Perdegimas: kada kava nebegelbsti?

Ryte – kava. Po pietų – dar viena. O vakare – pavargęs, bet vis tiek nemiegi. Skamba pažįstamai? Daugeliui kava tampa kasdieniu varikliu, kai jėgų nebėra, bet reikia veikti. Tačiau yra momentas, kai net stipriausia espresso dozė nebeprikelia. Kai kofeinas nebežadina, o tik maskuoja rimtesnę problemą – perdegimą.
Perdegimas (angl. burnout) – tai ne tik nuovargis. Tai emocinis, fizinis ir psichologinis išsekimas, kuris neatsiranda per naktį. Tai procesas, kuris kaupiasi mėnesiais ar net metais, kol galiausiai pasiekia tašką, kai kūnas sako „stop“.
Kavos galia ir jos ribos
Kava veikia blokuodama adenoziną – neuromediatorių, kuris signalizuoja smegenims, kad esi pavargęs. Todėl išgėręs puodelį jautiesi žvalesnis. Bet tik laikinai. Kai kūnas pavargęs ne nuo vienos bemiegės nakties, o nuo chroniško streso, per ilgo darbo, emocinio spaudimo – adenozino kiekis vis tiek kaupiasi. Kava jį trumpam „užtildo“, bet problema lieka.
Galiausiai net po kelių puodelių jautiesi pavargęs. Galva aptemusi, sunku susikaupti, emocijos – tarsi ant paviršiaus. Tai ženklas, kad tavo sistema išseko. Ir kava čia jau nepadės – jai tiesiog nebėra ką „stimuliuoti“.
Kaip atpažinti, kad tai nebe nuovargis, o perdegimas?
- Nuolatinis nuovargis, net po ilgo miego ar poilsio
- Cinizmas, susvetimėjimas darbe, neapykanta tam, kas anksčiau džiugino
- Sumažėjusi motyvacija, sunku pradėti net mažas užduotis
- Fiziniai simptomai – galvos skausmai, virškinimo problemos, širdies permušimai
- Emocinis išsekimas – verkšlenimas be aiškios priežasties, apatija
- Sutrinkęs miegas – sunku užmigti, dažni prabudimai, košmarai
Tai jau ne momentinis „nusėdimas“. Tai įspėjimas, kad tavo kūnas ir protas peržengė ribą.
Kodėl kava dar pablogina situaciją?
Kai pavargęs geri daug kofeino, širdis plaka greičiau, adrenalinas kyla, bet energijos iš tikrųjų neatsiranda. Tavo antinksčiai – hormonų „gamyklos“ – jau dirba virš pajėgumo, todėl dar vienas stimulas jas dar labiau išsekina. Tu jaudiniesi, drebi, prakaituoji, bet nesi produktyvus. Tai tik dar giliau įstumia į perdegimo spiralę.
Be to, kofeinas slopina miego hormoną melatoniną. Jei geri kavą popiet – naktį neišsimiegi, o kitą rytą vėl jautiesi prastai. Ir vėl ieškai… kavos.
Ką daryti, kai kava nepadeda?
- Pripažink problemą. Perdegimas – ne silpnumas. Tai signalas, kad ilgai ignoravai save.
- Išsikrauk emociškai. Kalbėk su artimu žmogumi, terapeutu. Rašyk dienoraštį.
- Išjunk ekranus. Atostogos be telefono gali būti stipresnės už bet kokį vaistą.
- Judėk. Ne dėl rezultato, o dėl iškrovos – vaikščiojimas, joga, šokiai.
- Valgyk reguliariai ir sočiai. Kūnas, patiriantis stresą, ypač reikalauja maistinių medžiagų.
- Miegok. Ir ne tik „išsimiegok“, o sąmoningai rinkis poilsį kaip prioritetą.
Kava – puikus draugas, kai reikia šiek tiek papildomos energijos. Bet kai kūnas šaukiasi pagalbos, jis nori ne kofeino, o poilsio. Klausyk savo kūno. Kai kava nebeveikia – tai jau ne ženklas išgerti daugiau. Tai ženklas sustoti. Nes tik pailsėjęs gali vėl judėti pirmyn. Iš tikrųjų.