Dabar skaitoma:

Futuristiniai infraraudonųjų spindulių kontaktiniai lęšiai su naktinio matymo supergalia

Šrifto parinkiklis
Sans Serif
Serif
Šrifto dydis
A
A
Galite keisti turinio šrifto dydį.
Pasidalinti puslapiu
2025 26 gegužės

Futuristiniai infraraudonųjų spindulių kontaktiniai lęšiai su naktinio matymo supergalia

Įsivaizduokite, kad galite matyti tamsoje be jokių akinių ar prietaisų – net užmerktomis akimis. Tai ne mokslinė fantastika, o nauja realybė: mokslininkai sukūrė kontaktinius lęšius, leidžiančius žmogui matyti infraraudonųjų spindulių šviesą. Šie lęšiai atveria duris į naują regėjimo erą – nuo naktinio matymo iki spalvų suvokimo pagerinimo.

Kaip veikia šie stebuklingi lęšiai?

Šių lęšių paslaptis slypi nanotechnologijoje. Jie pagaminti iš minkštų, lanksčių polimerų, į kuriuos įterpti specialūs nanodalelės, vadinamos aukščiau konvertuojančiomis nanodalelėmis. Šios dalelės sugeria nematomą infraraudonąją šviesą (800–1600 nm) ir paverčia ją matoma šviesa (400–700 nm), kurią žmogaus akis gali suvokti. Tai reiškia, kad dėvėdami šiuos lęšius, galite matyti šilumos šaltinius ar infraraudonųjų spindulių signalus, kurie anksčiau buvo nematomi.

Įdomu tai, kad lęšiai veikia net užmerktomis akimis. Infraraudonoji šviesa prasiskverbia per vokų audinius geriau nei matoma šviesa, todėl signalas tampa aiškesnis. Tai atveria galimybes naudoti šiuos lęšius net tada, kai akys užmerktos, pavyzdžiui, miego metu ar ekstremaliose situacijose.

Praktinis pritaikymas: nuo gelbėjimo operacijų iki spalvų suvokimo gerinimo

Šie lęšiai turi daugybę praktinių pritaikymų. Jie gali būti naudingi gelbėjimo operacijose, leidžiant gelbėtojams matyti per dūmus ar tamsą. Taip pat jie gali būti naudojami saugumo srityje, leidžiant atpažinti infraraudonųjų spindulių signalus ar šilumos šaltinius.

Be to, lęšiai gali padėti žmonėms, turintiems spalvų suvokimo sutrikimų. Modifikuodami nanodaleles, mokslininkai sugebėjo paversti tam tikras infraraudonųjų spindulių bangas į skirtingas matomas spalvas, pavyzdžiui, 980 nm į mėlyną, 808 nm į žalią, o 1532 nm į raudoną. Tai reiškia, kad žmonės, turintys spalvų aklumą, galėtų geriau atskirti spalvas.

Iššūkiai ir tobulinimo galimybės

Nors šie lęšiai atveria naujas galimybes, jie dar turi tam tikrų apribojimų. Šiuo metu jie gali aptikti tik stiprius infraraudonųjų spindulių šaltinius, pavyzdžiui, LED šviesas. Taip pat dėl šviesos sklaidos lęšiuose vaizdo raiška yra ribota. Siekiant pagerinti vaizdo kokybę, mokslininkai kuria papildomus akinius, kurie padeda sufokusuoti šviesą ir pagerinti matomumą.

Ateityje tikimasi padidinti lęšių jautrumą, kad jie galėtų aptikti silpnesnius infraraudonųjų spindulių šaltinius, pavyzdžiui, kūno šilumą ar aplinkos šviesą. Taip pat siekiama pagerinti vaizdo raišką, kad naudotojai galėtų matyti aiškesnius ir detalesnius vaizdus.

Ateities perspektyvos: nuo kasdienio naudojimo iki medicinos

Šie lęšiai gali tapti neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalimi. Jie galėtų būti naudojami vairuojant naktį, leidžiant vairuotojams geriau matyti kelią ir sumažinti avarijų riziką. Taip pat jie galėtų būti naudingi sportininkams, leidžiant geriau matyti aplinką prastomis apšvietimo sąlygomis.

Medicinoje šie lęšiai galėtų padėti gydytojams diagnozuoti tam tikras ligas, pavyzdžiui, aptikti uždegimus ar navikus, kurie skleidžia daugiau šilumos. Taip pat jie galėtų būti naudojami stebint pacientų būklę realiu laiku, pavyzdžiui, operacijų metu.

Žingsnis į naują regėjimo erą

Futuristiniai infraraudonųjų spindulių kontaktiniai lęšiai atveria naujas galimybes žmogaus regėjimui. Nuo naktinio matymo iki spalvų suvokimo gerinimo – šie lęšiai gali pakeisti mūsų supratimą apie tai, ką reiškia matyti. Nors dar yra iššūkių, mokslininkai nuolat tobulina šią technologiją, siekdami padaryti ją prieinamą ir naudingą kiekvienam. Galbūt netolimoje ateityje šie lęšiai taps įprasta mūsų kasdienio gyvenimo dalimi, suteikdami mums „supergalių“ matyti tai, kas anksčiau buvo nematoma.

Susiję įrašai
Pasinaudodami šiais pasiūlymais, tyrinėkite daugiau jūsų pomėgius atitinkančio turinio!
Pasauliniai rūkymo duomenys 2025 m. kokia yra pasaulio padėtis ir kodėl kai kurios šalys vis dar negali mesti rūkyti
2 savaitės prieš
kategorija

Rūkymas 2025 m.: dar viena krizė, kurios neišsprendžia nei pažanga, nei politika Pasaulis verčiasi per galvą kovodamas su klimato kaita, karais, pandemijomis. O štai cigaretės...

Vėžio gydymo vaistų derinys pailgina pelių gyvenimo trukmę 30 proc.
2 savaitės prieš
kategorija

Naujausi tyrimai atskleidė, kad du jau patvirtinti vėžio gydymui skirti vaistai – trametinibas ir rapamicinas – gali ne tik kovoti su navikais, bet ir pratęsti...

Tyrimas atskleidė, kad cukraus gėrimas yra blogesnis sveikatai nei jo valgymas
2 savaitės prieš
kategorija

Cukrus – viena labiausiai tyrinėtų šiuolaikinės mitybos temų. Jo poveikis sveikatai nekelia abejonių: per didelis suvartojimas siejamas su nutukimu, diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis. Tačiau...

Kaip atpažinti pirmuosius kūno signalus apie disbalansą
2 savaitės prieš
kategorija

Mūsų kūnas – išmintinga sistema, kuri nuolat siunčia ženklus apie tai, kas vyksta viduje. Tačiau šiuolaikinis gyvenimo tempas dažnai verčia ignoruoti šiuos signalus: pavargai –...

Apie abcSVEIKATA

abcSVEIKATA.lt yra informacinė svetainė, teikianti išsamią informaciją apie sveikatą, mitybą, ligas, sveiką gyvenimo būdą ir natūralias priemones. Puslapis siūlo straipsnius apie įvairias sveikatos temas, įskaitant psichinę sveikatą, odos priežiūrą, sportą bei seksualinę sveikatą. Taip pat galima rasti informaciją apie simptomus, testus ir gydymo procedūras. Svetainė padeda geriau suprasti sveikatos problemas ir galimus sprendimus