2 tipo cukrinis diabetas yra lėtinė metabolinė būklė, pasižyminti padidėjusiu cukraus (gliukozės) kiekiu kraujyje. Skirtingai nuo 1 tipo cukrinio diabeto, kuris dažniausiai susijęs su nepakankama insulino gamyba, 2 tipo cukrinis diabetas dažniausiai susijęs su organizmo insulino rezistencija. Tai reiškia, kad nors kasa gamina insulino, kūno ląstelės tampa mažiau jautrios šiam hormonui, ir gliukozė nesugeba efektyviai patekti į ląsteles, todėl kaupiasi kraujyje.
2 tipo cukrinis diabetas yra plačiausiai paplitusi cukrinio diabeto forma, sudaranti apie 90% visų diabeto atvejų. Nors ši liga dažniausiai diagnozuojama suaugusiems, pastaruoju metu vis dažniau nustatoma ir jaunesniems asmenims, tai siejama su besikeičiančiomis gyvensenos įpročiais, antsvorio ir nutukimo paplitimu.
Rizikos veiksniai apima antsvorį ar nutukimą, fizinio aktyvumo stoką, šeimos istoriją (artimi giminaičiai, sergantys 2 tipo cukriniu diabetu), tam tikras etnines grupes ir amžių. Nors ši liga yra lėtinė ir neišgydoma, tinkamas gydymas ir gyvensenos pokyčiai gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje ir sumažinti komplikacijų, tokių kaip širdies ligos, inkstų pažeidimas, regos sutrikimai ir nervų pažeidimas, riziką.
2 tipo cukrinio diabeto valdymas apima mitybos pakeitimus, reguliarų fizinį aktyvumą, svorio kontrolę ir, jei reikia, vaistus ar insulino terapiją. Ankstyva diagnozė ir proaktyvus valdymas yra esminiai veiksniai siekiant išvengti ilgalaikių sveikatos problemų.
Simptomai
2 tipo cukrinio diabeto simptomai dažnai vystosi palaipsniui, todėl kartais jie gali būti nepastebėti ar priskirti kitoms priežastims. Pagrindiniai simptomai apima:
- Intensyvus troškulys ir padidėjęs skysčių suvartojimas: Dėl didelio cukraus kiekio kraujyje organizmas bando pašalinti perteklinę gliukozę per šlapimą, kas skatina dažnesnį šlapinimąsi ir dėl to – padidėjusį troškulį.
- Dažnas šlapinimasis: Ypač naktį, dėl padidėjusio cukraus kiekio kraujyje, kuris skatina inkstus filtruoti daugiau skysčio.
- Svorio kritimas nepaisant didėjančio apetito: Nors 2 tipo cukrinis diabetas dažnai siejamas su antsvoriu, kai kurie žmonės gali patirti svorio kritimą dėl to, kad gliukozė negali būti efektyviai panaudota kaip energijos šaltinis.
- Nuovargis ir silpnumas: Dėl nepakankamo gliukozės kiekio ląstelėse organizmas negali efektyviai gaminti energijos, o tai sukelia nuovargį.
- Neryškus matymas: Aukštas cukraus kiekis kraujyje gali laikinai pakeisti akies lęšiuko formą ir sukelti regėjimo problemas.
- Lėtai gyjančios žaizdos ar dažnos infekcijos: Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje trukdo normaliam žaizdų gijimui ir gali sumažinti organizmo gebėjimą kovoti su infekcijomis.
- Tinglingas ar skausmas rankose ir kojose: Tai gali būti periferinės neuropatijos, būdingos cukriniam diabetui, požymis.
Jeigu pastebite bet kurį iš šių simptomų, ypač jei jie atsiranda palaipsniui ir didėja laikui bėgant, svarbu kreiptis į gydytoją. Ankstyvas 2 tipo cukrinio diabeto nustatymas ir tinkamas gydymas gali padėti išvengti rimtų sveikatos komplikacijų.
Priežastys
2 tipo cukrinis diabetas atsiranda dėl insulino rezistencijos ir (arba) nepakankamos insulino gamybos kasos ląstelėse. Insulinas yra hormonas, reguliuojantis cukraus (gliukozės) kiekį kraujyje. Kai organizmas tampa atsparus insulino poveikiui arba kasa negali pagaminti pakankamai insulino, gliukozės kiekis kraujyje padidėja, sukeldamas 2 tipo cukrinį diabetą. Šios būklės atsiradimą lemia keletas pagrindinių priežasčių:
- Genetinis polinkis: Žmonės, kurių artimi giminaičiai serga 2 tipo cukriniu diabetu, turi didesnę riziką patys susirgti šia liga.
- Antsvoris ir nutukimas: Didelis kūno masės indeksas (KMI) yra vienas iš pagrindinių 2 tipo cukrinio diabeto rizikos veiksnių, ypač kai riebalų sankaupos susikaupia pilvo srityje.
- Fizinio aktyvumo stoka: Mažas fizinis aktyvumas sumažina organizmo gebėjimą naudoti insuliną efektyviai.
- Nesveika mityba: Mityba, kurioje gausu perdirbtų maisto produktų, sočiųjų riebalų ir pridėtinio cukraus, gali prisidėti prie insulino rezistencijos vystymosi.
- Amžius: Rizika susirgti 2 tipo cukriniu diabetu didėja su amžiumi, ypač po 45 metų amžiaus.
- Etninė priklausomybė: Tam tikros etninės grupės, pavyzdžiui, afroamerikiečiai, lotynų amerikiečiai, Azijos amerikiečiai ir Ramiojo vandenyno salų kilmės asmenys, turi didesnę riziką susirgti 2 tipo cukriniu diabetu.
- Nėštumas ir gestacinis diabetas: Moterys, kurios nėštumo metu patyrė gestacinį diabetą, turi didesnę riziką vėliau susirgti 2 tipo cukriniu diabetu.
Nors genetinio polinkio pakeisti negalima, gyvensenos pokyčiai, tokie kaip sveikos mitybos principų laikymasis, reguliarus fizinis aktyvumas ir svorio kontrolė, gali padėti sumažinti 2 tipo cukrinio diabeto riziką arba valdyti jau išsivysčiusią ligą.
Rizikos veiksniai
2 tipo cukrinio diabeto atsiradimą lemia įvairūs rizikos veiksniai, susiję su gyvenimo būdu, genetika ir kitomis sveikatos būklėmis. Štai pagrindiniai veiksniai, didinantys šios ligos išsivystymo tikimybę:
- Antsvoris ar nutukimas: Ypač kai riebalai kaupiasi pilvo srityje, didinant insulino rezistenciją.
- Fizinio aktyvumo stoka: Mažas fizinis aktyvumas mažina organizmo gebėjimą naudoti insuliną efektyviai.
- Amžius: 2 tipo cukrinis diabetas dažniausiai diagnozuojamas vyresniems nei 45 metų amžiaus asmenims, nors pastaruoju metu jis vis dažniau nustatomas ir jaunesniems žmonėms.
- Genetinis polinkis: Šeimos istorija (tėvai ar broliai/seserys sergantys 2 tipo cukriniu diabetu) didina riziką.
- Etninė priklausomybė: Tam tikros etninės grupės, pavyzdžiui, afroamerikiečiai, lotynų amerikiečiai, Azijos amerikiečiai ir aborigenai, turi didesnę susirgimo riziką.
- Gestacinis diabetas: Moterys, kurios nėštumo metu turėjo gestacinį diabetą, vėliau gyvenime turi didesnę riziką susirgti 2 tipo cukriniu diabetu.
- Polinkis į aukštą kraujospūdį, aukštą cholesterolio ar trigliceridų lygį: Šie veiksniai taip pat susiję su didesne 2 tipo cukrinio diabeto išsivystymo rizika.
- Nesveika mityba: Dieta, turtinga perdirbtais maisto produktais, sočiaisiais riebalais ir pridėtiniais cukrumis, didina riziką susirgti cukriniu diabetu.
Nors kai kurių iš šių veiksnių išvengti neįmanoma, gyvensenos pokyčiai, pvz., sveikos mitybos principų laikymasis, reguliarus fizinis aktyvumas ir svorio kontrolė, gali padėti sumažinti 2 tipo cukrinio diabeto riziką arba suvaldyti ligą, jei ji jau diagnozuota.
Komplikacijos
2 tipo cukrinis diabetas, jei nėra tinkamai kontroliuojamas, gali sukelti ilgalaikes sveikatos komplikacijas, veikiančias įvairias kūno sistemas. Šios komplikacijos gali atsirasti dėl nuolat padidėjusio cukraus kiekio kraujyje ir apima:
- Kardiovaskulinės ligos: Padidėjusi rizika susirgti širdies ligomis, įskaitant koronarinę širdies ligą, širdies priepuolį, insultą ir aukštą kraujospūdį.
- Nefropatija: Inkstų pažeidimas, kuris gali progresuoti iki inkstų nepakankamumo, reikalaujančio dializės ar inksto transplantacijos.
- Retinopatija: Akių pažeidimas, kuris gali sukelti regos praradimą ar net aklumą.
- Neuropatija: Nervų pažeidimas, sukeliantis skausmą, dilgčiojimą, jautrumo praradimą arba deginimo pojūtį, dažniausiai kojose ir rankose. Tai taip pat gali lemti diabetinę pėdą, dėl kurios atsiranda žaizdų, kurios gyja lėtai ir gali infekuotis.
- Diabetinė pėda: Dėl neuropatijos ir kraujotakos sutrikimų susidaro opos ir infekcijos pėdose, kurios gali reikalauti amputacijos.
- Diabetinė ketoacidozė ir hiperglikeminė hiperosmolinė būklė: Nors retesnės 2 tipo cukriniame diabete, šios sunkios būklės gali kilti esant labai aukštam cukraus kiekiui kraujyje.
- Psichologinės problemos: Įskaitant depresiją ir nerimą, kurie gali pabloginti bendrą pacientų sveikatą ir gyvenimo kokybę.
Ankstyva 2 tipo cukrinio diabeto diagnozė ir tinkamas valdymas, įskaitant gyvensenos pokyčius ir vaistų vartojimą, gali padėti išvengti arba žymiai sulėtinti šių komplikacijų vystymąsi.