Vėjaraupiai

11 Min. skaitymas

Vėjaraupiai, mediciniškai žinomi kaip varicella, yra labai užkrečiama virusinė liga, kurią sukelia varicella-zoster virusas. Ji dažniausiai pasireiškia vaikystėje, tačiau gali užsikrėsti ir suaugusieji, kurie anksčiau nebuvo persirgę vėjaraupiais ar nėra paskiepyti nuo jų. Vėjaraupiai yra žinomi dėl būdingų odos bėrimų, kurie atrodo kaip niežtintys, raudoni pūsleliai, vėliau paverčiantys į strupus.

Liga perduodama ore esančiomis lašelėmis, pvz., kosint ar čiaudint, arba tiesioginiu kontaktu su pūslelių skysčiu. Vėjaraupiai yra ypač užkrečiami nuo kelių dienų iki bėrimo atsiradimo iki visų pūslelių sudžiūvimo. Inkubacinis periodas nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų paprastai trunka nuo 10 iki 21 dienos.

Būdingi vėjaraupių simptomai yra karščiavimas, nuovargis, galvos skausmas ir apetito stoka, po kurių atsiranda odos bėrimai. Bėrimai prasideda kaip maži raudoni taškeliai, kurie vėliau virsta pūslelėmis, o galiausiai – strupais. Nors dauguma atvejų yra lengvi ir savaime išnyksta per savaitę ar dvi, kai kuriais atvejais vėjaraupiai gali sukelti rimtesnes komplikacijas, ypač suaugusiems, nėščioms moterims ir asmenims su silpnintu imunitetu.

Šiuolaikinė medicina siūlo vakciną nuo vėjaraupių, kuri yra efektyvi prevencinė priemonė, ypač vaikams. Vakcina mažina užsikrėtimo riziką ir gali sumažinti ligos sunkumą, jei asmuo vis tiek užsikrečia. Svarbu žinoti, kad asmuo, persirgęs vėjaraupiais, paprastai sukuria ilgalaikį imunitetą, tačiau virusas gali likti organizme ir vėliau sukelti herpes zoster (pūslelinę).

Simptomai

Vėjaraupiai arba varicella yra infekcinė liga, pasižyminti būdingais simptomais. Pagrindiniai vėjaraupių simptomai yra šie:

  • Karščiavimas: Prieš atsirandant odos bėrimams, dažnai pasireiškia karščiavimas, kartais kartu su šaltkrėčiu.
  • Spuogai: Tai vienas iš pirmųjų ir labiausiai pastebimų vėjaraupių požymių. Spuogai gali būti labai stiprus ir varginantis.
  • Odos bėrimas: Pradiniame etape ant odos atsiranda raudoni taškeliai, kurie greitai virsta niežtinčiomis pūslelėmis. Pūslelės gali pasirodyti visame kūne, įskaitant galvą, veidą, burnos vidų ir net genitalijų sritį.
  • Pūslelių evoliucija: Laikui bėgant pūslelės sprogo, o iš jų susidaro drėgni strupai. Strupai vėliau sausėja ir nukrenta.
  • Nuovargis ir bendras negalavimas: Sergant vėjaraupiais, dažnai pasireiškia bendras nuovargis, silpnumas ir apetito praradimas.
  • Galvos skausmas ir raumenų skausmai: Kartais gali būti jaučiami galvos skausmai ir raumenų skausmai.
  • Limfmazgių patinimas: Kai kuriais atvejais gali patinti limfmazgiai, ypač kaklo srityje.

Vėjaraupiai dažniausiai yra lengva liga, ypač vaikams, tačiau suaugusiesiems ir imuninei sistemai silpniems asmenims gali sukelti rimtesnes komplikacijas. Svarbu stebėti ligos eigą ir, esant sunkiems simptomams ar komplikacijoms, kreiptis į gydytoją. Dėl stipraus niežėjimo svarbu vengti pūslelių braižymo, kad išvengtumėte infekcijų ir randų susidarymo.

Priežastys

Vėjaraupiai yra infekcinė liga, kurią sukelia varicella-zoster virusas (VZV). Ši liga yra labai užkrečiama ir plinta iš vieno asmens į kitą keliais būdais:

  • Oro lašeliniu būdu: Virusas plinta per oro lašelius, kai užsikrėtęs asmuo kosėja ar čiaudėja. Tai vienas pagrindinių infekcijos plitimo būdų.
  • Tiesioginis kontaktas: Vėjaraupiai taip pat gali plisti per tiesioginį odos kontaktą su infekuoto asmens pūslelių skysčiu.
  • Pasidalijimas daiktais: Nors mažiau dažna, infekcija gali perduotis ir naudojant tuos pačius rankšluosčius, drabužius ar kitus daiktus, kurie buvo sąlyčio su užsikrėtusio asmens pūslelių skysčiu.

Vėjaraupių inkubacinis periodas, t. y. laikotarpis nuo užsikrėtimo iki pirmųjų ligos simptomų atsiradimo, paprastai trunka nuo 10 iki 21 dienos. Asmuo gali užkrėsti kitus jau prieš pat bėrimo atsiradimą ir tol, kol visos pūslelės susiformuoja į strupus.

Vėjaraupiai dažniausiai pasitaiko vaikystėje, tačiau suaugę asmenys, kurie nebuvo užsikrėtę vaikystėje arba nepaskiepyti nuo šios ligos, taip pat gali ja užsikrėsti. Vieną kartą persirgus vėjaraupiais, organizmas paprastai sukuria ilgalaikį imunitetą prieš šią infekciją, tačiau virusas gali likti neaktyvus organizme ir vėliau sukelti pūslelinę.

Svarbu pabrėžti, kad vakcinacija yra efektyvus būdas apsisaugoti nuo vėjaraupių. Vėjaraupių vakcina yra rekomenduojama vaikams ir gali būti suteikiama suaugusiems, kurie anksčiau nebuvo užsikrėtę.

Rizikos veiksniai

Vėjaraupiai yra labai užkrečiama virusinė liga, sukelianti būdingus simptomus. Šios ligos rizikos veiksniai yra susiję su asmens imunine sistema ir sąlyčiu su virusu. Štai pagrindiniai vėjaraupių rizikos veiksniai:

  • Neimunitetas: Didžiausią riziką užsikrėsti vėjaraupiais turi asmenys, kurie anksčiau nebuvo persirgę šia liga ir nebuvo paskiepyti nuo varicella-zoster viruso.
  • Kontaktas su užsikrėtusiu asmeniu: Tiesioginis kontaktas su asmeniu, kuris turi aktyvius vėjaraupių simptomus, ypač su pūslelių skysčiu, yra didelė rizika užsikrėsti.
  • Amžius: Nors vėjaraupiai dažniausiai pasireiškia vaikystėje, suaugusieji, kurie nebuvo užsikrėtę vaikystėje arba nepaskiepyti, taip pat gali užsikrėsti ir paprastai patiria sunkesnius simptomus.
  • Imuninės sistemos silpnumas: Asmenys su silpna imunine sistema, pvz., sergantys vėžiu, ŽIV ar vartojantys imunosupresinius vaistus, yra labiau pažeidžiami ir gali patirti sunkesnius vėjaraupių simptomus.
  • Nėštumas: Nėščios moterys, kurios nebuvo paskiepytos arba anksčiau nebuvo persirgusios vėjaraupiais, yra rizikos grupėje. Vėjaraupiai nėštumo metu gali sukelti rimtas komplikacijas tiek motinai, tiek vaisiui.
  • Darbas ar gyvenimas bendruomenėse: Asmenys, dirbantys sveikatos priežiūros įstaigose, mokyklose ar gyvenantys bendrabučiuose ir kitose glaudžiai gyvenančiose bendruomenėse, yra didesnėje rizikoje užsikrėsti dėl glaudesnio kontakto su kitais asmenimis.

Svarbu žinoti, kad vėjaraupių vakcinacija yra patikimas ir efektyvus būdas sumažinti užsikrėtimo ir ligos plitimo riziką.

Komplikacijos

Vėjaraupiai dažniausiai yra lengva liga, ypač vaikams, tačiau kartais gali sukelti rimtas komplikacijas. Tai ypač aktualu suaugusiems, nėščioms moterims ir asmenims su silpnintu imunitetu. Štai keletas potencialių vėjaraupių komplikacijų:

  • Bakterinės infekcijos: Dėl niežėjimo ir braižymo gali atsirasti odos infekcijos, kurias sukelia bakterijos. Tai gali reikalauti gydymo antibiotikais.
  • Pneumonija: Suaugusieji, ypač rūkantys ar turintys kitų sveikatos problemų, gali patirti pneumoniją kaip vėjaraupių komplikaciją.
  • Encefalitas: Nors tai reta, vėjaraupiai gali sukelti smegenų uždegimą, vadinamą encefalitu. Tai rimta būklė, kuri gali kelti grėsmę gyvybei.
  • Siringomielija: Tai reta būklė, kai vėjaraupių virusas sukelia ilgalaikius nervų sistemos pažeidimus, formuojant cistas nugaros smegenyse.
  • Pūslelinė (herpes zoster): Asmenims, persirgusiems vėjaraupiais, virusas gali likti organizme neaktyvus ir vėliau aktyvuotis, sukeldamas pūslelinę.
  • Komplikacijos nėštumo metu: Vėjaraupiai nėštumo metu gali sukelti komplikacijų tiek motinai, tiek vaisiui, įskaitant vėjaraupių embriopatiją, kur tai gali turėti įtakos vaisiaus vystymuisi.
  • Giluminis tromboflebitas: Retas atvejis, kai vėjaraupiai sukelia giliųjų venų uždegimą.

Svarbu stebėti ligos eigą ir, esant sunkiems simptomams ar komplikacijoms, kreiptis į gydytoją. Vėjaraupių vakcinacija yra efektyvus būdas sumažinti šios ligos ir jos komplikacijų riziką.

Kada kreiptis į gydytoją

Kreiptis į gydytoją dėl vėjaraupių reikėtų šiais atvejais:

  • Jei esate suaugęs ir įtariate, kad galite būti užsikrėtęs: Suaugusiems vėjaraupiai gali sukelti sunkesnes komplikacijas nei vaikams.
  • Jei nėščia ir neturite imuniteto prieš vėjaraupius: Vėjaraupiai nėštumo metu gali kelti pavojų tiek motinai, tiek vaisiui.
  • Jei sergate lėtine liga ar turite silpnintą imuninę sistemą: Pvz., sergate vėžiu, ŽIV, vartojate imunosupresinius vaistus ar esate po organų transplantacijos.
  • Jei simptomai yra ypač sunkūs ar neįprasti: Pvz., jei jaučiate intensyvų skausmą, sunkų kvėpavimo sutrikimą ar sunkią galvos skausmą.
  • Jei bėrimas plinta į vieną ar abi akis: Tai gali sukelti regos sutrikimus.
  • Jei bėrimai atrodo užkrečiami, yra labai skausmingi arba yra užpildyti pūliais: Tai gali būti bakterinės infekcijos požymis.
  • Jei bėrimai nepradeda gerėti po 7-10 dienų arba jei atsiranda naujų simptomų: Tai gali rodyti komplikacijų atsiradimą.
  • Jei vaikas yra labai nemalonus, neramus arba atrodo labai sergantis.

Nors dauguma vėjaraupių atvejų yra lengvi ir savaime praeina, svarbu atkreipti dėmesį į šiuos simptomus ir, esant reikalui, kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą. Ankstyvas kreipimasis gali padėti išvengti komplikacijų ir užtikrinti tinkamą priežiūrą.

Prevencija

Vėjaraupių prevencija yra svarbus veiksmas siekiant išvengti šios labai užkrečiamos ligos plitimo. Štai keletas pagrindinių prevencijos būdų:

  • Vakcinacija: Tai pati efektyviausia priemonė siekiant išvengti vėjaraupių. Vėjaraupių vakcina yra rekomenduojama vaikams ir gali būti suteikiama suaugusiems, kurie anksčiau nebuvo persirgę vėjaraupiais ar nebuvo paskiepyti.
  • Izoliacija užsikrėtusių asmenų: Asmenys, sergantys vėjaraupiais, turėtų likti namuose ir vengti kontakto su kitais žmonėmis, ypač su nėščiomis moterimis, suaugusiais, kuriems nebuvo vėjaraupių, ir imuninei sistemai silpniems asmenims, iki tol, kol visi pūsleliai sudžiūsta ir susiformuoja strupai.
  • Asmeninė higiena: Reguliarus rankų plovimas su muilu ir vandeniu yra svarbus, ypač po kontakto su užsikrėtusiu asmeniu ar jo daiktais.
  • Dalinimosi daiktų vengimas: Nerekomenduojama naudoti tų pačių rankšluosčių, patalynės ar kitų asmeninių daiktų, kuriuos naudoja užsikrėtęs asmuo.
  • Oro lašelinių infekcijų prevencija: Vengti artimo kontakto su asmenimis, kurie kosėja ar čiaudėja, ypač jei žinoma, kad jie serga vėjaraupiais.
  • Sveikatos priežiūros įstaigų protokolai: Sveikatos priežiūros darbuotojai turėtų laikytis griežtų infekcijos kontrolės protokolų, dirbdami su vėjaraupiais sergančiais pacientais.

Nors visiškai išvengti vėjaraupių gali būti sudėtinga dėl jų aukšto užkrečiamumo, šios prevencinės priemonės gali žymiai sumažinti infekcijos plitimo riziką. Vakcinacija yra patikimiausias būdas apsisaugoti nuo vėjaraupių ir jų komplikacijų.

Dažniausiai užduodami klausimai

Vėjaraupiai, būdami labai užkrečiama vaikų liga, kelia daug klausimų tėvams ir suaugusiems. Štai penki dažniausiai užduodami klausimai apie vėjaraupius:

Kas sukelia vėjaraupius?

Vėjaraupius sukelia varicella-zoster virusas (VZV). Tai labai užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu arba tiesioginiu kontaktu su užsikrėtusio asmens pūslelių skysčiu.

Kaip atpažinti vėjaraupius?

Būdingi vėjaraupių simptomai yra karščiavimas, niežtintys odos bėrimai, kurie virsta pūslelėmis, o vėliau – strupais. Bėrimai gali atsirasti visame kūne, įskaitant galvą, veidą ir net burnos vidų.

Ar vėjaraupiai yra pavojingi?

Daugumai vaikų vėjaraupiai yra lengva liga, tačiau kai kuriems asmenims, įskaitant suaugusius, nėščias moteris ir žmones su silpnintu imunitetu, gali kilti rimtų komplikacijų rizika.

Kaip gydomi vėjaraupiai?

Daugeliu atvejų vėjaraupiai gydomi simptominiu gydymu, pvz., vaistais nuo karščiavimo ir preparatais, malšinančiais odos niežėjimą. Sunkesniais atvejais arba esant komplikacijų rizikai gali būti skiriami antivirusiniai vaistai.

Kaip galima apsisaugoti nuo vėjaraupių?

Geriausias būdas apsisaugoti nuo vėjaraupių yra vakcinacija. Vėjaraupių vakcina yra įtraukta į daugelio šalių vakcinacijos programas ir yra rekomenduojama vaikams.

Svarbu žinoti, kad persirgus vėjaraupiais, dažniausiai susidaro ilgalaikis imunitetas, tačiau virusas gali likti organizme neaktyvus ir vėliau sukelti pūslelinę. Dėl šios priežasties svarbu stebėti sveikatos būklę net po ligos ir laikytis prevencinių priemonių.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Palikite komentarą