Pastaruoju metu vis daugiau tyrimų rodo, kad buteliuose esantis vanduo gali būti užterštas mažytėmis plastiko dalelėmis, dar vadinamomis mikroplastiku. Šios dalelės į butelius gali patekti iš pakuotės medžiagos, gamybos proceso arba net iš aplinkos. Mokslininkai kelia klausimą apie ilgalaikį mikroplastiko poveikį žmogaus sveikatai, tačiau aišku viena – norint sumažinti riziką, reikia imtis tam tikrų priemonių.
Kodėl mikroplastikai kelia grėsmę? Mikroplastikai yra mažos plastiko dalelės, kurių dydis dažniausiai neviršija 5 milimetrų. Kai šios dalelės patenka į žmogaus organizmą, jos gali sukelti uždegimus, kauptis audiniuose arba pernešti toksines chemines medžiagas. Nors tyrimų šioje srityje dar nepakanka, pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai rekomenduoja vengti mikroplastiko kiek įmanoma.
Kaip sumažinti riziką vartojant vandenį buteliuose?
- Rinkitės stiklinius butelius. Stiklas yra inertinė medžiaga, todėl iš jo pagaminti buteliai neišskiria mikroplastikų, kaip gali nutikti plastikiniams buteliams.
- Venkite daugkartinio plastikinio butelių naudojimo. Vienkartiniai plastikiniai buteliai yra skirti tik vienam naudojimui. Pakartotinis jų naudojimas gali paskatinti plastiko irimą, o tai reiškia daugiau mikroplastikų vandenyje.
- Naudokite vandens filtrus. Aukštos kokybės vandens filtrai, tokie kaip atvirkštinės osmozės sistemos arba specialūs mikroplastikų šalinimo filtrai, gali padėti sumažinti plastiko dalelių kiekį geriamajame vandenyje.
- Atkreipkite dėmesį į vandens prekės ženklą. Kai kurie gamintojai skiria ypatingą dėmesį vandens kokybės kontrolei ir stengiasi sumažinti mikroplastikų kiekį. Ieškokite prekių ženklų, kurie nurodo griežtus kokybės standartus.
- Laikykite vandenį tinkamai. Plastikinių butelių laikymas tiesioginiuose saulės spinduliuose arba aukštoje temperatūroje gali paskatinti plastiko irimą, todėl geriausia laikyti butelius vėsioje ir tamsioje vietoje.
Alternatyvos butelių vandeniui Svarbu atkreipti dėmesį, kad daugelis žmonių geria buteliuose parduodamą vandenį dėl patogumo arba neturėdami prieigos prie saugaus vandentiekio vandens. Tačiau jei turite galimybę, rinkitės kitus būdus:
- Investuokite į kokybišką daugkartinį stiklinį arba metalinį butelį ir pripildykite jį filtruotu vandeniu namuose.
- Naudokite vandens fontanus su filtravimo sistemomis, jei jie yra prieinami viešose vietose.
Moksliniai tyrimai šia tema vis dar tęsiasi, tačiau rūpindamiesi savo sveikata ir sumažindami plastiko naudojimą, prisidedate ir prie aplinkos apsaugos. Svarbu rinktis sąmoningai ir siekti mažinti mikroplastikų poveikį tiek mūsų organizmams, tiek planetai.