Veido ir galvos formavimosi biologija

4 Min. skaitymas
Veido ir galvos formavimosi biologija

Yra priežastis, dėl kurios galime pastebėti draugą minioje – žmonės priversti sutelkti dėmesį į veidus. Esame nepaprastai įgudę atpažinti nedidelius veido skirtumus, tokius kaip kvadratinis žandikaulis, išlenkti antakiai ar aukšti skruostikauliai. Veidų unikalumas įkvepia menininkus ir poetus. Tai taip pat įgalina veido atpažinimo technologiją. Skirtingi kiekvieno veido bruožai padeda apibrėžti, kas mes esame.

Veide yra daug informacijos, – Pitsburgo universiteto mokslininkas, tiriantis genus, darančius įtaką veidui ir galvai. Tai yra būdas, kaip bendraujame vieni su kitais, suprantame emocijas ir interpretuojame socialinius ženklus.

Nepaisant veido svarbos, pagrindinė biologija, kuri formuoja kiekvieną veidą, išlieka neaiški. Mokslininkai dar nėra tikri, kas sukelia galvos ir veido apsigimimus. Šie sutrikimai, vadinami kaukolės ir veido anomalijomis, gali apsunkinti valgymą, girdėjimą, kalbėjimą, regėjimą bei kvėpavimą. Kraniofacialiniai sutrikimai taip pat gali turėti įtakos augančioms smegenims.

Finansuojami mokslininkai siekia atskleisti galvos ir veido vystymosi paslaptis. Jų atradimai gali padėti ne tik išvengti ar gydyti kaukolės ir veido sutrikimų, tokių kaip lūpos ir gomurio įskilimas, bet ir geriau suprasti kitų kūno dalių funkcijas bei vystymąsi. Veidas ir galva yra sritys, kuriose gausu nervinių ląstelių, kaulų, imuninių ląstelių ir kitų struktūrų.

Veido ir galvos formavimas

Vienas iš būdų iššifruoti veido ir galvos biologiją yra surinkti daug duomenų. Mokslininkai analizuoja genetinę informaciją, fotografuoja žmonių veidus ir renka kitą biologinę informaciją iš žmonių bei gyvūnų. Jie taip pat dalijasi šiais duomenimis su kitais mokslininkais, kad paspartintų atradimus.

Iki šiol mokslininkai susiejo daugiau nei 300 DNR sričių su veido bruožais, tokiais kaip nosies aukštis, akių plotis ir smakro forma. Viename tyrime Weinbergas su kolegomis išanalizavo daugiau nei 6000 vaikų galvos vaizdų. Tai padėjo atskleisti anksčiau nežinomus genų rinkinius, galinčius turėti įtakos žmogaus galvos formai. Šios išvados gali padėti suprasti genetinius sutrikimus, darančius įtaką kaukolei.

Vis dėlto genai nėra vienintelis veiksnys. Net identiški dvyniai, turintys tą pačią genetiką, ne visada atrodo visiškai vienodai.

Mūsų tyrimai rodo, kad genai paaiškina tik apie 14 % veido bruožų skirtumų, – sako Weinbergas. Mūsų amžius, mityba, aplinka, cheminių medžiagų poveikis ir daugybė kitų veiksnių formuoja mūsų veidą tiek prieš gimimą, tiek po jo.

Sutrikimų gydymas

Nors mokslininkai dar tiksliai nenustatė visų veiksnių, turinčių įtakos mūsų veidui, jie žino, kad kaukolės ir veido sutrikimai dažniausiai prasideda prieš gimimą. Šie sutrikimai atsiranda, kai veido ir galvos kaulai, nervai bei audiniai nesusiformuoja tinkamai.

Pavyzdžiui, lūpos ir gomurio įskilimas yra apsigimimas, kuris paprastai atsiranda antrą ar trečią nėštumo mėnesį. Tai įvyksta, kai dešinė ir kairė lūpos arba burnos stogo (gomurio) pusės nesujungia iki galo, sudarydamos plyšį.

Lūpos ir gomurio įskilimas yra dažniausias kaukolės ir veido sutrikimas. Vietoj vientisos lūpos atsiranda defektas, besitęsiantis iki nosies, todėl lūpą sudaro du segmentai. Šį sutrikimą dažniausiai galima nustatyti dar nėštumo metu naudojant 3D vaizdavimo metodus.

Tokiems naujagimiams dažnai reikia daugiadisciplininės specialistų komandos pagalbos. Gydymo tikslas – pritaikyti individualią priežiūrą ir sumažinti sutrikimo poveikį vaiko gyvenimui. Gydymo dėka dauguma vaikų, turinčių lūpos ar gomurio įskilimą, gyvena sveiką gyvenimą.

Nauji gydymo būdai

Galvos ir veido operacijos yra sudėtingos ir sudėtingos kūnui. Mokslininkai kuria naujus chirurginius metodus, kompiuterines programas ir dirbtinio intelekto įrankius, kad pagerintų gydymo rezultatus.

Tyrėjai taip pat tiria kamieninių ląstelių terapijos galimybes. Tokia terapija galėtų tapti mažiau invaziniu būdu gydyti kaukolės ir veido sutrikimus.

Prognozavimas, kas gali turėti šiuos sutrikimus, yra kita tyrimų kryptis. Jei galime nustatyti rizikos grupes, galime padėti užkirsti kelią šių sąlygų atsiradimui. Šiuo metu dar nesame ten, bet ankstyvas gydymas ir prevencija yra mūsų siekis.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Palikite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

9 Maisto Produktai Širdies Sveikatai Vegetariški maisto produktai, kurie yra geri vitamino D šaltiniai Juodojo šokolado nauda sveikatai 5 medaus privalumai sveikatai žiemą 5 minučių trukmės smegenų treniruotės, kurios gali efektyviai veikti bet kokio amžiaus grupėms