Lytiniu keliu plintančių infekcijų (LPI) požymiai ir simptomai

11 Min. skaitymas
Lytiniu keliu plintančių infekcijų (LPI) požymiai ir simptomai

Įvadas


Lytiniu keliu plintančios infekcijos (LPI), dar vadinamos lytiškai plintančiomis ligomis (LPL), reiškia daugiau nei 25 infekcinius organizmus, kurie gali būti perduodami iš vieno asmens kitam per lytinius santykius. Nors kai kurios LPI nesukelia jokių simptomų, kitos gali turėti rimtų ilgalaikių pasekmių sveikatai, jei negydomos. Šiame straipsnyje aptarsime kai kurias labiausiai paplitusias LPI, jų bendruosius simptomus ir požymius, testavimo ir gydymo galimybes, taip pat veiksmus, kurių galite imtis, kad išvengtumėte infekcijos plitimo.

Simptomai ir požymiai

Chlamidija


Chlamidijos yra viena iš labiausiai paplitusių LPI visame pasaulyje. Ji dažnai neturi jokių požymių ar simptomų, todėl dauguma žmonių, sergančių chlamidija, apie tai nežino. Kai pasireiškia simptomai, jie paprastai atsiranda praėjus 1–3 savaitėms po užsikrėtimo ir gali būti deginimo pojūtis šlapinantis ir neįprastos išskyros iš varpos ar makšties. Negydoma chlamidiozė gali sukelti tokias komplikacijas kaip dubens uždegiminė liga moterims, galinti sukelti nevaisingumą.

Gonorėja


Gonorėja, panašiai kaip chlamidija, vyrams dažnai nerodo jokių simptomų. Kai jie atsiranda, tai paprastai atsiranda praėjus 2–5 dienoms po užsikrėtimo ir gali būti deginimo pojūtis šlapinantis ir neįprastos išskyros iš varpos. Moterims gonorėjos simptomai dažnai būna mažiau pastebimi, tačiau gali apimti išskyras iš makšties, kraujavimą iš makšties tarp menstruacijų ir dubens skausmą. Negydoma gonorėja gali sukelti dubens uždegimines ligas, negimdinį nėštumą ir moterų nevaisingumą.

Lytinių organų pūslelinės


Genitalijų pūslelinę sukelia dviejų tipų virusai – 1 tipo herpes simplex virusas (HSV-1) ir 2 tipo herpes simplex virusas (HSV-2). Pradinio herpeso protrūkio požymiai ir simptomai dažniausiai pasireiškia kaip viena ar daugiau pūslių ar opų ant lytinių organų ar tiesiosios žarnos arba aplink juos. Šie pažeidimai gali būti skausmingi. Prodrominiai simptomai, tokie kaip dilgčiojimas ar deginimas lytinių organų srityje, atsirandantys prieš šiuos pažeidimus, taip pat yra dažni. Kai kurie žmonės niekada neturi matomų opų. Burnos pūslelinė (šalčio pūslelinė) taip pat gali būti perduodama į lytinius organus per burnos ir lytinių organų kontaktą.

Žmogaus papilomos virusas (ŽPV)


ŽPV yra labiausiai paplitusi LPI Jungtinėse Valstijose. Dauguma infekcijų praeina savaime ir nerodo jokių požymių. Tačiau kai kurie gali sukelti lytinių organų karpos – minkštus, odos spalvos iškilimus, kurie gali būti iškilę arba plokšti. Karpos gali atsirasti bet kurioje lytinių organų srityje ir kartais jų nematyti, jei apžiūrai nenaudojamas veidrodis. Negydomi tam tikri didelės rizikos ŽPV tipai gali sukelti gimdos kaklelio ir kitus vėžinius susirgimus.

Sifilis


Sifilio simptomai priklauso nuo infekcijos stadijos. Pirmasis simptomas paprastai yra nedidelis, tvirtas, apvalus, šansinis opa, atsirandanti ten, kur organizmas pateko į kūną, dažniausiai ant lytinių organų, išangės ar burnos. Negydoma liga pereina į sunkesnius etapus, galinčius smarkiai pakenkti vidaus organams. Sifilis buvo vadinamas „didžiuoju imitatoriumi“, nes vėlesni jo simptomai gali būti panašūs į kitas ligas.

Taigi apibendrinant galima pasakyti, kad bendri LPI požymiai ir simptomai yra nenormalios išskyros arba išskyros iš lytinių organų, opos ar pūslės, deginimas ar skausmas šlapinantis, skausmingi lytiniai santykiai, dubens skausmas arba neįprastas kraujavimas iš makšties. Tačiau daugelis LPI neturi jokių pastebimų simptomų ar požymių. Dėl šios priežasties lytiškai aktyviems asmenims rekomenduojama reguliariai tikrintis ir tikrintis LPI. Dabar panagrinėkime kai kurias testavimo galimybes.

Rečiau paplitusios LPI


Nors pirmiau aprašytos kai kurios iš labiausiai paplitusių LPI, yra ir kitų infekcijų, apie kurias vis dar svarbu žinoti ir apie kurias reikia žinoti, net jei bendrojoje populiacijoje jos pasitaiko rečiau.

Trichomonozė


Trichomonozė yra dažna parazitinė infekcija, kurią sukelia vienaląsčiai pirmuonys, vadinami Trichomonas vaginalis. Vyrams simptomai paprastai būna lengvi arba jų visai nėra, tačiau gali būti odos aplink varpą niežėjimas, deginimas, paraudimas ar sudirginimas, taip pat išskyros. Moterims simptomai gali būti stiprus makšties kvapas, niežulys ar dirginimas, nenormalios išskyros iš makšties arba skausmas ar diskomfortas lytinių santykių metu arba šlapinantis.

Hepatitas


Hepatitas A, B ir C yra sunkios kepenų infekcijos, kurios plinta per sąlytį su užsikrėtusio asmens krauju, sperma ar kitais kūno skysčiais. Hepatito požymiai ir simptomai yra įvairūs: nuovargis, pilvo skausmas, apetito praradimas, pykinimas ir gelta (odos ir akių pageltimas). Ūminė hepatito A infekcija paprastai praeina savaime, tačiau hepatitas B ir C gali tapti lėtinis ir sukelti rimtą kepenų pažeidimą. Nors hepatitas plinta rečiau lytiniu būdu nei kiti perdavimo būdai, vis tiek svarbu žinoti apie tai, kaip LPI.

ŽIV/AIDS


ŽIV (žmogaus imunodeficito virusas) yra virusas, sukeliantis AIDS (įgyto imunodeficito sindromą). Jis atakuoja ir naikina CD4 teigiamas (CD4+) T ląsteles, kurios yra labai svarbios sveikai imuninei sistemai palaikyti. ŽIV užsikrečiama per kontaktą su ŽIV infekuotu krauju, sperma, priešsėkliniu skysčiu, tiesiosios žarnos skysčiais, makšties skysčiais ir motinos pienu.

ŽIV simptomų atsiradimas (jei jie netgi atsiranda per pradinę infekciją) gali atrodyti kaip įprasta virusinė infekcija ir apima karščiavimą, galvos skausmą, bėrimą ar gerklės skausmą. Daugelis žmonių pirmą kartą užsikrėtę nejaučia jokių simptomų. Laikui bėgant dėl nuolatinės ŽIV sukeltos žalos CD4+ ląstelių skaičiui mažėjant, susilpnėja užsikrėtusio žmogaus imuninė sistema ir gali išsivystyti gyvybei pavojingos infekcijos arba vėžys, žinomi kaip AIDS apibrėžiančios sąlygos. Ankstyvas gydymas antiretrovirusiniu gydymu gali slopinti virusą ir užkirsti kelią ŽIV progresavimui į AIDS.

Išbandymas


LPI tyrimai yra vienintelis būdas tiksliai žinoti, ar jis turi infekciją. Sveikatos priežiūros institucijos rekomenduoja reguliariai atlikti profilaktinius seksualiai aktyvių asmenų sveikatos patikrinimus. Vietiniai visuomenės sveikatos skyriai, taip pat privačios klinikos, bendruomenės sveikatos centrai ir sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai siūlo įvairias prieinamas testavimo galimybes, paprastai nereikalaujant sveikatos draudimo.

Kai kurie įprasti bandymo metodai:

  • Šlapimo tyrimai – patikrinimas dėl chlamidijų ir gonorėjos.
  • Kraujo tyrimai – gali nustatyti ŽIV, hepatitą B, hepatitą C ir sifilį.
  • Tamponų tyrimai – paimkite mėginius iš genitalijų/išangės sričių arba gerklės, naudingų sergant LPI, tokiomis kaip chlamidija, gonorėja, herpesas, ŽPV.
  • Medicininiai tyrimai – patikrinkite, ar nėra nenormalių išskyrų ar fizinių LPI požymių.
  • Savarankiško paėmimo testai – užsakymo paštu galimybės, kai mėginiai renkami namuose.


Testavimas yra konfidencialus, o rezultatai aptariami privačiai. Partneriai taip pat turėtų būti informuoti ir išsitirti, jei diagnozuojama LPI. Ankstyvas gydymas labai padeda išvengti tolesnio plitimo ir ilgalaikių komplikacijų.

LPI prevencija


Nors prezervatyvai ir dantų užtvarai yra veiksmingas barjerinis apsaugos būdas, jei jie naudojami teisingai kiekvieną kartą, ir yra rekomenduojami naudoti intymaus kontakto metu, yra papildomų strategijų, kurios gali padėti sumažinti LPI riziką.

  • Apribokite savo seksualinių partnerių skaičių. Kuo daugiau partnerių turite, tuo didesnis infekcijos pavojus.
  • Prieš prasidedant intymumui, atvirai bendraukite su partneriais apie bandymus, istorijas ir saugesnio sekso lūkesčius.
  • Užmegzkite ilgalaikius abipusiai monogamiškus santykius su neužkrėstu partneriu.
  • Venkite rizikingo elgesio, pvz., medžiagų vartojimo, nes tai gali pabloginti sprendimų priėmimą ir padidinti pažeidžiamumą.
  • Nedelsdami kreipkitės į gydytoją dėl bet kokių simptomų, galinčių reikšti LPI.
  • Reguliariai, net ir be simptomų, išsitirkite ir paprašykite partnerių pasitikrinti, nes daugelis LPI nerodo jokių požymių.


Laikydamiesi kelių sveiko proto praktikų, galite pasiekti dvejopų tikslų – visavertiškai išreikšti savo seksualumą ir tuo pačiu apsaugoti save ir kitus nuo infekcijų, kurių galima išvengti. Žinodami, tikrindami ir prevenuodami lytiškai plintančias infekcijas nebūtinai turi būti neišvengiama seksualinio aktyvumo pasekmė.

Išvada


Apibendrinant galima pasakyti, kad LPI išlieka pagrindinė visuomenės sveikatos problema. Nors kai kurie sukelia tik nedidelį diskomfortą, kiti gali sukelti rimtą ilgalaikę žalą, jei negydomi. Mokydamiesi apie įvairias infekcijas, jų perdavimo būdus, požymius ir simptomus, testavimo galimybes ir prevencines strategijas, įgaliname priimti protingus sprendimus ir mėgautis naudingais santykiais be nereikalingos rizikos ar gyvybei įtakos turinčių pasekmių. Asmeninės atsakomybės už savo seksualinę sveikatos gerovės prisiėmimas per atvirą bendravimą, apsaugą ir reguliarų patikrinimą, nepaisant lyties, leidžia mums pasirūpinti ne tik savimi, bet ir tų, su kuriais nusprendžiame bendrinti intymumą, gerove. Dirbdami kartu galime sukurti palaikymo bendruomenes, kuriose LPI neprivalo klestėti tyliai.

Dažniausiai užduodami klausimai


Jei simptomų nėra, kaip sužinoti, ar aš nesergau LPI?

Vienintelis būdas tiksliai žinoti – išsitirti net ir be simptomų. Daugelis infekcijų neturi jokių požymių, todėl seksualiai aktyviems asmenims rekomenduojama reguliariai tikrintis.


Kiek laiko po ekspozicijos turėčiau laukti, kol galėsiu atlikti tyrimą?

Po kontakto gali prireikti šiek tiek laiko, kol infekcija pasieks bandymo metu aptinkamą lygį. Daugumos LPI atveju geriausia palaukti bent 2–3 savaites prieš atliekant tyrimą. Dėl ŽIV reikia palaukti mažiausiai 3 mėnesius, kad gautumėte patikimus rezultatus.


Ar tinka seksualiai bendrauti su kuo nors prieš atliekant testą?

Rekomenduojama palaukti tyrimo rezultatų. Tačiau nuoseklus ir teisingas prezervatyvų ir dantų užtvankų naudojimas gali padėti sumažinti riziką tarpiniu laikotarpiu prieš patvirtinant užsikrėtimo būseną.


Ar LPI kada nors gali praeiti savaime be gydymo?

Kai kurios lengvos infekcijos, pvz., genitalijų karpos, kartais išnyksta savaime. Tačiau dauguma LPI, jei negydomos, gali išlikti ilgai arba sukelti progresuojančią, negrįžtamą žalą, pavyzdžiui, nevaisingumą. Jei įtariama infekcija, rekomenduojama nedelsiant įvertinti ir gydyti.


Ar visos LPI išgydomos?

Nors ne visos yra išgydomos, dauguma bakterinių infekcijų, tokių kaip chlamidija, gonorėja ir sifilis, gerai reaguoja į gydymą antibiotikais. Kitų, pavyzdžiui, herpeso ir ŽIV, negalima išgydyti, tačiau yra veiksmingų vaistų, kurie ilgą laiką juos slopina ar valdo. Reguliarus patikrinimas taip pat leidžia anksti įsikišti prieš ligai progresuojant.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Palikite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

10 žiemos supermaistų, kad būtų išvengta ligų 9 Maisto Produktai Širdies Sveikatai Vegetariški maisto produktai, kurie yra geri vitamino D šaltiniai Juodojo šokolado nauda sveikatai 5 medaus privalumai sveikatai žiemą