Dabar skaitoma:

Paprasti įpročiai, kuriuos rekomenduoja ekspertai: raktas į geresnę psichinę sveikatą

Šrifto parinkiklis
Sans Serif
Serif
Šrifto dydis
A
A
Galite keisti turinio šrifto dydį.
Pasidalinti puslapiu
2025 22 gegužės

Paprasti įpročiai, kuriuos rekomenduoja ekspertai: raktas į geresnę psichinę sveikatą

Šiuolaikinis gyvenimo tempas vis dažniau kelia iššūkių emocinei ir psichinei sveikatai. Tačiau, kaip teigia ekspertai, sprendimų nereikia ieškoti sudėtinguose metoduose – kasdieniai, paprasti įpročiai gali turėti didelę įtaką savijautai. Tereikia juos įtraukti į rutiną.

Ekspertai pabrėžia mažų žingsnių svarbą

Vienas pirmųjų dalykų, kurį išskiria psichologai – reguliarus miegas. Miego trūkumas tiesiogiai veikia nuotaiką, gebėjimą susikaupti ir net sprendimų priėmimą. 7–9 valandos kokybiško miego kasnakt – vienas geriausių natūralių būdų palaikyti emocinę pusiausvyrą.

Kitas svarbus veiksnys – fizinis aktyvumas. Net trumpas pasivaikščiojimas ar lengva mankšta išskiria endorfinus – „laimės hormonus“, kurie padeda sumažinti stresą ir nerimą. Ekspertai rekomenduoja judėti bent 30 minučių per dieną.

Trečiasis kasdienis įprotis – sąmoningumo (mindfulness) praktika. Kvėpavimo pratimai, meditacija ar dėkingumo dienoraščio rašymas padeda sulėtinti mintis ir geriau suvokti savo emocijas. Tai itin naudinga tiems, kurie patiria dažną įtampą ar nerimą.

Be to, socialiniai ryšiai taip pat turi svarbų vaidmenį. Pokalbis su artimu žmogumi, laiko leidimas su šeima ar draugais stiprina psichinį atsparumą ir mažina vienišumo jausmą. Net trumpas skambutis gali teigiamai paveikti nuotaiką.

Psichinė sveikata – kasdienio rūpesčio dalis

Ekspertai pažymi, kad psichinė sveikata turi būti rūpinamasi taip pat atsakingai kaip ir fizinė. Taip pat rekomenduojama riboti socialinių tinklų naudojimą, kuris neretai iškreipia realybę ir stiprina neigiamas emocijas, ypač jaunimo tarpe.

Svarbu ir subalansuota mityba – maisto produktai, turintys daug omega-3 riebalų rūgščių, magnio ir B grupės vitaminų, gali teigiamai paveikti nervų sistemos veiklą. Rinkitės daugiau vaisių, daržovių, riešutų ir mažiau perdirbtų produktų.

Reguliarus laiko planavimas ir aiški dienos struktūra padeda sumažinti chaoso jausmą, o kartu ir psichologinę įtampą. Net ir paprasti darbų sąrašai suteikia kontrolės jausmą ir mažina streso lygį.


Ekspertai sutaria: psichinę sveikatą galima stiprinti paprastais būdais – svarbiausia veiksmas ir pastovumas. Kiekvienas mažas pokytis gali atnešti ilgalaikę naudą.

Be to, vis dažniau akcentuojama skaitmeninė higiena. Ekspertai ragina bent kelias valandas per dieną atsijungti nuo ekranų – tai padeda nuraminti nervų sistemą ir sumažinti informacinį triukšmą. Vakarinis laikas be telefono ar kompiuterio prisideda prie kokybiškesnio miego bei mažina nerimą.

Taip pat svarbu leisti sau pailsėti be kaltės jausmo. Daug žmonių jaučia spaudimą būti produktyviais visą dieną, tačiau emocinei sveikatai itin svarbu turėti laiką poilsiui, kūrybai ar mėgstamiems užsiėmimams. Net trumpa pertrauka su knyga ar arbatos puodeliu gali ženkliai pagerinti nuotaiką.

Ekspertai pažymi, kad emocijų pripažinimas ir jų išraiška – sveikintinas elgesys. Nėra „gerų“ ar „blogų“ jausmų – kiekviena emocija siunčia signalą apie mūsų vidinę būseną. Svarbu mokytis jas atpažinti, įvardinti ir, jei reikia, kreiptis pagalbos į psichologą ar psichoterapeutą.

Galiausiai, svarbus ir vidinis dialogas su savimi. Kaip mes kalbame su savimi mintyse – turi tiesioginę įtaką mūsų savivertei. Ekspertai rekomenduoja praktikuoti atjautą sau, išmokti palaikyti save sunkiomis akimirkomis ir nustoti save kritikuoti dėl visko.


Psichinės sveikatos stiprinimas neprivalo būti sudėtingas – tai gali būti nedideli kasdieniai žingsniai, kurie ilgainiui keičia gyvenimo kokybę. Kaip pabrėžia ekspertai, rūpestis savimi nėra silpnumas, tai – būtinybė.

Susiję įrašai
Pasinaudodami šiais pasiūlymais, tyrinėkite daugiau jūsų pomėgius atitinkančio turinio!
Sveikatos krizė, kurią daugelis pastebi per vėlai – pasitikrink, ar ne tu
3 savaitės prieš

Gyvename laikais, kai informacijos apie sveikatą netrūksta. Socialiniai tinklai, straipsniai, ekspertų patarimai – visa tai mus supa kasdien. Tačiau yra viena problema, kuri dažnai praslysta...

Stresas Vienas pratimas ir nervai rimsta
3 savaitės prieš

Širdis plaka greičiau, kvėpavimas negilus, mintys lekia kaip pašėlusios – taip dažnai pasireiškia stresas. Ir nors trumpalaikis stresas gali būti naudingas – padeda susikaupti, veikti...

Naktinis kramsnojimas – alkis ar įprotis
3 savaitės prieš

Vidurnaktį atsikeli ir tiesiai į šaldytuvą. Atrodo, lyg kažkas traukia – gal saldumynų, gal likusių vakarienės likučių. Pažįstama? Naktinis kramsnojimas – dažnas, bet tylus įprotis,...

Perdegimas kada kava nebegelbsti
3 savaitės prieš

Ryte – kava. Po pietų – dar viena. O vakare – pavargęs, bet vis tiek nemiegi. Skamba pažįstamai? Daugeliui kava tampa kasdieniu varikliu, kai jėgų...

Apie abcSVEIKATA

abcSVEIKATA.lt yra informacinė svetainė, teikianti išsamią informaciją apie sveikatą, mitybą, ligas, sveiką gyvenimo būdą ir natūralias priemones. Puslapis siūlo straipsnius apie įvairias sveikatos temas, įskaitant psichinę sveikatą, odos priežiūrą, sportą bei seksualinę sveikatą. Taip pat galima rasti informaciją apie simptomus, testus ir gydymo procedūras. Svetainė padeda geriau suprasti sveikatos problemas ir galimus sprendimus