Ugandoje plinta paslaptinga liga, pavadinta „Dinga Dinga“ – terminas, reiškiantis „šokantis drebulys“. Ši keista ir netikėta liga paveikė apie 300 žmonių, daugiausiai moteris ir mergaites, palikdama vietos bendruomenes sunerimusias, o medikus – ieškančius paaiškinimo.
Ligos simptomai ir poveikis
Pagrindiniai ligos simptomai apima intensyvų kūno drebulį, karščiavimą ir sunkumus vaikščiojant. Kai kurie pacientai, kaip pranešė vietos ligoninėse gydyti asmenys, jaučia ir paralyžiaus simptomus. Drebulys toks stiprus, kad liga buvo palyginta su nekontroliuojamu šokiu.
Pacientė Patience Katusiime dalijosi savo išgyvenimais: „Kai tik pabandydavau judėti, mano kūnas nekontroliuojamai drebėjo. Tai buvo baisu, bet po gydymo Bundibugyo ligoninėje jaučiuosi gerai.“
Ligos atsiradimas ir paplitimas
„Dinga Dinga“ pirmą kartą buvo užfiksuota 2023 metais Bundibugyo regione, tačiau gydytojai dar negali tiksliai nustatyti, kas ją sukelia. Šiuo metu nėra įrodymų, kad liga būtų išplitusi už regiono ribų. Sveikatos priežiūros specialistai teigia, kad svarbiausia yra laiku kreiptis į gydymo įstaigas.
Gydytojas Kiyita Christopher, Bundibugyo regiono sveikatos pareigūnas, patikino, kad šiuo metu nėra užfiksuota mirčių, o dauguma pacientų pasveiksta per savaitę naudojant antibiotikus. Tačiau kai kurie vietos gyventojai bando gydytis žolinėmis priemonėmis, kas sukėlė medikų susirūpinimą. „Nėra jokių mokslinių įrodymų, kad žoliniai vaistai gali gydyti šią ligą“, – sakė gydytojas.
Sveikatos priežiūros institucijų veiksmai
Ugandos sveikatos ministerija pradėjo aktyvų tyrimą dėl šios ligos. Iš pacientų surinkti mėginiai buvo perduoti laboratorijoms, tačiau tyrimų rezultatai dar nepaskelbti. Gydytojai ragina gyventojus nepanikuoti ir naudotis patikrintomis medicininėmis paslaugomis.
Ligos plitimas vyksta tuo metu, kai Ugandoje ir kitose Rytų Afrikos šalyse kyla iššūkiai dėl kitų ligų. Pvz., beždžionių raupų (mpox) protrūkis vis dar kelia nerimą. Per 2023 metus Afrikos žemyne užfiksuota daugiau nei 17 000 įtariamų atvejų ir 517 mirčių, todėl Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė šią ligą pasauline sveikatos krize.
„Dinga Dinga“ lyginimas su kitomis ligomis
Nors „Dinga Dinga“ kol kas atrodo mažiau pavojinga už mpox, jos kilmė lieka paslaptinga. Medicinos bendruomenė tiria galimą ligos sukėlėją, kuris gali būti infekcija, aplinkos faktorius arba net cheminė medžiaga. Neaiškumas dėl ligos pobūdžio dar labiau didina nerimą.
Svarbu pažymėti, kad „Dinga Dinga“ simptomai nėra būdingi tradicinėms infekcinėms ligoms, todėl tikimasi, kad tolimesni tyrimai leis nustatyti tikrąją priežastį. Daug vilčių dedama į laboratorinius tyrimus, kurie turėtų atskleisti, ar liga perduodama per kontaktą, maistą ar kitais būdais.
Socialinė ir psichologinė įtaka
Vietos bendruomenės yra sunerimusios dėl ligos plitimo, ypač todėl, kad ji dažniausiai paveikia moteris ir mergaites. Socialiniai ir kultūriniai aspektai taip pat turi įtakos, nes kai kuriose bendruomenėse pasireiškę simptomai kartais klaidingai siejami su antgamtiniais reiškiniais.
Gydytojai stengiasi skleisti informaciją, kad būtų išvengta nereikalingo stigmatizavimo ar klaidingų įsitikinimų. Jie taip pat bendradarbiauja su vietos valdžia, kad būtų užtikrintas tinkamas švietimas apie ligą ir gydymo galimybes.
Išvados ir perspektyvos
Kol kas „Dinga Dinga“ ligos plitimas kontroliuojamas, tačiau situacija reikalauja budrumo ir tolesnio tyrimo. Ugandos sveikatos priežiūros institucijos ragina gyventojus būti atsargiems, vengti savarankiško gydymo ir kuo greičiau kreiptis į medikus, jei pasireiškia ligos simptomai.
Dėl šios ligos daroma išvada, kad nors ji šiuo metu atrodo valdoma ir išgydoma, būtina giliau tirti jos kilmę, siekiant užtikrinti, kad būtų išvengta platesnio protrūkio ar galimų komplikacijų ateityje. Taip pat svarbu atsižvelgti į bendruomenės emocinius ir socialinius poreikius šios krizės metu.