Pelėsių alergija yra viena iš dažniausiai pasitaikančių alergijų, sukeliamų aplinkos veiksnių. Ji atsiranda, kai žmogaus imuninė sistema pernelyg aktyviai reaguoja į pelėsių sporas, esančias ore. Pelėsiai yra mikroskopiniai grybai, kurie auga drėgnose, šiltose vietose, pvz., rūsiuose, vonios kambariuose, virtuvėse, ir net ant organinių medžiagų, tokiose kaip medis, popierius ar kilimai.
Pelėsių alergijos simptomai gali būti panašūs į kitų rūšių alergijas ir apima čiaudulį, nosies užgulimą ar išskyros, akies paraudimą ir niežėjimą, odos bėrimus, kosulį ir kartais astmos simptomus. Sunkiausiais atvejais pelėsių alergija gali sukelti ilgalaikius kvėpavimo takų sutrikimus.
Šioje apžvalgoje bus nagrinėjamos pelėsių alergijos priežastys, simptomai, diagnostikos metodai ir galimi gydymo bei prevencijos būdai. Ypatingas dėmesys bus skiriamas aplinkos valdymui, kuris yra svarbus veiksnys kontroliuojant pelėsių augimą ir mažinant alergijos simptomus.
Simptomai
Alergija pelėsiams gali sukelti įvairius simptomus, kurie priklauso nuo asmens jautrumo ir aplinkos, kurioje jis yra. Šie simptomai gali būti panašūs į kitų rūšių oro alergenų, pvz., žiedadulkių, sukeliamus simptomus. Dažniausi pelėsių alergijos simptomai yra:
Kvėpavimo takų simptomai:
Čiaudulys ir niežtinčios, vandeningos akys.
Nosies užgulimas arba rinorėja (išskyros iš nosies).
Kosulys ir gerklės dirginimas.
Dusulys arba švokštimo garsai kvėpuojant, ypač sergantiesiems astma.
Odos reakcijos:
Niežėjimas, bėrimai arba egzema.
Virškinimo trakto simptomai:
Nors retesni, gali pasireikšti virškinimo sutrikimai, pvz., pykinimas ar vėmimas, ypač vaikams.
Sisteminės reakcijos:
Kai kuriems žmonėms gali atsirasti stipresnė alerginė reakcija, pvz., anafilaksija, tačiau tai yra labai reta.
Ilgalaikiai simptomai:
Ilgalaikis arba nuolatinis pelėsių poveikis gali sukelti lėtinį rinitą, sinusitą arba, sergant astma, jos simptomų paūmėjimą.
Svarbu pažymėti, kad pelėsių alergijos simptomai gali skirtis individualiai ir gali priklausyti nuo aplinkos sąlygų, pvz., drėgmės lygio ar pelėsių koncentracijos. Jei įtariate, kad turite alergiją pelėsiams ir simptomai trukdo jūsų kasdieniniam gyvenimui, svarbu kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.
Priežastys
Alergija pelėsiams atsiranda dėl imuninės sistemos pernelyg aktyvios reakcijos į pelėsių sporas ir kitas jų dalis. Kai šie alergenai patenka į organizmą, jie gali sukelti įvairias alergines reakcijas. Pagrindinės pelėsių alergijos priežastys yra:
Imuninės sistemos hiperreaktyvumas: Kai kurių žmonių imuninė sistema klaidingai atpažįsta nekenksmingas pelėsių sporas kaip grėsmę ir pradeda prieš jas kovoti, išskirdama histaminą ir kitas chemines medžiagas, kurios sukelia alergijos simptomus.
Aukštas pelėsių koncentracijos lygis: Pelėsiai gali augti įvairiose vietose, ypač drėgnose ir šiltose, tokiuose kaip rūsiai, vonios kambariai, virtuvės, ant sienų, kilimų ar kitų medžiagų. Aukštas pelėsių koncentracijos lygis padidina alergijos riziką.
Aplinkos sąlygos: Pelėsių augimą skatina drėgna ir šilta aplinka. Tad pelėsių alergija gali būti dažnesnė vietovėse, kuriose yra aukštas drėgmės lygis arba pastovus drėgmės kaupimasis namuose.
Profesinė ekspozicija: Žmonės, dirbantys drėgnose, pelėsių augimui palankiose aplinkose, pvz., daržininkai, statybininkai, arba žmonės, dirbantys senose, blogai vėdinamose pastatų patalpose, gali turėti didesnę riziką susirgti pelėsių alergija.
Genetinis polinkis: Asmenys, kurių artimieji turi alergijas ar autoimunines ligas, gali būti linkę į pelėsių alergiją.
Kitos alergijos ar atopinės būklės: Žmonės, turintys kitų alergijų, ypač kitų oro alergenų, pvz., žiedadulkių, arba sergantys atopinėmis būklėmis, pvz., atopiniu dermatitu ar astma, gali būti jautresni pelėsiams.
Supratimas apie šias priežastis gali padėti atpažinti alergijos riziką ir imtis atitinkamų prevencinių priemonių. Jei įtariate, kad turite alergiją pelėsiams, svarbu kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą dėl tinkamo diagnozavimo ir gydymo rekomendacijų.