Gerklės skausmas pasireiškia kaip skausmingas, sausumo ar perštėjimo pojūtis gerklėje. Jis skirstomas į faringitą, tonzilitą ir laringitą, atsižvelgiant į tai, kuri gerklės dalis yra pažeista.
Kas yra gerklės skausmas?
Gerklės skausmas yra nemalonus pojūtis gerklėje, dažnai apibūdinamas kaip skausmas, perštėjimas, sausumas ar dirginimas. Jis gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, įskaitant virusines ar bakterines infekcijas (pvz., peršalimą, gripą, streptokokinę infekciją), alergijas, dirginančias medžiagas (pvz., cigarečių dūmus) ar pertempus balsą. Priklausomai nuo to, kuri gerklės dalis yra paveikta, skausmas gali būti susijęs su faringitu (ryklės uždegimu), tonzilitu (tonzilių uždegimu) ar laringitu (balso stygų uždegimu).
Gerklės skausmo simptomai
Gerklės skausmo simptomai gali skirtis priklausomai nuo priežasties, tačiau dažniausiai pasitaikantys yra šie:
- Skausmas ar perštėjimas gerklėje – diskomfortas, kuris gali būti jaučiamas ryjant ar kalbant.
- Sausumo pojūtis – gerklė jaučiasi išsausėjusi, o tai gali sukelti dirginimą.
- Gerklės paraudimas – ryklė ar tonzilės gali būti paraudusios.
- Tonzilių patinimas – tonzilės gali būti padidėjusios ir net su baltais ar pūlingais apnašais.
- Užkimimas ar balso pakitimai – balsas gali tapti silpnesnis ar užkimęs.
- Kosulys – kartais gerklės skausmą lydi sausas kosulys.
- Patinę kaklo limfmazgiai – kakle gali būti jaučiami padidėję, skausmingi limfmazgiai.
- Karščiavimas – kai kuriais atvejais gali būti karščiavimas, ypač jei gerklės skausmą sukelia infekcija.
- Galvos skausmas ar kūno skausmai – dažnai lydi virusines infekcijas, kurios sukelia gerklės skausmą.
Simptomų intensyvumas gali svyruoti nuo lengvo dirginimo iki stipraus skausmo, priklausomai nuo būklės priežasties.
8 gerklės skausmo priežastys
Gerklės skausmo priežastys gali svyruoti nuo infekcijų iki traumų. Čia pateikiamos aštuonios dažniausios gerklės skausmo priežastys:
- Peršalimas, gripas ir kitos virusinės infekcijos
Gerklės skausmą dažniausiai sukelia virusinė infekcija. Tarp virusų, sukeliančių gerklės skausmą, yra:
- paprastas peršalimas
- gripas
- COVID-19
- mononukleozė – infekcinė liga, plintanti per seiles
- tymai – liga, sukelianti bėrimą ir karščiavimą
- vėjaraupiai – infekcija, sukelianti karščiavimą ir niežtintį bėrimą
- kiaulytė – infekcija, sukelianti seilių liaukų patinimą kakle
- Streptokokinė angina ir kitos bakterinės infekcijos
Bakterinės infekcijos taip pat gali sukelti gerklės skausmą. Dažniausia iš jų yra streptokokinė angina – gerklės ir tonzilių infekcija, kurią sukelia A grupės streptokokų bakterijos.
Streptokokinė angina sudaro beveik 20-30% vaikų gerklės skausmo atvejų. Tonzilitas ir lytiškai plintančios infekcijos, tokios kaip gonorėja ir chlamidija, taip pat gali sukelti gerklės skausmą.
- Alergijos
Kai imuninė sistema reaguoja į alergenus, tokius kaip žiedadulkės, žolė ar naminių gyvūnų pleiskanos, išsiskiria cheminės medžiagos, sukeliančios tokius simptomus kaip nosies užgulimas, ašarojančios akys, čiaudulys ir gerklės dirginimas.
Perteklinės gleivės nosyje gali nutekėti gerklės gale. Tai vadinama užnosiniu varvėjimu ir gali dirginti gerklę.
- Sausas oras
Sausas oras gali ištraukti drėgmę iš burnos ir gerklės, todėl atsiranda sausumo ir perštėjimo pojūtis. Sausas oras ypač dažnas žiemą, kai veikia šildymas. - Dūmai, chemikalai ir kiti dirgikliai
Įvairūs chemikalai ir kitos aplinkos medžiagos dirgina gerklę, įskaitant:
- bet kokio tipo dūmus, įskaitant tabako dūmus
- oro taršą
- valymo priemones ir kitus chemikalus
- aerozolinius purškiklius, tokius kaip oro gaivikliai
Iškart po rugsėjo 11-osios daugiau nei 90% gelbėtojų pranešė, kad juos kamuoja stiprus kosulys, daugeliui taip pat pasireiškė viršutinių kvėpavimo takų simptomai, tokie kaip gerklės skausmas ir nosies užgulimas.
- Trauma
Tam tikros rūšies traumos gali sukelti gerklės skausmą. Maisto gabalėlis, įstrigęs gerklėje, taip pat gali ją sudirginti.
Pasikartojantys veiksmai įtempia balso stygas ir gerklės raumenis. Galite pajusti gerklės skausmą po rėkimo, garsaus kalbėjimo ar ilgo dainavimo. Pavyzdžiui, gerklės skausmas yra dažnas skundas tarp sporto instruktorių ir mokytojų, kurie dažnai turi šaukti.
- Gastroezofaginio refliukso liga (GERL)
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) yra būklė, kai rūgštis iš skrandžio kyla į stemplę – vamzdelį, kuris perneša maistą iš burnos į skrandį.
Rūgštis sudirgina stemplę ir gerklę, sukeldama tokius simptomus kaip rėmuo ir rūgštinis refliuksas – rūgšties grįžimas į gerklę.
Laringofaringinis refliuksas (LFR), taip pat žinomas kaip tylusis refliuksas, taip pat gali sukelti skrandžio rūgšties kilimą į stemplę ar gerklę, sukeldamas gerklės skausmą.
- Navikas
Gerklės, balso stygų ar liežuvio navikas yra retesnė gerklės skausmo priežastis. Jei gerklės skausmas yra vėžio požymis, jis neišnyksta po kelių dienų.
Gerklės skausmo rizikos veiksniai
Gerklės skausmo rizikos veiksniai apima įvairius veiksnius, kurie didina tikimybę susirgti šia būkle. Dažniausi iš jų yra šie:
- Amžius – vaikai ir paaugliai dažniau patiria gerklės skausmus, ypač dėl virusinių ir bakterinių infekcijų, tokių kaip streptokokinė angina.
- Rūkymas ir pasyvus rūkymas – tabako dūmai ir kiti kvėpavimo takus dirginantys dūmai gali padidinti gerklės sudirgimo ir infekcijų riziką.
- Alergijos – žmonės, sergantys alergijomis, pvz., alergija dulkėms, žiedadulkėms ar naminių gyvūnų pleiskanoms, dažniau patiria gerklės sudirgimą ir užnosinį varvėjimą, kuris gali sukelti skausmą.
- Oro tarša – užterštas oras, tiek lauke, tiek patalpose, gali dirginti gerklę ir sukelti skausmą.
- Silpna imuninė sistema – žmonės, kurių imuninė sistema yra nusilpusi dėl ligų, streso ar prastos mitybos, yra labiau pažeidžiami infekcijų, sukeliančių gerklės skausmą.
- Glaudus kontaktas su sergančiais žmonėmis – virusinės ir bakterinės infekcijos, sukeliančios gerklės skausmą, lengvai plinta per glaudų kontaktą su sergančiais asmenimis, ypač uždarose erdvėse.
- Šalti ar sausi orai – šaltas oras arba sausa aplinka, ypač šildymo sezonu, gali sausinti gerklę, sukeldami diskomfortą ar skausmą.
- Balso pertempimas – ilgas, garsus kalbėjimas, dainavimas ar rėkimas gali įtempti balso stygas ir raumenis, sukelti gerklės skausmą.
Šių rizikos veiksnių išvengimas ar sumažinimas gali padėti sumažinti gerklės skausmo atsiradimo tikimybę.
Namų gydymo priemonės nuo gerklės skausmo
Yra daugybė namų priemonių, kurios gali padėti sumažinti gerklės skausmą ir diskomfortą. Štai keletas efektyvių būdų, kaip natūraliai palengvinti gerklės skausmą:
- Druskos tirpalo skalavimas
Sumaišykite pusę arbatinio šaukštelio druskos su šiltu vandeniu ir kelis kartus per dieną skalaukite gerklę. Tai padeda sumažinti patinimą ir naikina bakterijas. - Šiltas medaus ir citrinos gėrimas
Medaus ir citrinos mišinys su šiltu vandeniu gali nuraminti gerklę. Medus turi antibakterinių savybių, o citrina suteikia vitamino C ir padeda suskaidyti gleives. - Drėgmės palaikymas patalpose
Naudokite oro drėkintuvą, ypač žiemą, kai oras būna sausas. Drėgmė padeda išlaikyti gleivinių hidrataciją, o tai sumažina gerklės sausumą ir sudirgimą. - Šiltas vanduo su žolelių arbata
Žolelių arbatos, tokios kaip ramunėlių, pipirmėčių ar imbiero, gali padėti sušvelninti gerklę. Ramunėlės turi priešuždegiminių ir antibakterinių savybių, o imbieras padeda kovoti su uždegimu. - Gausus skysčių vartojimas
Vanduo, sultiniai, arbatos ar kiti skysčiai padeda išlaikyti gerklės gleivinę drėgną ir sumažinti dirginimą. Šiltas skystis dažnai būna veiksmingesnis gerklės raminimui. - Ledinukai ar pastilės
Be cukraus pagaminti ledinukai ar specialios gerklės pastilės stimuliuoja seilių gamybą, kuri padeda drėkinti gerklę ir sumažinti skausmą. - Venkite dirgiklių
Sumažinkite dirgiklių, tokių kaip cigarečių dūmai, tarša ar aštrus maistas, poveikį. Jie gali dar labiau sudirginti gerklę ir pabloginti simptomus. - Vakarėlis su obuolių sidro actu
Obuolių sidro actas turi antimikrobinių savybių, kurios gali padėti kovoti su infekcijomis. Sumaišykite šaukštą obuolių sidro acto su šiltu vandeniu ir skalaukite gerklę kelis kartus per dieną. - Poilsis ir balso tausojimas
Leiskite savo gerklei pailsėti, vengdami garsaus kalbėjimo ar rėkimo. Poilsis padeda organizmui kovoti su infekcija ir pagreitina gijimą.
Šios priemonės gali padėti sumažinti lengvą ar vidutinį gerklės skausmą. Jei simptomai tęsiasi ilgiau nei kelias dienas arba stiprėja, reikėtų kreiptis į gydytoją.
Kaip išvengti gerklės skausmo
Gerklės skausmo galima išvengti laikantis kelių sveikos gyvensenos ir prevencijos priemonių. Štai keletas būdų, kaip sumažinti riziką susirgti gerklės skausmu:
- Dažnai plaukite rankas
Rankų higiena yra viena svarbiausių priemonių, apsaugančių nuo virusų ir bakterijų plitimo. Plaukite rankas muilu ir vandeniu, ypač po kontakto su sergančiais žmonėmis ar prieš valgį. - Venkite kontakto su sergančiais žmonėmis
Jei įmanoma, venkite tiesioginio kontakto su žmonėmis, kurie serga peršalimu, gripu ar kitomis infekcijomis. Ypač svarbu laikytis šios priemonės sezono metu, kai padaugėja virusinių ligų. - Venkite dalintis asmeniniais daiktais
Nenaudokite tų pačių indų, stiklinių ar valgymo įrankių su kitais, ypač jei jie serga. Virusai ir bakterijos gali plisti per seiles ar kitus kūno skysčius. - Laikykitės sveikos mitybos
Subalansuota mityba, turinti daug vitaminų ir mineralų, stiprina imuninę sistemą ir padeda organizmui kovoti su infekcijomis. Ypač svarbus vitaminas C, esantis citrusiniuose vaisiuose. - Drėkinkite orą patalpose
Naudokite oro drėkintuvą, kad išvengtumėte per sauso oro, kuris gali dirginti gerklę ir padidinti infekcijų riziką. Tai ypač svarbu žiemą, kai šildymo sistemos sausina orą. - Nerūkykite ir venkite pasyvaus rūkymo
Tabako dūmai ir kiti dirgikliai labai pažeidžia gerklės gleivinę, todėl rūkymas ar pasyvus rūkymas padidina gerklės skausmo ir kvėpavimo takų ligų riziką. - Stiprinti imuninę sistemą
Pakankamas poilsis, reguliarus fizinis aktyvumas ir streso valdymas padeda palaikyti stiprią imuninę sistemą. Sveika gyvensena padeda organizmui lengviau atremti infekcijas. - Vengti dirgiklių
Venkite dūmų, oro taršos, aštrių chemikalų ar kvepalų, kurie gali dirginti gerklės gleivinę ir padidinti uždegimo tikimybę. - Venkite pervargimo
Ilgalaikis garsus kalbėjimas, rėkimas ar dainavimas gali pertempti balso stygas ir sukelti gerklės skausmą. Duokite savo balsui pailsėti, jei jaučiate diskomfortą ar nuovargį. - Stiprinti rankų higieną viešose vietose
Naudokite dezinfekavimo priemones arba rankų antiseptikus po kontakto su bendrais paviršiais viešose vietose (pvz., durų rankenomis, liftų mygtukais).
Šių prevencinių priemonių laikymasis gali padėti išvengti gerklės skausmo ir sumažinti infekcijų plitimo riziką.
Kada kreiptis į gydytoją
Žinoma! Štai tekstas be paryškintų žodžių ir paragrafų:
Į gydytoją reikėtų kreiptis, jei gerklės skausmas yra stiprus, ilgai nepraeina arba pasireiškia tam tikri rimti simptomai. Štai keletas situacijų, kai būtina pasitarti su gydytoju: Gerklės skausmas tęsiasi ilgiau nei savaitę. Jei skausmas nepraeina per savaitę ar ilgiau, gali reikėti medicininio įvertinimo, ypač jei nėra pagerėjimo požymių.
Aukšta temperatūra. Jei karščiuojate (virš 38°C) kartu su gerklės skausmu, tai gali būti bakterinės infekcijos, pvz., streptokokinės anginos, požymis, kuriam reikia gydymo antibiotikais. Pasunkėjęs kvėpavimas ar rijimas.
Jei sunku kvėpuoti ar ryti, tai gali rodyti rimtą infekciją ar patinimą, ir būtina skubi medicininė pagalba. Stiprus skausmas. Labai stiprus gerklės skausmas, ypač jei jis neproporcingas bendriems peršalimo simptomams, gali būti infekcijos ar kitos rimtos būklės požymis. Patinę ar skausmingi kaklo limfmazgiai. Padidėję ir skausmingi limfmazgiai kakle kartu su gerklės skausmu gali rodyti bakterinę ar virusinę infekciją, tokią kaip streptokokinė angina ar mononukleozė.
Balso užkimimas ilgiau nei dvi savaites. Jei užkimimas tęsiasi ilgiau nei dvi savaites, tai gali būti lėtinio uždegimo ar rimtesnės problemos, pvz., naviko, požymis. Bėrimas. Bėrimas kartu su gerklės skausmu gali būti tam tikrų infekcijų, pavyzdžiui, skarlatinos ar tymų, simptomas, reikalaujantis medicininio gydymo.
Kraujavimas, pūliai ar baltos dėmės gerklėje. Jei pastebite kraujavimą, pūlių sankaupas ar baltas dėmes ant tonzilių ar gerklėje, būtina kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti bakterinės infekcijos ar tonzilių absceso požymis. Dažni gerklės skausmai. Jei gerklės skausmai kartojasi dažnai, gali būti, kad reikalingas išsamesnis tyrimas, siekiant išsiaiškinti priežastį, pvz., lėtinės infekcijos, alergijos ar gastroezofaginio refliukso liga. Skausmas ausyse. Gerklės skausmas, kuris plinta į ausis arba lydi stiprų ausų skausmą, gali rodyti rimtesnę infekciją, pavyzdžiui, ausų uždegimą.
Dažnai užduodami klausimai
Kokios yra pagrindinės gerklės skausmo priežastys?
Gerklės skausmą gali sukelti virusinės infekcijos, bakterinės infekcijos (pvz., streptokokinė angina), alergijos, sausas oras, dirgikliai (pvz., dūmai ar cheminės medžiagos), gastroezofaginis refliuksas ir balso pertempimas.
Kaip galiu palengvinti gerklės skausmą namuose?
Namų gydymo priemonės apima druskos tirpalo skalavimą, šiltų gėrimų su medumi ir citrina vartojimą, oro drėkinimą, žolelių arbatas, ledinukus ar pastiles, taip pat poilsį ir balso tausojimą.
Kada turėčiau kreiptis į gydytoją dėl gerklės skausmo?
Reikėtų kreiptis į gydytoją, jei gerklės skausmas tęsiasi ilgiau nei savaitę, lydi aukšta temperatūra, pasunkėjęs kvėpavimas ar rijimas, stiprus skausmas, patinę limfmazgiai, bėrimas ar kitų rimtų simptomų.
Ar gerklės skausmas gali būti pavojingas?
Dažniausiai gerklės skausmas nėra pavojingas ir praeina savaime. Tačiau jei jis yra rimtos infekcijos, tokios kaip streptokokinė angina ar mononukleozė, požymis, gali prireikti gydymo, kad būtų išvengta komplikacijų.
Kaip galima išvengti gerklės skausmo?
Gerklės skausmo galima išvengti laikantis geros higienos, dažnai plaunant rankas, vengiant kontakto su sergančiais žmonėmis, palaikant drėgną orą patalpose, stiprinant imuninę sistemą sveika mityba, nesirūkant ir mažinant streso lygį.