Dabar skaitoma:

10 šalių, kuriose suvartojama daugiausia cukraus – šokiruojantys faktai

Šrifto parinkiklis
Sans Serif
Serif
Šrifto dydis
A
A
Galite keisti turinio šrifto dydį.
Pasidalinti puslapiu
2025 19 gegužės
kategorija

10 šalių, kuriose suvartojama daugiausia cukraus – šokiruojantys faktai

Cukrus – tylusis žudikas. Taip jį vadina daugelis sveikatos ekspertų, ir ne be priežasties. Nors saldumynai maloniai glosto mūsų skonio receptorius, pernelyg didelis cukraus vartojimas siejamas su nutukimu, 2 tipo diabetu, širdies ligomis ir net tam tikromis vėžio formomis. Nepaisant to, kai kuriose pasaulio šalyse cukrus vartojamas be saiko, viršijant tiek PSO, tiek vietinių sveikatos institucijų rekomendacijas.

Šiame straipsnyje išsamiai panagrinėsime dešimt šalių, kuriose gyventojai vartoja daugiausia cukraus vienam žmogui. Duomenys rodo ne tik skaičius, bet ir saldžius įpročius, kultūrinius veiksnius bei socialines pasekmes. Pradėkime šią saldžią, bet kartu ir rūgščią kelionę po pasaulio mitybos žemėlapį.


1. Jungtinės Amerikos Valstijos – cukraus vartojimo lyderė

Vidutiniškai: daugiau nei 120 gramų cukraus per dieną vienam žmogui.

Amerikiečiai garsėja savo meile saldintiems gėrimams, perdirbtiems maisto produktams ir greitajam maistui. Gaivieji gėrimai, saldainiai, pyragaičiai ir šokoladas yra kasdienis raciono papildas daugeliui žmonių, o pusryčių metu dažnai renkamasi saldžius dribsnius.

Nepaisant didelio sveikatingumo judėjimo ir augančio organinio maisto populiarumo, cukraus vartojimo statistika išlieka aukšta. Problema tapo tokia rimta, kad kai kurios valstijos pradėjo riboti saldžių gėrimų pardavimą mokyklose, o mitybos specialistai aktyviai propaguoja “mažiau nei 10% kalorijų iš cukraus per dieną” taisyklę.


2. Vokietija – paslėptas cukraus vartojimo čempionas Europoje

Apie 103 gramai cukraus per dieną.

Nors vokiečiai nėra tokie garsūs savo saldumynais kaip belgai ar prancūzai, jų mityboje cukraus yra daugiau nei daugelyje kitų Europos šalių. Kepiniai, šokoladas, saldūs užkandžiai ir gaivieji gėrimai – visa tai yra neatsiejama vokiško kasdienio gyvenimo dalis.

Be to, “paslėptas cukrus” yra didžiulė problema: daugelyje padažų, konservuotų produktų ir net duonoje yra saldiklių, apie kuriuos vartotojai dažnai net nežino. Vokietijoje jau vyksta aktyvios diskusijos apie cukraus mokesčio įvedimą.


3. Nyderlandai – desertų rojus

Maždaug 102 gramai per dieną.

Nyderlandai – šalis, garsėjanti stroopwafel’iais, šokoladu, pyragėliais ir saldžiais padažais. Taip pat populiarūs saldinti gėrimai, įskaitant arbatą su cukrumi ir specialius kavos mišinius.

Vietiniai gyventojai, nors ir sportiški, dažnai mėgsta pasilepinti. Dėl šios priežasties Nyderlanduose taip pat kyla sveikatos problemų, susijusių su vaikų nutukimu ir 2 tipo diabetu.


4. Airija – saldumynų mylėtojų šalis

Apie 96 gramai per dieną.

Airijoje, kaip ir Jungtinėje Karalystėje, arbata su cukrumi yra kone nacionalinis ritualas. Tačiau taip pat čia labai populiarios įvairios bandelės, sausainiai, pyragai ir šokoladai. Airiai vartoja daug cukraus jau nuo vaikystės, todėl šalies sveikatos apsaugos sistema susiduria su didele nutukimo problema.


5. Australija – saldžios kalorijos nuo vaikystės

Vidutiniškai – 95 gramai per dieną.

Australai nevengia saldžių pusryčių dribsnių, įvairių desertų ir šokoladinių užkandžių. Be to, itin paplitęs cukraus vartojimas vaikų mityboje. Australijos vyriausybė yra išleidusi rekomendacijas riboti cukrų, tačiau dauguma gyventojų šių gairių nepaiso.

Australijoje sparčiai auga nutukusių vaikų skaičius, o suaugusiųjų sveikatos statistika taip pat kelia nerimą. Cukrus yra vienas pagrindinių šios problemos veiksnių.


6. Jungtinė Karalystė – saldūs įpročiai iš kolonijinių laikų

Apie 93 gramai cukraus per dieną.

Britų mityboje vis dar dominuoja tradiciniai desertai – pudingai, bandelės, keksiukai, sausainiai. Taip pat itin populiarūs saldinti gazuoti gėrimai. Saldumynai vaikams – įprastas kasdienis dalykas.

Jungtinės Karalystės vyriausybė jau prieš keletą metų ėmėsi veiksmų, įvesdama cukraus mokestį gėrimams. Tačiau rezultatai kol kas tik daliniai, nes cukraus vartojimas išlieka aukštas.


7. Meksika – cukraus vartojimo banga ir sveikatos krizė

Maždaug 92 gramai cukraus per dieną.

Meksika ilgą laiką pirmavo pasaulyje pagal gaiviųjų gėrimų suvartojimą vienam gyventojui. Šalies gyventojai kasdien vartoja itin daug saldintų gėrimų, ypač Coca-Cola, kuri kai kuriose vietovėse net naudojama kaip alternatyva vandeniui.

Meksikoje stebimas vienas didžiausių nutukimo rodiklių pasaulyje, ir cukrus čia vaidina didžiulį vaidmenį. Nors įvestas cukraus mokestis, realių pokyčių kol kas mažai.


8. Suomija – saldainiai ir šokoladas kaip kasdienybė

Apie 89 gramai cukraus per dieną.

Suomiai mėgsta saldumynus, ypač saldžiarūgščius saldainius, šokoladą ir desertus su uogomis. Nors šalyje labai populiarus sportas ir fizinis aktyvumas, tačiau cukrus vis dar sudaro reikšmingą mitybos dalį.

Suomijos sveikatos ekspertai vis garsiau kalba apie cukraus mažinimo svarbą, ypač vaikų mityboje, tačiau kultūriniai įpročiai keičiasi lėtai.


9. Kanada – saldūs produktai kasdieniame racione

Vidutiniškai – 88 gramai per dieną.

Kanadiečiai, kaip ir amerikiečiai, mėgsta saldžius pusryčius, desertus bei saldintus gėrimus. Nors sveikatingumo judėjimas auga, vis dar daugėja perdirbtų produktų su pridėtiniu cukrumi.

Kanadoje daug diskusijų sukėlė etikečių žymėjimo reforma, kuri reikalauja aiškiai nurodyti pridėtinio cukraus kiekį produktuose. Tikimasi, kad tai padės sumažinti bendrą suvartojimą.


10. Naujoji Zelandija – saldus gyvenimo būdas

Apie 87 gramai per dieną.

Naujosios Zelandijos gyventojai – tikri saldžių užkandžių ir gėrimų mėgėjai. Šalyje ypač populiarūs šokoladiniai batonėliai, kepiniai, vaisių sultys su pridėtiniu cukrumi.

Vyriausybė ėmėsi veiksmų, skatinančių sveikesnę mitybą, tačiau rezultatai dar menki. Daugelyje mokyklų cukringi produktai vis dar lengvai prieinami.


Kas skatina tokį cukraus vartojimą?

Kas skatina toki cukraus vartojima

Kultūra, reklama, ekonomika ir įpročiai. Tai keturi pagrindiniai veiksniai, lemiantys aukštą cukraus vartojimą pasaulyje. Daugelyje šalių cukrus tapo emociniu komfortu, susijusiu su šventėmis, dovanomis ar kasdienio streso malšinimu.

Be to, maisto pramonė aktyviai naudoja cukrų kaip skonio stipriklį, net ir tuose produktuose, kurie nėra saldūs – padažuose, duonoje, konservuose.


Išvados: ar cukraus epidemija sustabdoma?

Šiandien pasaulis susiduria su tylesne, bet ne mažiau pavojinga epidemija – cukraus pervartojimu. Daugelio šalių gyventojai vartoja ženkliai daugiau nei rekomenduojama, o tai prisideda prie ligų augimo.

Sprendimas – ne tik mokesčiai ar kampanijos, bet kultūriniai pokyčiai, švietimas ir tvari maisto politika. Tik tada žmonės iš tikrųjų pradės rinktis sveikesnius produktus ir mažinti saldžių pagundų kiekį kasdieniame racione.

O kaip Lietuva?

Lietuva šiuo metu nėra tarp TOP 10 šalių pagal cukraus suvartojimą, tačiau situacija taip pat kelia nerimą.

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos ir Lietuvos statistikos departamento duomenimis:

  • Vidutinis lietuvis per dieną suvartoja apie 80–85 gramus cukraus, o tai taip pat viršija PSO rekomenduojamą normą (mažiau nei 50 g per dieną).
  • Ypač daug pridėtinio cukraus suvartojama per gėrimus, konditeriją, pusfabrikačius.
  • Vaikų ir paauglių mityboje cukraus suvartojimas dažnai viršija net 100 g per dieną, kas jau laikoma rizikingu lygiu.

Todėl Lietuva galėtų būti netoli 11–15 vietos pasaulyje, jei būtų sudaromas platesnis sąrašas. Tai reiškia, kad šalis artėja prie pavojingos ribos.


Išvada apie Lietuvą:

Lietuva – ne tarp pirmaujančių, bet ir tikrai ne tarp paskutiniųjų. Mūsų šalyje didelė problema – „paslėptas cukrus“ ir žemas mitybos raštingumas. Norint išvengti sveikatos krizės, būtina ne tik informuoti visuomenę, bet ir griežtinti ženklinimo reikalavimus bei reguliuoti saldžių produktų reklamą vaikams.

Naudoti šaltiniai

Pasaulio sveikatos organizacija (WHO) – rekomenduojamas cukraus kiekis:
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/healthy-diet

Statista – cukraus suvartojimo statistika pagal šalis:
https://www.statista.com/statistics/957673/global-sugar-consumption-per-capita-by-country/

Our World in Data – globalūs maisto vartojimo rodikliai:
https://ourworldindata.org/diet-compositions

OECD Health Data – sveikatos rodikliai ir mityba:
https://www.oecd.org/health/health-data.htm

World Atlas – šalys, kurios vartoja daugiausia cukraus:
https://www.worldatlas.com/articles/top-sugar-consuming-countries-in-the-world.html

Harvard Health Publishing – poveikis sveikatai dėl per didelio cukraus vartojimo:
https://www.health.harvard.edu/heart-health/the-sweet-danger-of-sugar

The Lancet – mitybos pokyčių poveikis sveikatai pasauliniu mastu:
https://www.thelancet.com/commissions/global-syndemic

BMJ Nutrition – tyrimai apie cukraus poveikį organizmui:
https://nutrition.bmj.com/

Lietuvos Statistikos Departamentas – Lietuvos gyventojų mitybos įpročiai:
https://osp.stat.gov.lt/statistiniu-rodikliu-analize?hash=fd1be04c-b00f-484e-9ec2-e8ebfdac2b23#/ (ieškoti „mityba“, „cukrus“)

Lietuvos Respublikos Sveikatos Apsaugos Ministerija – mitybos rekomendacijos:
https://sam.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/mityba/mitybos-rekomendacijos/

Apie abcSVEIKATA

abcSVEIKATA.lt yra informacinė svetainė, teikianti išsamią informaciją apie sveikatą, mitybą, ligas, sveiką gyvenimo būdą ir natūralias priemones. Puslapis siūlo straipsnius apie įvairias sveikatos temas, įskaitant psichinę sveikatą, odos priežiūrą, sportą bei seksualinę sveikatą. Taip pat galima rasti informaciją apie simptomus, testus ir gydymo procedūras. Svetainė padeda geriau suprasti sveikatos problemas ir galimus sprendimus