Mikroplastikai mūsų organizme: 5 būdai apsisaugoti

4 Min. skaitymas
Mikroplastikai mūsų organizme 5 būdai apsisaugoti

Mikroplastikai – tai mažyčiai plastiko fragmentai, kurių dydis yra mažesnis nei 5 milimetrai. Jie randami ore, vandenyje, maiste ir net mūsų kūnuose. Nors mikroplastikai buvo atrasti tik neseniai, jų poveikis žmogaus sveikatai ir aplinkai kelia rimtą susirūpinimą. Šie mažyčiai plastiko gabalėliai gali kauptis mūsų organizme ir sukelti uždegimus, paveikti hormonų sistemą ar net turėti ilgalaikių pasekmių bendrai sveikatai.

Šiame straipsnyje aptarsime, kaip mikroplastikai patenka į mūsų kūną, kokią žalą jie gali padaryti ir kaip galime apsisaugoti.


Kaip mikroplastikai patenka į mūsų organizmą?

Mikroplastikai į žmogaus organizmą gali patekti keliais pagrindiniais būdais:

  • Per maistą ir gėrimus. Tyrimai rodo, kad plastiko dalelės randamos buteliuose išpilstytame vandenyje, jūros gėrybėse, druskoje ir net vaisiuose bei daržovėse.
  • Per orą. Mikroplastikai gali sklandyti ore, ypač uždarose patalpose, kur naudojami sintetiniai audiniai ar kiti plastiko gaminiai.
  • Per odą. Kai kurios kosmetikos priemonės, tokios kaip šveitikliai ar dantų pastos, gali turėti mikroplastikų, kurie liečiasi su oda ar gleivinėmis.

Mikroplastikai dėl savo mažo dydžio sugeba įsiskverbti į mūsų audinius ir kraujotaką, todėl tampa sunkiai pašalinami iš organizmo.


Kokį poveikį mikroplastikai daro mūsų sveikatai?

Moksliniai tyrimai dar tik pradeda tirti ilgalaikį mikroplastikų poveikį žmogaus organizmui, tačiau jau dabar žinoma, kad jie gali turėti šias pasekmes:

  • Uždegiminiai procesai. Mikroplastikai gali sukelti uždegimus audiniuose, į kuriuos jie patenka, trikdydami ląstelių funkcijas.
  • Hormonų sutrikimai. Dėl mikroplastikuose esančių cheminių medžiagų, tokių kaip bisfenolis A (BPA), gali sutrikti hormonų veikla.
  • Toksinų kaupimasis. Mikroplastikai gali adsorbuoti toksines medžiagas iš aplinkos ir pernešti jas į organizmą.
  • Imuninės sistemos problemos. Organizmas gali reaguoti į mikroplastikus kaip į svetimkūnius, o tai gali silpninti imuninę sistemą.

5 būdai apsisaugoti nuo mikroplastikų

Nors visiškai išvengti mikroplastikų šiuolaikiniame pasaulyje yra sunku, tam tikri įpročiai gali padėti sumažinti jų poveikį.

  1. Rinkitės natūralius maisto produktus.
    Stenkitės pirkti šviežius, vietinius ir ekologiškus produktus, kurie yra mažiau apdoroti ir mažiau tikėtina, kad jie turės mikroplastikų. Taip pat sumažinkite perdirbto ir supakuoto maisto vartojimą, nes plastikinės pakuotės gali prisidėti prie mikroplastikų patekimo į maistą.
  2. Naudokite stiklinius ar nerūdijančio plieno indus.
    Plastikiniai indai ir buteliai, ypač kaitinant ar ilgai juos naudojant, išskiria mikroplastikus į gėrimus ar maistą. Stikliniai arba metaliniai indai yra saugesnė alternatyva.
  3. Filtruokite vandenį.
    Mikroplastikai dažnai randami tiek buteliuose išpilstytame, tiek čiaupo vandenyje. Naudojant kokybiškus vandens filtrus, tokius kaip atvirkštinio osmoso sistemos, galima sumažinti mikroplastikų kiekį geriamajame vandenyje.
  4. Rinkitės natūralias kosmetikos priemones.
    Venkite kosmetikos ir asmens higienos priemonių, kurios turi mikroplastikų, pavyzdžiui, polietileno ar polipropileno dalelių. Skaitykite etiketes ir rinkitės produktus, kuriuose nėra sintetinių abrazyvinių dalelių.
  5. Mažinkite plastiko naudojimą kasdien.
    Venkite vienkartinių plastikinių gaminių, tokių kaip maišeliai, šiaudeliai ar indai. Naudokite daugkartinius gaminius, pagamintus iš natūralių arba perdirbamų medžiagų. Kuo mažiau plastiko naudojame, tuo mažiau mikroplastikų patenka į aplinką ir galiausiai į mūsų organizmą.

Kaip galime prisidėti prie aplinkos apsaugos?

Mikroplastikai yra globali problema, susijusi ne tik su sveikata, bet ir su aplinkos užterštumu. Siekdami sumažinti mikroplastikų poveikį gamtai, galime:

  • Skatinti perdirbimą ir mažinti plastiko atliekas.
  • Remti įmones, kurios gamina tvarius ir aplinkai draugiškus produktus.
  • Dalyvauti švietimo iniciatyvose ir informuoti kitus apie mikroplastikų keliamą pavojų.

Mikroplastikai tampa vis didesne problema tiek žmonių sveikatai, tiek aplinkai. Nors visiškai išvengti jų poveikio neįmanoma, galima imtis paprastų priemonių, kad sumažintume jų kiekį mūsų organizme. Svarbu rinktis natūralų maistą, filtruoti vandenį, vengti plastiko ir remtis aplinkai draugiškais sprendimais. Prisidėdami prie plastiko vartojimo mažinimo, ne tik apsaugome savo sveikatą, bet ir prisidedame prie planetos išsaugojimo.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Palikite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

10 žiemos supermaistų, kad būtų išvengta ligų 9 Maisto Produktai Širdies Sveikatai Vegetariški maisto produktai, kurie yra geri vitamino D šaltiniai Juodojo šokolado nauda sveikatai 5 medaus privalumai sveikatai žiemą