Žemės riešutas: Nauda sveikatai, mityba

    Žemės riešutas: Nauda sveikatai, mityba
    Žemės riešutas Nauda sveikatai, mityba

    Kas yra žemės riešutas

    Žemės riešutas, žinomas moksliniu pavadinimu Arachis hypogaea, yra vienmetis augalas, priklausantis ankštinių šeimai. Nors dažnai vadinamas riešutu, iš tikrųjų jis yra ankštinis, artimai susijęs su žirniais ir pupomis. Žemės riešutai yra garsūs dėl savo unikalaus užauginimo būdo – jų vaisiai (riešutai) subręsta po žeme, o ne ant augalo. Tai unikalus procesas, vadinamas geokarpija. Žemės riešutai turi daug baltymų, riebalų (ypač mononesočiųjų riebalų rūgščių), bei B grupės vitaminų. Jie plačiai naudojami maisto pramonėje – gamyboje riešutų sviesto, aliejaus ir įvairių užkandžių. Taip pat žemės riešutai yra svarbi maistinė kultūra daugelyje pasaulio šalių.

    Žemės riešuto maistinė vertė

    Štai išsami žemės riešutų mitybos lentelė 100 gramų produkto:

    Maistinės medžiagosKiekis per 100g
    Kalorijos (kcal)567
    Bendri riebalai (g)49.24
    Sočiųjų riebalų (g)6.28
    Polinesočiųjų riebalų (g)15.56
    Mononesočiųjų riebalų (g)24.43
    Cholesterolis (mg)0
    Natriumas (mg)18
    Bendri Angliavandeniai (g)16.13
    Skaidulos (g)8.5
    Cukrūs (g)4.72
    Baltymai (g)25.8
    Vitaminas C (mg)0
    Kalis (mg)705
    Kalcis (mg)92
    Geležis (mg)4.58
    Vitaminas B-6 (mg)0.348
    Magnis (mg)168

     

    Žemės riešutai yra energijos ir baltymų šaltinis, turintys didelį riebalų, ypač mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų, kiekį. Jie taip pat yra geras skaidulų, vitaminų ir mineralų, tokių kaip magnis, geležis ir kalis, šaltinis.

    Nauda sveikatai

    Žemės riešutai, nors ir paprastai laikomi užkandžių kategorijoje, iš tikrųjų yra vertingas sveikatos šaltinis. Tai natūralus, maistingas produktas, turtingas baltymų, sveikų riebalų, skaidulų ir įvairių svarbių vitaminų bei mineralų, kurie teigiamai veikia mūsų kūno funkcijas ir sveikatą.

    Viena iš žemės riešutų savybių yra jų turimi sveiki riebalai, įskaitant mononesočiuosius ir polinesočiuosius riebalus. Šie riebalai padeda palaikyti širdies sveikatą, mažinant blogojo cholesterolio (LDL) kiekį ir didinant gerojo cholesterolio (HDL) kiekį kraujyje. Tai sumažina širdies ligų ir insulto riziką. Be to, riebalų rūgštys riešutuose padeda smegenų sveikatai, gerindamos atmintį ir sumažindamos neurodegeneracinių ligų riziką.

    Žemės riešutai yra puikus baltymų šaltinis, kuris yra būtinas raumenų augimui ir atsistatymui, taip pat padeda išlaikyti ilgalaikį sotumo jausmą. Tai yra ypač svarbu sveikai svorio kontrolės strategijai, nes baltymai padeda reguliuoti apetitą ir mažina norą užkandžiauti nesveikus produktus.

    Dar viena svarbi žemės riešutų sudedamoji dalis yra skaidulos. Skaidulos yra svarbios žarnyno sveikatai, padeda reguliuoti žarnyno judėjimą ir gali padėti išvengti vidurių užkietėjimo. Jos taip pat gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, kas yra ypač svarbu diabetu sergantiems žmonėms.

    Žemės riešutai taip pat yra puikus magnio šaltinis. Magnis prisideda prie įvairių organizmo funkcijų, įskaitant raumenų ir nervų funkcijas, cukraus kiekio kraujyje kontrolę ir kraujospūdžio reguliavimą. Be to, magnis prisideda prie kaulų sveikatos ir gali sumažinti tipo 2 diabeto riziką.

    Vitaminų ir mineralų, esančių žemės riešutuose, spektras yra įspūdingas. Juose yra B grupės vitaminų, ypač vitaminas B-6, kuris yra svarbus nervų sistemos veiklai ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. Vitaminas E, kuris taip pat yra žemės riešutuose, yra svarbus antioksidantas, apsaugantis ląsteles nuo oksidacinio streso ir mažinantis lėtinių ligų riziką.

    Antikancerogeninės savybės yra dar vienas žemės riešutų privalumas. Tyrimai rodo, kad reguliarus žemės riešutų vartojimas gali sumažinti tam tikrų rūšių vėžio, įskaitant žarnyno vėžį, riziką. Tai siejama su antioksidantais, esančiais žemės riešutuose, kurie kovoja su laisvaisiais radikalais ir gali slopinti vėžinių ląstelių augimą.

    Be to, žemės riešutai turi antiuždegimines savybes, kurios gali padėti mažinti uždegiminių ligų, pavyzdžiui, artrito, simptomus. Uždegimas yra daugelio lėtinių ligų, įskaitant širdies ligas, vėžį ir autoimunines ligas, pagrindas.

    Taip pat svarbu paminėti, kad žemės riešutai gali būti naudingi psichikos sveikatai. Jie gali padėti mažinti stresą ir nerimą dėl jų turimų maistinių medžiagų, kurios padeda reguliuoti nuotaiką ir nervų sistemą.

    Apibendrinant, žemės riešutai yra ne tik skanus užkandis, bet ir maistingas maisto produktas, teikiantis įvairias sveikatos naudas. Jų įtraukimas į subalansuotą mitybą gali padėti palaikyti gerą sveikatą ir sumažinti įvairių ligų riziką.

    Koks yra žemės riešuto šalutinis poveikis?

    Žemės riešutai, nepaisant jų maistinės vertės ir sveikatos naudos, gali sukelti šalutinį poveikį kai kuriems žmonėms:

    • Alergija: Vienas iš pagrindinių šalutinių poveikių yra alerginė reakcija. Žemės riešutų alergija yra viena iš labiausiai paplitusių maisto alergijų, kuri gali būti nuo lengvos iki labai rimtos, net gyvybei pavojingos (anafilaksija).
    • Kalorijų ir riebalų kiekis: Žemės riešutai yra kaloringi ir turtingi riebalais, todėl jų vartojimas dideliais kiekiais gali prisidėti prie svorio augimo arba būti neigiamas tiems, kurie stengiasi kontroliuoti savo svorį.
    • Oksalatai: Žemės riešutai yra geras oksalatų šaltinis, kurie gali prisidėti prie inkstų akmenų susidarymo, ypač žmonėms, turintiems polinkį į jų formavimąsi.
    • Aflatoksinai: Žemės riešutai yra pažeidžiami dėl pelėsių, kurios gali gaminti aflatoksinus – toksines ir potencialiai kancerogenines medžiagas. Nors maisto saugos standartai stengiasi užtikrinti, kad parduodami žemės riešutai būtų saugūs, aflatoksinų buvimas vis dar yra rizikos veiksnys, ypač jei produktai yra laikomi netinkamomis sąlygomis.
    • Sodio kiekis: Daugelis perdirbtų žemės riešutų produktų, pavyzdžiui, riešutų sviestas arba sūdyti riešutai, gali turėti didelį natrio kiekį, kuris nėra palankus širdies sveikatai. Didelis natrio suvartojimas gali padidinti aukšto kraujospūdžio riziką.
    • Mažai maistinių medžiagų absorbcija: Dėl didelio fitatų kiekio, kurie yra anti-maistinės medžiagos, žemės riešutai gali trukdyti kai kurių mineralų, pvz., geležies ir cinko, absorbcijai.

    Nors žemės riešutai gali būti naudinga mitybos dalis daugeliui žmonių, svarbu juos vartoti atsakingai, ypač atsižvelgiant į individualias sveikatos būkles ir galimus alergijos ar kitus susijusius rizikos veiksnius. Kaip ir bet kokiu kitu maisto produktu, rekomenduojama vartoti juos saikingai ir subalansuotoje mityboje.

    Pabaigai

    Žemės riešutai, dažnai laikomi vien paprastu užkandžiu, iš tikrųjų yra vertingas maisto produktas, turintis daugybę naudingų sveikatai savybių. Jie yra puikus baltymų, sveikų riebalų, skaidulų, vitaminų ir mineralų šaltinis, padedantis palaikyti įvairias organizmo funkcijas ir prisidedantis prie bendros gerovės.

    Žemės riešutai ypač garsėja savo turimais mononesočiais ir polinesočiais riebalais, kurie teigiamai veikia širdies sveikatą ir padeda kontroliuoti cholesterolio lygį. Be to, jų aukštas baltymų kiekis daro juos puikiu pasirinkimu vegetarams ir veganams, taip pat tiems, kurie stengiasi palaikyti arba auginti raumenų masę.

    Nepaisant savo maistinės vertės, žemės riešutai gali sukelti problemas tiems, kurie yra alergiški arba turintiems tam tikras sveikatos būkles. Žemės riešutų alergija yra viena iš labiausiai paplitusių ir rimčiausių maisto alergijų, todėl svarbu atsižvelgti į individualų tolerancijos lygį.

    Naudojimas virtuvėje yra įvairus – nuo žemės riešutų sviesto iki traškių riešutų, kurie gali papildyti salotas, patiekalus ar desertus. Tačiau svarbu prisiminti, kad perdirbti žemės riešutų produktai, pvz., sūdyti arba cukruoti riešutai, gali turėti papildomų kalorijų, natrio ar cukraus, kurie gali neigiamai paveikti sveikatą.

    Apibendrinant, žemės riešutai yra maistingas ir skanus maisto produktas, kurį galima įtraukti į sveiką ir subalansuotą mitybą. Jie teikia daug sveikatos naudų, bet, kaip ir bet kuris kitas maisto produktas, turėtų būti vartojami atsargiai, ypač atsižvelgiant į asmeninius sveikatos apribojimus ir alergijas.

    Dažniausiai užduodami klausimai

    Ar žemės riešutai yra tikri riešutai?

    Techniškai žemės riešutai nėra tikri riešutai, bet priklauso ankštinių (leguminozių) šeimai. Jie yra artimesni pupoms ir lęšiams nei tradiciniams riešutams, pavyzdžiui, migdolams ar graikiniams riešutams.

    Kokie yra žemės riešutų sveikatos privalumai?

    Žemės riešutai yra puikus baltymų, sveikų mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų, skaidulų, vitaminų (pvz., B grupės vitaminų) ir mineralų (kaip magnis ir geležis) šaltinis. Jie padeda palaikyti širdies sveikatą, mažindami blogojo cholesterolio kiekį, ir yra naudingi cukraus kiekio kraujyje reguliavimui bei bendrai virškinimo sistemai.

    Ar žemės riešutai yra kaloringi?

    Taip, žemės riešutai yra gana kaloringi dėl aukšto riebalų kiekio. Tačiau jų vartojimas saikingais kiekiais gali būti naudingas, nes jie suteikia ilgalaikį sotumo jausmą ir turi sveikų riebalų.

    Ar žemės riešutai tinka numesti svorio?

    Nors žemės riešutai yra kaloringi, jie taip pat yra sotūs ir gali padėti valdyti apetitą, todėl gali būti naudingi svorio kontrolės planuose. Svarbu vartoti juos saikingai ir atkreipti dėmesį į bendrą kalorijų suvartojimą.

    Ar žemės riešutai gali sukelti alergijas?

    Taip, žemės riešutai yra vieni iš labiausiai alergizuojančių maisto produktų. Žemės riešutų alergija gali būti lengva arba labai rimta, sukelianti anafilaksiją. Asmenims, sergantiems žemės riešutų alergija, būtina visiškai vengti šių riešutų ir produktų, kuriuose jie yra.

    LEAVE A REPLY

    įveskite savo komentarą!
    įveskite savo vardą čia