Spanguolė : nauda, mityba ir faktai

9 Min. skaitymas
Spanguolė nauda, mityba ir faktai

Spanguolė yra mažas, rūgščias uogas nešantis krūmas, priklausantis Vaccinium genties šeimai. Šios uogos yra žinomos dėl savo ryškiai raudonos spalvos ir būdingo rūgštaus skonio. Spanguolės auga šaltose šiaurės pusiauskaulio vietovėse, įskaitant Šiaurės Ameriką, Kanadą ir Europos dalis.

Spanguolės yra populiarus ingredientas daugelyje patiekalų ir gėrimų. Jos gali būti vartojamos šviežios, džiovintos, arba perdirbtos į sultis, uogienes, pyragus ir kitus desertus. Dėl savo rūgštaus skonio, jos dažnai yra derinamos su saldikliais, kad sušvelnintų rūgštumą.

Be skonio, spanguolės yra žinomos dėl savo sveikatą stiprinančių savybių. Jos yra turtingos antioksidantais, įskaitant proantocianidinus, kurie gali padėti kovoti su uždegimu, sumažinti širdies ligų riziką ir palaikyti šlapimo takų sveikatą. Yra tyrimų, rodančių, kad spanguolės gali padėti mažinti šlapimo takų infekcijų riziką, ypač moterims.

Taip pat spanguolės yra mažai kalorijų ir yra geras skaidulų, vitamino C ir E šaltinis. Jos taip pat gali būti naudingos virškinimo sveikatai ir padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje.

Dėl šių savybių spanguolės yra vertingas maisto produktas, tiek dėl savo unikalaus skonio, tiek dėl sveikatą stiprinančių savybių.

Spanguolė nauda sveikata

Spanguolės yra vertingas maisto produktas, turintis įvairių naudingų savybių sveikatai:

Uždegimą mažinantys antioksidantai: Spanguolės yra turtingos antioksidantais, ypač proantocianidinais, kurie padeda kovoti su laisvaisiais radikalais organizme ir mažinti uždegimą. Tai gali sumažinti kai kurių lėtinių ligų, tokų kaip širdies ligos ir vėžys, riziką.

Šlapimo takų sveikata: Spanguolės yra žinomos dėl savo gebėjimo padėti užkirsti kelią šlapimo takų infekcijoms, ypač moterims. Jos veikia taip, kad trukdo bakterijoms prisitvirtinti prie šlapimo takų sienelių.

Širdies sveikata: Dėl jų turtingo antioksidantų kiekio ir mažo kalorijų kiekio, spanguolės gali padėti palaikyti širdies sveikatą, reguliuojant cholesterolio lygį ir mažinant arterijų užsikimšimo riziką.

Virškinimo sveikata: Spanguolės taip pat gali padėti skatinti virškinimo sistemą dėl jų skaidulų turinio.

Imuninės sistemos stiprinimas: Dėl vitamino C ir antioksidantų, spanguolės gali padėti stiprinti imuninę sistemą.

Reguliuoja cukraus kiekį kraujyje: Spanguolės gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, ypač svarbu sergant cukriniu diabetu.

Nors spanguolės yra naudingos sveikatai, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kaip jos yra paruoštos. Daug spanguolių produktų, pvz., sultys ar uogienės, gali turėti daug pridėto cukraus, kuris gali sumažinti jų naudingas savybes. Todėl rekomenduojama rinktis mažiau perdirbtus spanguolių produktus arba vartoti jas natūraliai.

Maistinė vertė

Štai maistinės vertės lentelė, pateikianti pagrindinius maistinius komponentus 100 gramų šviežių spanguolių:

Maistinė medžiagaKiekis
Kalorijos46 kcal
Baltymai0.4 g
Angliavandeniai12.2 g
Iš kurių cukrų4.04 g
Skaidulos4.6 g
Riebalai0.13 g
Sodio2 mg
Kalis85 mg
Vitaminas C13.3 mg
Vitaminas A3 µg
Kalcis8 mg
Geležis0.25 mg

 

Šie duomenys yra apytikslūs ir gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo spanguolių auginimo sąlygų ir jų paruošimo būdo. Spanguolės yra geras skaidulų šaltinis, taip pat turi vitaminą C ir kitų maistinių medžiagų, kurios yra naudingos sveikatai. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad perdirbti spanguolių produktai, pavyzdžiui, sultys ar uogienės, gali turėti pridėto cukraus ir kitų priedų, todėl jų maistinė vertė gali skirtis nuo šviežių spanguolių.

Faktai

Spanguolės, žinomos dėl savo ryškios raudonos spalvos ir būdingo rūgštaus skonio, yra gimtosios Šiaurės Amerikai ir priklauso Vaccinium šeimai. Šios uogos auga ant žemų krūmų, dažniausiai pelkėtose, rūgščiose dirvose. Jos yra svarbios ne tik kaip maisto produktas, bet ir dėl savo vaidmens gimtųjų amerikiečių kultūrose, kur buvo naudojamos tiek maistui, tiek kaip medicinoje. Spanguolės yra žinomos dėl jų sveikatą stiprinančių savybių, įskaitant gebėjimą padėti užkirsti kelią šlapimo takų infekcijoms dėl jų turimų proantocianidinų. Be to, jos yra puikus antioksidantų, ypač vitaminų C ir E, bei skaidulų šaltinis.

Didžiausios spanguolių auginimo vietos yra JAV, ypač Viskonsino ir Masačusetsio valstijos, kur spanguolės auginamos specialiai sukurtose spanguolių pelkėse. Šios uogos yra naudojamos įvairiuose patiekaluose, nuo tradicinių šventinių padažų iki desertų ir sveikų užkandžių. Spanguolės gali būti valgomos šviežios, džiovintos, arba perdirbtos į sultis ir uogienes. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į perdirbtų spanguolių produktų cukraus kiekį.

Dieta

Spanguolių dieta gali būti naudinga sveikatai, ypač dėl jų antioksidantų, skaidulų ir vitaminų turinio. Čia yra keletas idėjų ir patarimų, kaip įtraukti spanguoles į savo mitybą:

Šviežios arba šaldytos spanguolės: Pridėkite šviežių arba šaldytų spanguolių prie rytinės košės, jogurto arba smūtis. Jos suteiks malonaus rūgštumo ir gausos.

Spanguolių sultys: Geriant nesaldintas spanguolių sultis galima gauti daugelį spanguolių naudų. Tačiau atkreipkite dėmesį į cukraus kiekį, ypač jei vartojate prekyboje pirktas sultis.

Uogienės ir padažai: Spanguolių uogienė arba padažas gali būti puikus priedas prie mėsos patiekalų, ypač prie paukštienos.

Spanguolių įdaryti patiekalai: Pabandykite gaminti kepinius ar orkaitėje keptus patiekalus su spanguolių įdaru.

Salotos: Pridėkite spanguolių prie įvairių salotų, suteikdami joms šviežumo ir rūgštumo.

Džiovintos spanguolės: Džiovintos spanguolės gali būti skanus ir patogus užkandis arba puikus priedas prie riešutų mišinių.

Kepiniai: Įtraukite spanguoles į savo mėgstamus kepinius, pvz., mufinus ar pyragus.

Svarbu paminėti, kad nors spanguolės yra naudingos sveikatai, jos turėtų būti vartojamos kaip mitybos dalis, o ne kaip vienintelis maisto šaltinis. Be to, spanguolių dieta neturėtų būti laikoma stebuklingu sprendimu visoms sveikatos problemoms. Visada reikėtų siekti subalansuotos mitybos, kurioje būtų įvairių maistinių medžiagų.

Rizikos veiksniai

Nors spanguolės dažniausiai yra saugios ir naudingos sveikatai, yra keletas rizikos veiksnių, kuriuos reikėtų atsižvelgti vartojant šias uogas:

Alergijos: Kai kurie žmonės gali būti alergiški spanguolėms. Alerginės reakcijos gali būti lengvos, pvz., odos bėrimas, arba labiau rimtos, pvz., anafilaksija.

Sąveika su vaistais: Spanguolės gali sąveikauti su tam tikrais vaistais, įskaitant kraujo skiediklius, pavyzdžiui, varfariną. Tokia sąveika gali padidinti kraujavimo riziką.

Aukštas cukraus kiekis perdirbtuose produktuose: Daug prekyboje parduodamų spanguolių produktų, tokių kaip sultys ar uogienės, gali turėti daug pridėto cukraus. Aukštas cukraus kiekis gali būti žalingas, ypač sergantiems cukriniu diabetu ar bandantiems kontroliuoti savo svorį.

Oksalatų kiekis: Spanguolės turi oksalatų, kurie gali prisidėti prie inkstų akmenų susidarymo žmonėms, kuriems jau yra ši problema.

Virškinimo problemos: Dėl didelio rūgštumo kai kuriems žmonėms spanguolės gali sukelti virškinimo problemas, pvz., rėmuo ar skrandžio dirginimas.

Kalorijų kiekis džiovintose spanguolėse: Džiovintos spanguolės gali turėti daugiau kalorijų ir cukraus nei šviežios, todėl jas reikėtų vartoti saikingai.

Visada svarbu vartoti bet kokius maisto produktus atsakingai ir atsižvelgiant į asmenines sveikatos sąlygas bei mitybos poreikius. Jei turite sveikatos būklę ar vartojate receptinius vaistus, prieš keisdami savo mitybą rekomenduojama pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.

Dažniausiai užduodami klausimai

Ar spanguolės gali padėti užkirsti kelią šlapimo takų infekcijoms?

Taip, spanguolėse esantys proantocianidinai gali padėti sumažinti bakterijų, tokių kaip E. coli, prisitvirtinimą prie šlapimo takų sienelių, taip sumažinant šlapimo takų infekcijų riziką. Tačiau svarbu pažymėti, kad spanguolės negali išgydyti jau užsikrėtusių šlapimo takų infekcijų.

Ar spanguolės yra sveikos?

Taip, spanguolės yra labai sveikos. Jos yra turtingos antioksidantais, vitaminu C, skaidulomis ir kitomis maistinėmis medžiagomis, kurios gali padėti užkirsti kelią uždegimui, stiprinti širdies sveikatą ir palaikyti bendrą gerą sveikatą.

Kaip geriausiai vartoti spanguoles?

Spanguoles galima valgyti šviežias, džiovintas, arba naudoti jų sultis. Jos taip pat tinka įvairiems patiekalams, tokiems kaip uogienės, padažai, desertai ar salotos. Svarbu atkreipti dėmesį į pridėtą cukraus kiekį perdirbtuose spanguolių produktuose.

Ar spanguolės tinka cukriniu diabetu sergantiems žmonėms?

Spanguolės gali būti tinkamas pasirinkimas žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, dėl jų žemo glikemijos indekso. Tačiau reikia atkreipti dėmesį į perdirbtų spanguolių produktų, tokių kaip sultys ar uogienės, cukraus kiekį.

Ar yra šalutinių poveikių vartojant spanguoles?

Spanguolės paprastai yra saugios vartoti, bet jos gali sąveikauti su kai kuriais vaistais, pvz., kraujo skiedikliais. Be to, žmonėms, turintiems inkstų akmenų ar jautrią skrandžio rūgštį, reikėtų vartoti jas atsargiai. Dėl didelio rūgštumo spanguolės gali sukelti virškinimo sutrikimus kai kuriems žmonėms.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Palikite komentarą