Periferinė neuropatija: Simptomai, priežastys ir gydymo galimybės

6 Min. skaitymas
Periferinė neuropatija Simptomai, priežastys ir gydymo galimybės

Periferinė neuropatija yra sutrikimas, paveikiantis periferinę nervų sistemą – nervus, kurie perduoda signalus tarp centrinės nervų sistemos (smegenų ir nugaros smegenų) ir likusio kūno. Ši būklė gali paveikti jutimus, judesius ir autonomines funkcijas, tokias kaip kraujospūdis ar prakaitavimas. Periferinė neuropatija nėra viena konkreti liga, o simptomas, kuris gali atsirasti dėl daugybės priežasčių. Ji gali paveikti vieną nervą (mononeuropatija), kelis nervus (daugianervinę neuropatiją) arba daugybę nervų visame kūne (polineuropatiją).

Šis straipsnis padės geriau suprasti, kas yra periferinė neuropatija, kokios jos priežastys, kaip ji pasireiškia, diagnozuojama ir gydoma.

Periferinės nervų sistemos struktūra ir funkcijos

Periferinė nervų sistema susideda iš trijų pagrindinių nervų tipų:

  • Sensoriniai nervai atsakingi už jutimų perdavimą, pavyzdžiui, skausmo, temperatūros ar prisilietimo.
  • Motoriniai nervai kontroliuoja raumenų judesius.
  • Autonominiai nervai reguliuoja nevalingas kūno funkcijas, tokias kaip širdies ritmas, kraujospūdis ir virškinimas.

Periferinė neuropatija atsiranda, kai šie nervai yra pažeidžiami, todėl gali sutrikti bet kuri iš šių funkcijų.

Periferinės neuropatijos simptomai

Periferinės neuropatijos simptomai gali skirtis priklausomai nuo to, kurie nervai yra paveikti. Dažniausiai pasitaikantys simptomai apima:

  • Tirpimas ar dilgčiojimas. Dažniausiai šie pojūčiai atsiranda rankose ar kojose ir gali plisti aukštyn galūnėmis.
  • Skausmas. Skausmas gali būti aštrus, deginantis, dūriantis arba maudžiantis.
  • Raumenų silpnumas. Gali būti sunku atlikti kasdienes užduotis, pavyzdžiui, kelti daiktus ar vaikščioti.
  • Koordinacijos sutrikimai. Pažeisti sensoriniai nervai gali sukelti pusiausvyros problemų.
  • Autonominės funkcijos sutrikimai. Tai gali pasireikšti prakaitavimo sutrikimais, kraujospūdžio nestabilumu ar virškinimo problemomis.

Simptomai paprastai atsiranda palaipsniui ir laikui bėgant stiprėja, tačiau kai kuriais atvejais jie gali išsivystyti staiga. Jei neuropatija pažeidžia daug nervų, gali atsirasti įvairių simptomų derinys.

Periferinės neuropatijos priežastys

Periferinė neuropatija gali atsirasti dėl daugybės veiksnių. Kai kurios pagrindinės priežastys yra šios:

  1. Cukrinis diabetas. Tai yra viena dažniausių periferinės neuropatijos priežasčių. Diabetinė neuropatija dažnai pažeidžia nervus, kurie perduoda signalus iš kojų ir rankų.
  2. Infekcijos. Tam tikros infekcijos, tokios kaip herpes zoster (juostinė pūslelinė), Laimo liga ar ŽIV, gali sukelti nervų pažeidimus.
  3. Autoimuninės ligos. Ligų, tokių kaip reumatoidinis artritas ar sisteminė raudonoji vilkligė, uždegimas gali pažeisti periferinius nervus.
  4. Toksinai. Tam tikri chemikalai, alkoholio vartojimas ar vaistai gali sukelti nervų pažeidimą.
  5. Traumos. Nervų pažeidimai gali atsirasti dėl traumų, susijusių su sportu, eismo įvykiais ar ilgalaikiu pasikartojančiu judesiu.
  6. Genetiniai sutrikimai. Kai kurios paveldimos ligos, pavyzdžiui, Charcot-Marie-Tooth liga, tiesiogiai paveikia periferinius nervus.
  7. Vitaminų trūkumas. B grupės vitaminų, ypač B12, trūkumas yra žinomas kaip nervų sveikatai svarbus veiksnys.
  8. Inkstų ar kepenų ligos. Šios būklės gali sukelti toksinių medžiagų kaupimąsi kraujyje, kurie pažeidžia nervus.

Kartais periferinės neuropatijos priežastis lieka neaiški, ir tokiais atvejais ji vadinama idiopatine neuropatija.

Diagnostika

Periferinės neuropatijos diagnozė prasideda nuo detalaus medicininės istorijos surinkimo ir fizinės apžiūros. Gydytojas gali užduoti klausimus apie simptomų pobūdį, jų atsiradimo laiką ir galimas priežastis. Norėdamas patvirtinti diagnozę ar nustatyti tikslią priežastį, gydytojas gali atlikti šiuos tyrimus:

  • Kraujo tyrimai. Jie padeda nustatyti vitaminų trūkumus, infekcijas ar cukrinį diabetą.
  • Nervų laidumo tyrimai. Šie testai matuoja, kaip greitai nervai perduoda signalus.
  • Elektromiografija (EMG). Šis tyrimas vertina raumenų atsaką į nervų signalus.
  • Magnetinio rezonanso tomografija (MRT). MRT padeda aptikti nervų pažeidimus ar spaudimą, kurį sukelia navikai, išvaržos ar kiti struktūriniai sutrikimai.
  • Nervų biopsija. Retais atvejais gali būti atliekama nervo audinio biopsija, siekiant nustatyti tikslią pažeidimo priežastį.

Gydymo metodai

Periferinės neuropatijos gydymas priklauso nuo jos priežasties. Pagrindinis tikslas – sumažinti simptomus, užkirsti kelią tolesniam nervų pažeidimui ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Pagrindinės priežasties gydymas. Jei neuropatija atsirado dėl cukrinio diabeto, labai svarbu kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Infekcijų atveju taikomas specifinis gydymas antibiotikais ar antivirusiniais vaistais.

Vaistų terapija. Simptomų mažinimui dažnai skiriami vaistai, tokie kaip prieštraukuliniai preparatai (gabapentinas, pregabalinas), antidepresantai (amitriptilinas, duloksetinas) ar skausmą malšinantys vaistai. Kai kuriais atvejais gali būti taikomos anestezijos injekcijos.

Fizinė terapija. Kineziterapija padeda stiprinti raumenis, gerinti judesių koordinaciją ir mažinti skausmą.

Dietos korekcija. Subalansuota mityba, kurioje gausu B grupės vitaminų, omega-3 riebalų rūgščių ir antioksidantų, padeda palaikyti nervų sveikatą.

Toksinų vengimas. Jei neuropatija atsirado dėl alkoholio ar cheminių medžiagų poveikio, būtina nutraukti jų vartojimą ar sumažinti poveikį.

Alternatyvūs metodai. Kai kurie pacientai randa palengvėjimą naudodami akupunktūrą, masažą ar meditaciją. Šios priemonės gali sumažinti skausmą ir pagerinti bendrą savijautą.

Sunkiais atvejais, kai neuropatija labai apsunkina kasdienę veiklą, gali būti skiriama sudėtingesnė terapija, pavyzdžiui, nervų stimuliacija.

Prevencija

Periferinės neuropatijos prevencija apima rizikos veiksnių valdymą ir sveiko gyvenimo būdo palaikymą. Reguliari fizinė veikla, subalansuota mityba ir pakankamas miegas yra svarbūs nervų sveikatai. Taip pat būtina vengti alkoholio pertekliaus, kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje ir reguliariai tikrinti sveikatą, ypač jei turite ligų, kurios didina neuropatijos riziką.

Laiku diagnozavus periferinę neuropatiją ir pradėjus tinkamą gydymą, galima efektyviai valdyti simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę. Jei jaučiate bet kokius periferinės neuropatijos simptomus, nedelskite ir pasitarkite su gydytoju.

 

Periferinė neuropatija yra sudėtinga ir dažnai lėtinė būklė, kuri gali reikšmingai paveikti gyvenimo kokybę. Jos simptomai, priežastys ir gydymo būdai yra įvairūs, tačiau ankstyva diagnozė ir tinkamai pritaikyta terapija leidžia sumažinti simptomus ir užkirsti kelią tolesniam nervų pažeidimui. Rūpinimasis savo sveikata, subalansuota mityba ir reguliari fizinė veikla yra svarbūs žingsniai siekiant apsaugoti nervų sistemą ir išvengti neuropatijos. Jei turite rizikos veiksnių ar patiriate simptomų, svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytoją.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Palikite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

10 žiemos supermaistų, kad būtų išvengta ligų 9 Maisto Produktai Širdies Sveikatai Vegetariški maisto produktai, kurie yra geri vitamino D šaltiniai Juodojo šokolado nauda sveikatai 5 medaus privalumai sveikatai žiemą