Dabar skaitoma:

Ilgiausiai pasaulyje gyvenantys žmonės turi šiuos 5 bendrus įpročius

Šrifto parinkiklis
Sans Serif
Serif
Šrifto dydis
A
A
Galite keisti turinio šrifto dydį.
Pasidalinti puslapiu
2025 27 gegužės
kategorija

Ilgiausiai pasaulyje gyvenantys žmonės turi šiuos 5 bendrus įpročius

Jei turėtume stebuklingą eliksyrą ilgaamžiškumui, tikriausiai kiekvienas mielai išgertume gurkšnį. Tačiau stebuklo nereikia – pasaulyje egzistuoja vadinamosios „Mėlynosios zonos“, kur žmonės gyvena gerokai ilgiau nei vidutiniškai, dažnai sulaukia 90 ar net 100 metų, ir – svarbiausia – tai daro būdami sveiki. Kokia jų paslaptis? Pasirodo, tai nėra nei genetika, nei ypatingi papildai. Tai – paprasti, bet nuosekliai praktikuojami gyvenimo būdo įpročiai, kuriuos galime pritaikyti ir mes.

Judėjimas – kasdien, bet be sporto salės

Pamėgink pamiršti intensyvias treniruotes ar valandas ant bėgimo takelio. Ilgaamžiai judesių gauna natūraliai – dirbdami soduose, vaikščiodami pėsčiomis, lipdami laiptais, prižiūrėdami namus. Judėjimas jų gyvenime – ne tik fizinis aktyvumas, o natūrali kasdienybės dalis. Okinavos močiutės kiekvieną rytą pradeda tempimo pratimais, sardiniečiai – vaikščiodami po kalnus, o Nikojos gyventojai – dirbdami žemę.

Jų filosofija paprasta: kūnas sukurtas judėti, tad reikia jam duoti tai, kam jis sukurtas. Ir tam nebūtina sporto klubo narystė – užtenka tiesiog daugiau vaikščioti, rečiau naudotis automobiliu ir būti aktyviems buityje.

Prasmės jausmas – „kodėl“ kiekvienai dienai

Japonijoje tai vadinama „ikigai“, o Kosta Rikoje – „plan de vida“. Tai gyvenimo prasmė, jausmas, kad esi reikalingas, kad turi dėl ko keltis ryte. Ilgaamžiai ne tiesiog „leidžia laiką“, jie gyvena su tikslais – kad ir kokie kuklūs jie būtų. Tai gali būti daržas, anūkų priežiūra ar bendruomenės veikla.

Psichologai patvirtina – prasmės jausmas sumažina streso hormonų kiekį, stiprina imunitetą ir netgi prisideda prie ilgesnio gyvenimo. Tiesiog gyvenimas, kuris turi kryptį, tampa ilgesnis – ir kokybiškesnis.

Streso mažinimas – kasdienis ritualas

Gyvenimas be streso neegzistuoja, bet ilgaamžiai žino, kaip su juo susitvarkyti. Sardinijoje popietės skirtos pokalbiams su draugais, Okinavoje – maldai ir meditacijai, o Lomo Lindo bendruomenėje – gamtos kontempliacijai. Jų paslaptis – reguliarus, sąmoningas poilsis.

Tyrimai rodo, kad net trumpas kasdienis ritualas – 10 minučių tylos, kvėpavimo pratimų ar tiesiog ramaus pasivaikščiojimo – gali žymiai sumažinti kortizolio kiekį, pagerinti širdies veiklą ir stiprinti emocinį atsparumą.

Maistas – mažiau, bet geriau

Ilgaamžių lėkštėse – daugiausia augalinės kilmės maistas. Daržovės, ankštiniai, riešutai, sveiki grūdai, vaisiai – pagrindiniai jų raciono herojai. Mėsa – retas svečias, dažniausiai valgoma tik keletą kartų per mėnesį. Sardinai kartais valgo avieną, okinaviečiai – žuvį, bet dažniausiai jų baltymų šaltinis yra tofu ar pupelės.

Be to, ilgaamžiai linkę laikytis saiko – Okinavos gyventojai praktikuoja „hara hachi bu“ principą, reiškiantį „valgyk iki 80% sotumo“. Tai padeda ne tik kontroliuoti svorį, bet ir išvengti virškinimo problemų bei lėto metabolizmo.

Tvirti socialiniai ryšiai – bendruomenė yra viskas

Bene stipriausias bendras ilgaamžių bruožas – glaudūs socialiniai ryšiai. Jie ne vieniši, jie nuolat apsupti žmonių. Okinavoje egzistuoja „moai“ – draugų grupės, kurios palaiko viena kitą visą gyvenimą. Sardinijoje – šeimos susitikimai, kuriose senoliai yra pagarbių patarėjų pozicijose. Lomo Lindo gyventojai – septintosios dienos adventistai – palaiko stiprią religinę ir bendruomeninę struktūrą.

Šis socialinis saugumas ir emocinis artumas – neįkainojamas „vaistas“ nuo depresijos, vienatvės ir net širdies ligų. Tyrimai rodo, kad žmonės su tvirtais ryšiais gyvena ne tik laimingiau, bet ir ilgiau.

Taigi, ilgaamžiškumas – tai ne loterija. Tai pasirinkimai, kuriuos galime pradėti daryti jau šiandien. Nes galbūt ilgiausiai gyvenančių žmonių paslaptis slypi ne stebuklingame vandenyje ar tolimame kalnų kaimelyje, o mūsų pačių kasdieniuose įpročiuose.

Susiję įrašai
Pasinaudodami šiais pasiūlymais, tyrinėkite daugiau jūsų pomėgius atitinkančio turinio!
5 stebinantys cukraus ir miltų atsisakymo 24 valandoms privalumai
2 savaitės prieš
kategorija

Cukrus ir baltieji miltai – tai du ingredientai, kurie, nors ir dažnai sutinkami mūsų kasdienėje mityboje, turi reikšmingą poveikį savijautai, energijai ir bendrai sveikatai. Nors...

6 netikėti duonvaisio valgymo privalumai
2 savaitės prieš
kategorija

Duonvaisis (angl. breadfruit, lat. Artocarpus altilis) – egzotinis vaisius, kilęs iš Ramiojo vandenyno salų, vis labiau atrandamas sveikatingumo entuziastų visame pasaulyje. Nors dažnai laikomas tik...

Ekspertai atskleidžia šie sveikatos triukai veikia net be didelių pastangų
2 savaitės prieš
kategorija

Daugelis mūsų svajoja apie gerą savijautą, energiją ir stiprų imunitetą, tačiau dažnai manome, kad tai reikalauja daug pastangų, laiko ar net pinigų. Tačiau ekspertai sako...

Kodėl svaigsta galva, jei atsistojate per greitai
3 savaitės prieš
kategorija

Ar kada nors atsistoję iš lovos ar kėdės staiga pajutote galvos svaigimą, tarsi pasaulis akimirkai prarado stabilumą? Galbūt akyse aptemo, pradėjo suktis galva ar net...

Apie abcSVEIKATA

abcSVEIKATA.lt yra informacinė svetainė, teikianti išsamią informaciją apie sveikatą, mitybą, ligas, sveiką gyvenimo būdą ir natūralias priemones. Puslapis siūlo straipsnius apie įvairias sveikatos temas, įskaitant psichinę sveikatą, odos priežiūrą, sportą bei seksualinę sveikatą. Taip pat galima rasti informaciją apie simptomus, testus ir gydymo procedūras. Svetainė padeda geriau suprasti sveikatos problemas ir galimus sprendimus