Dabar skaitoma:

Harvardo gydytojas dalijasi veiksmingomis namų gynimo priemonėmis nuo įprastų žarnyno problemų

Šrifto parinkiklis
Sans Serif
Serif
Šrifto dydis
A
A
Galite keisti turinio šrifto dydį.
Pasidalinti puslapiu
2025 25 gegužės

Harvardo gydytojas dalijasi veiksmingomis namų gynimo priemonėmis nuo įprastų žarnyno problemų

Žarnyno problemos – tai ne tik nepatogumas. Tai gali būti ištisa grandinė simptomų, kurie veikia mūsų nuotaiką, miegą ir net imunitetą. Gera žinia ta, kad pagalbos dažnai galime rasti savo virtuvėje. Harvardo universiteto gydytojas, gastroenterologas dr. Kyle Staller, dalijasi patikrintomis ir mokslu pagrįstomis priemonėmis, kurios gali palengvinti dažniausias žarnyno bėdas – nuo vidurių užkietėjimo iki dirgliosios žarnos sindromo.

Vanduo ir judėjimas – dvi paprasčiausios, bet galingos priemonės

„Dauguma žmonių nepakankamai geria vandens,“ – sako dr. Staller. Vandens trūkumas sulėtina virškinimą, todėl vien tik padidinus suvartojamo skysčio kiekį, galima gerokai sumažinti vidurių užkietėjimo simptomus. Taip pat svarbus fizinis aktyvumas – judėjimas skatina žarnyno peristaltiką, padeda maistui judėti virškinamuoju traktu.

Paprasta rytinė mankšta ar pasivaikščiojimas po pusryčių gali veikti kaip natūrali žarnyno pabudimo priemonė. Gydytojo teigimu, net 20 minučių lengvo fizinio aktyvumo per dieną jau gali turėti įtakos virškinimo kokybei.

Skaidulų galia – bet pradėkite pamažu

Skaidulos – tai tarsi žarnyno „šluotelė“. Jos padeda pašalinti toksinus, reguliuoja tuštinimąsi ir palaiko gerųjų bakterijų pusiausvyrą. Tačiau dr. Staller įspėja: svarbu ne tik valgyti daugiau skaidulų, bet ir daryti tai palaipsniui.

„Jei iškart suvalgysite kalną skaidulų, tikėtina, kad jausite pūtimą, dujas ar net spazmus“, – sako jis. Pradėkite nuo papildomo obuolio ar šaukšto sėlenų, ir pamažu didinkite kiekį. Tinkami šaltiniai: avižos, linų sėmenys, avinžirniai, pupelės, uogos.

Probiotikai ir fermentuotas maistas – mikrobiomui pamaitinti

Žarnynas – tai ne tik virškinimo organas, bet ir mikroskopinė gyvybės ekosistema. Probiotikai (gerosios bakterijos) padeda palaikyti pusiausvyrą tarp naudingų ir žalingų mikroorganizmų. Dr. Staller rekomenduoja rinktis natūralius probiotikų šaltinius: kefyrą, raugintus kopūstus, kimchi, natūralų jogurtą.

Fermentuotas maistas taip pat gali sumažinti pilvo pūtimą, pagerinti tuštinimąsi ir netgi paveikti nuotaiką. Žarnynas – mūsų „antrieji smegenys“, todėl rūpindamiesi mikrobiomu, rūpinamės ir savo emocine sveikata.

Pipirmėčių aliejus ir imbieras – augalai prieš spazmus

Natūralūs augaliniai preparatai kartais gali veikti geriau nei vaistai. Vienas iš dr. Staller favoritų – pipirmėčių aliejus, kuris padeda sumažinti žarnyno spazmus, ypač sergant dirgliosios žarnos sindromu. Tyrimai rodo, kad kapsulės su enteriniu pipirmėčių aliejaus dangalu gali sumažinti pilvo skausmą ir diskomfortą.

Imbieras – kitas galingas augalas. Jis slopina pykinimą, skatina virškinimo sulčių išsiskyrimą ir gerina žarnyno judesius. Imbiero arbata ar net mažas šviežio imbiero gabalėlis gali būti labai veiksmingas natūralus vaistas.

Stresas – dažnai pamirštas, bet esminis

Galiausiai, gydytojas pabrėžia, kad žarnynas labai jautrus stresui. Psichologinis diskomfortas gali išprovokuoti spazmus, sulėtinti virškinimą ar sukelti viduriavimą. Todėl būtina rūpintis ne tik fizine, bet ir emocine sveikata.

Moksliniai tyrimai rodo, kad meditacija, gilus kvėpavimas, joga ar net paprastas buvimas gamtoje gali padėti subalansuoti žarnyno veiklą. Kartais tai, ko mūsų organizmui labiausiai reikia – tai trumpas stabtelėjimas ir ramybė.

Šios paprastos, bet moksliškai pagrįstos priemonės gali tapti jūsų kasdienio žarnyno sveikatos ritualo dalimi. Kaip sako dr. Staller: „Rūpindamiesi žarnynu, rūpinamės visu kūnu.“

Susiję įrašai
Pasinaudodami šiais pasiūlymais, tyrinėkite daugiau jūsų pomėgius atitinkančio turinio!
Pasauliniai rūkymo duomenys 2025 m. kokia yra pasaulio padėtis ir kodėl kai kurios šalys vis dar negali mesti rūkyti
5 d. prieš
kategorija

Rūkymas 2025 m.: dar viena krizė, kurios neišsprendžia nei pažanga, nei politika Pasaulis verčiasi per galvą kovodamas su klimato kaita, karais, pandemijomis. O štai cigaretės...

Vėžio gydymo vaistų derinys pailgina pelių gyvenimo trukmę 30 proc.
1 savaitė prieš
kategorija

Naujausi tyrimai atskleidė, kad du jau patvirtinti vėžio gydymui skirti vaistai – trametinibas ir rapamicinas – gali ne tik kovoti su navikais, bet ir pratęsti...

Kas nutinka, kai kasdien suvalgote 1 avokadą
1 savaitė prieš

Avokadas – tai ne tik madingas „Instagramo“ pusryčių priedas, bet ir tikras supermaistas, vertinamas dėl savo naudos sveikatai. Kasdien vartojamas vienas avokadas gali turėti reikšmingą...

Tyrimas atskleidė, kad cukraus gėrimas yra blogesnis sveikatai nei jo valgymas
1 savaitė prieš
kategorija

Cukrus – viena labiausiai tyrinėtų šiuolaikinės mitybos temų. Jo poveikis sveikatai nekelia abejonių: per didelis suvartojimas siejamas su nutukimu, diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis. Tačiau...

Apie abcSVEIKATA

abcSVEIKATA.lt yra informacinė svetainė, teikianti išsamią informaciją apie sveikatą, mitybą, ligas, sveiką gyvenimo būdą ir natūralias priemones. Puslapis siūlo straipsnius apie įvairias sveikatos temas, įskaitant psichinę sveikatą, odos priežiūrą, sportą bei seksualinę sveikatą. Taip pat galima rasti informaciją apie simptomus, testus ir gydymo procedūras. Svetainė padeda geriau suprasti sveikatos problemas ir galimus sprendimus