Gydytojas įspėja apie penkis vaistus, kurie kelia demencijos riziką

4 Min. skaitymas
Gydytojas įspėja apie penkis vaistus, kurie kelia demencijos riziką

Demencija yra sudėtinga neurologinė būklė, paveikianti atmintį, mąstymą ir gebėjimą atlikti kasdienes užduotis. Nors genetika ir gyvenimo būdo veiksniai vaidina svarbų vaidmenį demencijos atsiradime, tyrimai rodo, kad tam tikri vaistai taip pat gali padidinti šios ligos riziką. Gydytojai ragina pacientus būti atidiems ir konsultuotis dėl ilgalaikio tam tikrų medikamentų vartojimo, ypač jei jie patenka į rizikos grupę.

Pagal straipsnį pateiktą šaltinyje (MSN Health), gydytojas įspėja apie penkis vaistus, kurie gali būti siejami su didesne demencijos rizika. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime šiuos medikamentus, jų poveikį ir alternatyvas.


Anticholinerginiai vaistai

Anticholinerginiai vaistai naudojami įvairių būklių gydymui, įskaitant alergijas, miego sutrikimus ir šlapimo pūslės problemas. Jie veikia blokuodami acetilcholiną – svarbų neurotransmiterį, kuris dalyvauja atminties ir mokymosi procesuose.

Ilgalaikis šių vaistų vartojimas gali sutrikdyti smegenų funkciją, o tai siejama su padidėjusia demencijos rizika. Pavyzdžiai: difenhidraminas (naudojamas kaip antihistamininis preparatas) arba tam tikri miego vaistai.

Alternatyvos: Jei įmanoma, rinkitės vaistus su mažesniu anticholinerginiu poveikiu arba pasitarkite su gydytoju apie nemedikamentinius gydymo būdus.


Benzodiazepinai

Benzodiazepinai dažnai skiriami nerimo, nemigos ar raumenų spazmų gydymui. Jie veikia raminamai ir padeda sumažinti nerimą, tačiau ilgalaikis jų vartojimas gali turėti neigiamą poveikį pažinimo funkcijoms.

Daugelis tyrimų parodė, kad benzodiazepinų vartojimas vyresnio amžiaus žmonėms gali padidinti pažinimo sutrikimų ir demencijos riziką. Pavyzdžiai: diazepamas, lorazepamas ar alprazolamas.

Alternatyvos: Trumpalaikė terapija arba nemedikamentinės intervencijos, tokios kaip kognityvinė elgesio terapija, gali būti saugesnės galimybės.


Statinai

Statinai yra vaistai, skirti cholesterolio kiekiui kraujyje mažinti ir širdies ligų rizikai sumažinti. Nors jie labai naudingi tam tikriems pacientams, kai kurie tyrimai rodo, kad statinai gali turėti įtakos atminčiai ir pažinimo funkcijoms, ypač kai jie vartojami ilgą laiką.

Statinai gali trukdyti smegenų gebėjimui naudoti cholesterolį, kuris būtinas neuronų sveikatai.

Alternatyvos: Svarbu pusiausvyra – statinai turi būti vartojami tik gydytojo nurodymu, o jų naudą ir riziką reikėtų reguliariai vertinti.


Antidepresantai

Tam tikros antidepresantų grupės, ypač tricikliniai antidepresantai, yra siejamos su pažinimo funkcijų sutrikimais. Šie vaistai, kaip ir anticholinerginiai preparatai, gali sutrikdyti neurotransmiterių veiklą smegenyse, o tai ilgainiui gali padidinti demencijos riziką.

Alternatyvos: Naujesnės kartos antidepresantai, tokie kaip selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI), turi mažesnį poveikį pažinimo funkcijoms.


Protonų siurblio inhibitoriai (PSI)

Protonų siurblio inhibitoriai, tokie kaip omeprazolas ar esomeprazolas, plačiai naudojami skrandžio rūgštingumui mažinti ir gastroezofaginio refliukso ligai gydyti. Nors jie yra veiksmingi, ilgalaikis vartojimas buvo siejamas su didesne demencijos rizika, nes gali sumažinti vitamino B12 įsisavinimą – svarbaus nervų sistemos veiklai.

Alternatyvos: Jei PSI vartojami ilgą laiką, gydytojas gali pasiūlyti mažesnes dozes arba pertraukų terapiją. Taip pat svarbu peržiūrėti mitybą ir gyvenimo būdą.


Ką daryti?

  1. Konsultuokitės su gydytoju. Jei vartojate bent vieną iš šių vaistų, nesustokite vartoti jų savarankiškai. Pasitarkite su gydytoju, kad įvertintumėte naudą ir riziką bei surastumėte galimas alternatyvas.
  2. Stebėkite savo sveikatą. Jei pastebite pažinimo funkcijų pokyčius, pvz., užmaršumą ar sunkumus susikaupti, informuokite gydytoją.
  3. Gyvenkite sveikai. Subalansuota mityba, reguliarus fizinis aktyvumas ir kognityvinė stimuliacija gali padėti sumažinti demencijos riziką.

Nors tam tikri vaistai gali būti būtini gydant specifines ligas, svarbu suprasti jų ilgalaikio vartojimo poveikį sveikatai. Atsakingas vartojimas, reguliarus gydytojo konsultavimas ir sveikos gyvensenos įpročiai gali padėti sumažinti demencijos riziką ir palaikyti bendrą sveikatą.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Palikite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

5 minučių trukmės smegenų treniruotės, kurios gali efektyviai veikti bet kokio amžiaus grupėms Kaip atpažinti, kad jūsų kūnui trūksta vitaminų?