10 ženklų, kad jūsų nagams reikia pagalbos: ką sako medicina?

Nagai – tai ne tik estetikos dalis. Jie yra tarsi sveikatos langas, galintis parodyti pirmuosius organizmo sutrikimų ženklus. Gydytojai dermatologai ir šeimos gydytojai vis dažniau pabrėžia: jei pastebite pokyčius nagų spalvoje, formoje ar tekstūroje, tai gali būti ne tik kosmetinis klausimas. Tokie ženklai dažnai signalizuoja apie mitybos trūkumus, vidaus organų problemas ar net lėtines ligas.
Ši santrauka, remdamasi patikimais medicinos šaltiniais, pristato 10 dažniausiai pasitaikančių nagų pokyčių, kurie gali rodyti, kad jūsų organizmui reikia pagalbos.
Trapūs, lūžinėjantys nagai
Jei jūsų nagai nuolat skilinėja, lūžinėja ar tampa labai minkšti, tai gali reikšti vitaminų A, C ar biotino trūkumą. Taip pat tai gali būti susiję su nuolatiniu kontaktu su vandeniu, stipriomis buitinėmis cheminėmis medžiagomis ar net skydliaukės veiklos sutrikimais.
Galimi sprendimai:
- Mityba, turtinga baltymais, žaliomis daržovėmis ir riešutais.
- Apsauginės pirštinės namų ruošoje.
- Biotino papildai – tik pasitarus su gydytoju.
Balti ruoželiai ar dėmelės
Dažnai manoma, kad balti taškeliai ant nagų reiškia kalcio trūkumą, tačiau dažniau jie atsiranda dėl nedidelių traumų ar mechaninių pažeidimų. Vis dėlto, jei baltos dėmės išplitusios ar nepraeina ilgą laiką, tai gali rodyti cinko, baltymų ar net sunkių ligų, tokių kaip inkstų funkcijos sutrikimai, požymius.
Gelsvi nagai
Geltona nagų spalva dažnai susijusi su grybelinėmis infekcijomis. Jei prie spalvos pasikeitimo prisideda nagų sustorėjimas ar sluoksniavimasis – greičiausiai kaltas nagų grybelis. Retesniais atvejais geltoni nagai gali būti susiję su kvėpavimo takų ligomis, tokiais kaip lėtinis bronchitas, ar limfos apytakos sutrikimais (vadinamas „geltonų nagų sindromu“).
Rekomenduojama:
- Kreiptis į dermatologą dėl mikologinio tyrimo.
- Grybelinės infekcijos gydomos sisteminiais ar vietiniais priešgrybeliniais vaistais.
Mėlynos ar purpurinės dėmės
Melsvi nagai gali rodyti deguonies trūkumą kraujyje – būklę, vadinamą cianoze. Tai dažnai pasitaiko sergant širdies ar plaučių ligomis (pvz., astma, lėtine obstrukcine plaučių liga). Kartais mėlyna spalva pastebima ir esant stipriam šalčiui arba streso metu, kai sutrinka kraujotaka.
Jei šis požymis atsiranda staiga ir nepaaiškinamai – būtina nedelsti ir kreiptis į gydytoją.
Bangelės ar įdubimai nago plokštelėje
Smulkios skersinės ar išilginės bangelės dažnai pasitaiko su amžiumi ir paprastai nėra pavojingos. Tačiau gilūs įdubimai (vadinamieji „Beau“ linijos) gali reikšti, kad organizmas patyrė didelį stresą: sunkią infekciją, chirurginę operaciją, stiprų emocinį sukrėtimą ar net sunkią mitybos krizę.
Šaukšto formos nagai (koilonychia)
Jei nagai įgauna įdubusią, tarsi šaukšto formą, tai gali būti ankstyvas geležies stokos anemijos požymis. Tai viena dažniausių mitybos sutrikimų pasaulyje, dažnai pasireiškianti nuovargiu, blyškia oda ir kvėpavimo pasunkėjimu.
Šiuo atveju svarbu ne tik atlikti kraujo tyrimus, bet ir peržiūrėti savo mitybą bei galimus virškinimo sutrikimus (pvz., celiakiją ar skrandžio rūgštingumo sutrikimus), kurie gali trukdyti geležies įsisavinimui.
Klubo formos pirštų galai ir nagai
Padidėję, išsipūtę pirštų galiukai ir išgaubti nagai – tai vadinamasis klubo pirštų požymis. Ši būklė siejama su lėtinėmis širdies ir plaučių ligomis, taip pat kepenų ciroze ar net kai kuriais vėžiniais susirgimais.
Nors šie pokyčiai vystosi lėtai, pastebėjus juos rekomenduojama atlikti išsamią sveikatos patikrą.
Juodos ar tamsios linijos po nagu
Vertikalios tamsios linijos, ypač jei jos atsirado staiga ir tik ant vieno nago, gali būti melanomos – odos vėžio – požymis. Tai reta, bet pavojinga forma, dažniau pasitaikanti tamsesnės odos žmonėms, tačiau gali pasireikšti bet kam.
Šis pokytis neturėtų būti ignoruojamas – būtina skubi dermatologo konsultacija.
Per didelis nagų atšokimas nuo nago guolio
Kai nago plokštelė atsiskiria nuo odos (onicholizė), ji gali tapti balta, nes po ja susidaro oro tarpas. Ši būklė gali būti sukelta traumos, bet taip pat gali rodyti skydliaukės sutrikimus, psoriazę, grybelines infekcijas ar net apsinuodijimą sunkiaisiais metalais.
Tokiu atveju svarbu nustatyti priežastį ir gydyti pagrindinę būklę.
Lėtai augantys nagai
Nagai paprastai auga apie 3 mm per mėnesį. Jei pastebite, kad jūsų nagai per kelis mėnesius beveik nepaauga, tai gali būti ženklas, kad organizmas sulėtino medžiagų apykaitą. Dažniausiai tai siejama su skydliaukės hipofunkcija (hipotiroze), sunkia mitybos stoka arba kraujotakos sutrikimais.
Gydytojai rekomenduoja stebėti ne tik nagų augimą, bet ir plaukų, odos būklę – visa tai susiję su hormoniniu balansu.
Nagai – jūsų kūno atspindys
Nagai – tai daugiau nei tik rankų ar kojų puošmena. Jie atspindi bendrą organizmo būklę ir dažnai pirmieji parodo, kad kažkas vyksta ne taip. Nors kai kurie pokyčiai yra laikini ir nekenksmingi, kiti gali būti rimtų sveikatos problemų ženklas.
Reguliarus dėmesys savo nagams, sveika mityba (turtinga baltymais, mineralais ir vitaminais), bei prevencinė sveikatos priežiūra gali padėti ne tik išvengti problemų, bet ir laiku pastebėti svarbius organizmo signalus.
Jeigu pastebėjote bet kurį iš šių požymių – nesigėdykite kreiptis į gydytoją. Jūsų nagai gali pasakyti daugiau nei manote.