Aštuoni būdai sumažinti insulto riziką – nesvarbu, kokio amžiaus esate

Insultas – tai ne tik pagyvenusių žmonių liga. Jis gali ištikti bet kokio amžiaus žmogų, o jo pasekmės – dažnai labai sunkios: nuo kalbos sutrikimo iki visiško paralyžiaus. Gera žinia ta, kad daugelio insultų galima išvengti. Ir tai nepriklauso nuo to, ar tau dvidešimt, ar šešiasdešimt – svarbiausia žinoti, ką gali padaryti jau šiandien, kad apsaugotum save rytoj.
Stebėkite kraujospūdį – jis dažniausias kaltininkas
Padidėjęs kraujospūdis – pagrindinis insulto rizikos veiksnys. Net jei jaučiatės gerai, aukštas spaudimas gali tyliai žaloti jūsų kraujagysles. Reguliarus kraujospūdžio matavimas namuose ir, jei reikia, gydymas – tai pirmas žingsnis link sveikos galvos kraujotakos. Kartais pakanka vos kelių gyvenimo būdo pokyčių, kad spaudimas grįžtų į normą.
Mityba – ne dieta, o degalai smegenims
Maistas, kurį valgome, tiesiogiai veikia mūsų kraujagyslių būklę. Sūrus, riebus, perdirbtas maistas didina kraujospūdį ir cholesterolį. Rinkitės daugiau daržovių, vaisių, pilno grūdo produktų, sveikųjų riebalų (alyvuogių aliejus, avokadai, riešutai) – taip maitinsite ne tik kūną, bet ir smegenis. Ir nepamirškite – vanduo taip pat svarbus, nes dehidratacija gali pabloginti kraujotaką.
Judėjimas – vaistas be recepto
Fizinis aktyvumas ne tik stiprina širdį, bet ir mažina kraujospūdį, padeda kontroliuoti svorį bei mažina uždegimą. Nereikia maratonų – užtenka kasdien pasivaikščioti 30 minučių sparčiu žingsniu, važinėti dviračiu, šokti ar net tvarkyti namus. Kiekvienas judesys – žingsnis toliau nuo insulto.
Meskite rūkyti – kiekvienas dūmas artina prie rizikos
Rūkymas pažeidžia kraujagysles, skatina kraujo krešulių susidarymą ir mažina deguonies kiekį kraujyje. Viskas, ko reikia, kad padidėtų insulto rizika. Gera žinia ta, kad jau po kelių mėnesių nuo metimo pradžios kraujagyslės pradeda atsistatyti, o rizika palaipsniui mažėja. Kuo anksčiau mesite – tuo didesnė tikimybė, kad išvengsite rimtų padarinių.
Kontroliuokite cukraus kiekį kraujyje
Cukrinis diabetas žymiai padidina insulto riziką, nes ilgainiui pažeidžia kraujagysles ir skatina aterosklerozės vystymąsi. Jei sergate diabetu, svarbu laikytis gydytojo nurodymų, reguliariai tikrinti gliukozės lygį ir laikytis mitybos bei fizinio aktyvumo rekomendacijų. Net jei dar nesate diagnozuoti, verta stebėti cukraus kiekį, ypač jei šeimoje yra polinkis.
Laikykite svorį kontroliuojamą
Antsvoris padidina kraujospūdį, cholesterolio kiekį ir diabeto riziką – o tai trys pagrindiniai insulto veiksniai. Nereikia iš karto siekti idealaus svorio – net 5–10 % svorio sumažėjimas gali žymiai pagerinti kraujagyslių sveikatą. Ir atminkite – ne skaičiai svarbiausia, o jūsų kūno savijauta ir energija.
Stresas – nematomas priešas
Lėtinis stresas skatina uždegiminius procesus, kelia kraujospūdį, sutrikdo miegą ir gali skatinti žalingus įpročius. Ieškokite būdų, kaip kasdien mažinti įtampą: kvėpavimo pratimai, meditacija, hobiai, buvimas gamtoje ar pokalbiai su artimaisiais. Net keli sąmoningi gilaus kvėpavimo ciklai gali padaryti stebuklus.
Žinokite simptomus – veiksmas per kelias minutes gali išgelbėti gyvybę
Greitas atpažinimas ir pagalba insulto atveju yra gyvybiškai svarbūs. Atminkite FAST: veidas (F – face) – ar viena pusė suglebusi? Rankos (A – arms) – ar žmogus negali pakelti abiejų rankų? Kalba (S – speech) – ar kalba nerišli? Laikas (T – time) – skubiai skambinkite 112! Kiekviena minutė lemia, ar smegenų pažeidimas bus laikinas, ar visam gyvenimui.
Nesvarbu, kiek jums metų – prevencija prasideda dabar. Kiekvienas mūsų pasirinkimas šiandien yra investicija į sveikesnį rytojų. Ir nors negalime kontroliuoti visko, galime daug – svarbiausia žinoti ir veikti.