Pastarnokas: Nauda sveikatai, mityba

    Pastarnokas: Nauda sveikatai, mityba
    Pastarnokas Nauda sveikatai, mityba

    Kas yra pastarnokas

    Pastarnokas yra šakninis daržovės augalas, priklausantis skeveldrinių (Umbelliferae) šeimai, kuriai taip pat priklauso morkos, petražolės ir krapai. Botaniškai žinomas kaip Pastinaca sativa, pastarnokas yra panašus į morką savo formos ir struktūros prasme, tačiau jis turi baltą arba kreminę spalvą ir saldų, šiek tiek riešutų skonį.

    Pastarnoko populiarumas virtuvėje yra dėl jo universalumo ir unikalaus skonio. Jis gali būti virtas, keptas, troškintas arba naudojamas sriubose ir patiekaluose kaip pagrindinis ingredientas. Jo saldus skonis ypač išryškėja, kai pastarnokas yra keptas, kadangi karštis paverčia kai kuriuos jame esančius krakmolus cukrumi.

    Be to, pastarnokas yra maistingas, turintis daug skaidulų, vitaminų ir mineralų. Jis yra geras vitaminų C, K ir E, folio rūgšties, taip pat mineralų, tokių kaip kalis ir manganas, šaltinis. Dėl šių savybių pastarnokas padeda palaikyti sveiką virškinimo sistemą, stiprina imuninę sistemą ir prisideda prie bendros sveikatos gerinimo.

    Nors pastarnokas yra šiek tiek mažiau žinomas nei jo artimas giminaitis morka, jis vis dėlto yra vertingas maisto produktas, suteikiantis įvairiapusiškumą ir maistines medžiagas mūsų mityboje.

    Pastarnokas maistinė vertė

    Štai išsami pastarnoko mitybos lentelė 100 gramų produkto:

    Maistinės medžiagosKiekis per 100g
    Kalorijos (kcal)75
    Bendri riebalai (g)0.3
    Sočiųjų riebalų (g)0.05
    Polinesočiųjų riebalų (g)0.1
    Mononesočiųjų riebalų (g)0.1
    Cholesterolis (mg)0
    Natriumas (mg)10
    Bendri Angliavandeniai (g)18
    Skaidulos (g)4.9
    Cukrūs (g)4.8
    Baltymai (g)1.2
    Vitaminas C (mg)17
    Kalis (mg)375
    Kalcis (mg)36
    Geležis (mg)0.59
    Vitaminas B-6 (mg)0.09
    Magnis (mg)29

     

    Pastarnokas yra žemo kaloringumo šakniavaisis, turtingas skaidulų, angliavandenių ir vitaminų, įskaitant vitaminą C, bei mineralų, tokių kaip kalis, kalcis ir magnis. Jis taip pat suteikia nedidelį baltymų kiekį. ​

    Nauda sveikatai

    Pastarnokas, dažnai apleistas šakniavaisis virtuvėje, iš tiesų yra sveikatai naudingas pasirinkimas. Šis šakniavaisis yra ne tik mažai kaloringas, bet ir kupinas įvairių maistinių medžiagų, kurios suteikia daugybę sveikatos privalumų. Turtingas skaidulų kiekis pastarnoke padeda užtikrinti sveiką virškinimą. Skaidulos ne tik skatina žarnyno judėjimą, bet ir mažina vidurių užkietėjimo riziką. Be to, jos prisideda prie cholesterolio kiekio kraujyje mažinimo, o tai svarbu širdies sveikatai.

    Kalbant apie širdies sveikatą, pastarnokas turi ir kitų privalumų. Joje esančios maistinės medžiagos, tokios kaip kalio, padeda reguliuoti kraujospūdį. Kalis atpalaiduoja kraujagyslių sienas, sumažindamas kraujospūdį ir mažindamas širdies ligų bei insulto riziką. Be to, pastarnokas yra geras magnio šaltinis, kuris taip pat yra svarbus širdies sveikatai.

    Šio šakniavaisio maistinė vertė nesibaigia čia. Pastarnokas yra puikus vitaminų, ypač vitaminų C ir E, šaltinis. Šie antioksidantai neutralizuoja laisvuosius radikalus organizme, mažindami uždegimo ir oksidacinio streso riziką, kurie yra susiję su įvairiomis lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip vėžys ir širdies ligos. Vitaminas C taip pat padeda stiprinti imuninę sistemą, padeda organizmui kovoti su infekcijomis ir skatina sveiką odos bei jungiamojo audinio augimą.

    Pastarnokas taip pat yra geras kalcio ir geležies šaltinis, svarbus kaulų sveikatai ir kraujodarai. Geležis yra būtina hemoglobino, raudonųjų kraujo kūnelių komponento, kuris perneša deguonį į visus kūno audinius, gamybai. Kalcis, žinomas dėl savo vaidmens kaulų sveikatoje, taip pat prisideda prie normalios raumenų funkcijos ir nervų perdavimo, užtikrindamas, kad mūsų raumenys ir nervai veiktų tinkamai.

    Pastarnokas yra ne tik naudingas dėl savo maistinių medžiagų, bet ir dėl savo antioksidantinių savybių. Joje esantys antioksidantai, tokie kaip falcarinolis, yra tyrinėjami dėl jų galimo vėžį mažinančio poveikio. Tyrimai rodo, kad falcarinolis gali padėti sulėtinti vėžinių ląstelių augimą, ypač žarnyno vėžio atveju.

    Kitas pastarnoko privalumas yra jo poveikis cukraus kiekiui kraujyje. Nors jis yra gana saldus ir turi santykinai daug angliavandenių, jo skaidulos padeda lėtinti cukraus išsiskyrimą į kraują, padėdami išvengti staigių cukraus kiekio kraujyje šuolių. Tai ypač svarbu diabetu sergantiems žmonėms ar tiems, kurie stengiasi kontroliuoti savo cukraus kiekį kraujyje.

    Pastarnoko antiuždegiminės savybės taip pat yra vertingos. Uždegimas yra įvairių lėtinių ligų, tokių kaip artritas, širdies ligos ir vėžys, pagrindas. Maisto produktai, turintys antiuždegiminių savybių, gali padėti sumažinti šių ligų riziką ir pagerinti bendrą sveikatą.

    Pastarnokas taip pat yra geras vitaminų B grupės, įskaitant folatą, šaltinis. Šie vitaminai yra svarbūs normaliam nervų sistemos funkcionavimui ir padeda užtikrinti sveiką odą, plaukus ir akis. Folatas yra ypač svarbus nėštumo metu, nes jis padeda užkirsti kelią įgimtoms nervų vamzdelio defektams kūdikiams.

    Apibendrinant, pastarnokas yra ne tik skanus, bet ir labai naudingas sveikatai. Jis gali būti puikus papildymas bet kuriam valgiaraščiui, suteikiantis skonio, tekstūros ir, svarbiausia, gausybę sveikatai naudingų maistinių medžiagų.

    Koks yra pastarnoko šalutinis poveikis?

    Pastarnokas paprastai yra saugus ir sveikas maisto produktas, tačiau kai kuriais atvejais jis gali sukelti šalutinį poveikį arba netinkamumą tam tikroms žmonių grupėms:

    • Alerginės reakcijos: Nors retai, kai kurie žmonės gali patirti alergines reakcijas į pastarnoką, ypač jei jie yra alergiški kitoms daržovėms, priklausančioms umbelifero (skeveldrinių) šeimai, pavyzdžiui, morkoms ar petražolėms.
    • Oxalatų kiekis: Pastarnokas gali turėti aukštą oxalatų kiekį, kuris gali būti problema žmonėms, linkusiems formuoti inkstų akmenis. Oxalatai gali prisidėti prie inkstų akmenų susidarymo, todėl žmonėms, turintiems tokį polinkį, reikėtų riboti pastarnoko vartojimą.
    • Glikemijos indeksas: Nors pastarnokas nėra labai aukšto cukraus šaltinis, jis turi santykinai aukštesnį glikemijos indeksą nei kiti šakniavaisiai, todėl žmonėms su diabetu ar mėginantiems kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje reikėtų vartoti jį saikingai.
    • Fototoksiškumas: Žali pastarnoko lapai ir stiebai gali būti fototoksiški, tai reiškia, kad jie gali sukelti odos reakcijas, kai oda po kontakto su jais yra veikiama saulės šviesos. Tai yra dėl furanokumarinų, kurie gali sukelti odossudirginimą ar net nudegimus atvirai saulėje. Tačiau vartojant virtą arba keptą pastarnoką, ši rizika yra minimali.
    • Vartojimas nėštumo ir žindymo metu: Nors nėra aiškių įrodymų, kad pastarnokas būtų kenksmingas nėštumo ar žindymo metu, visada rekomenduojama bet kokius maisto pokyčius ar papildus aptarti su sveikatos priežiūros specialistu.

    Svarbu pabrėžti, kad didelė dauguma žmonių gali saugiai valgyti pastarnoką be jokių šalutinių poveikių. Tačiau, kaip ir bet kuriuo kitu maisto produktu, verta jį vartoti saikingai ir įtraukiant į subalansuotą mitybą.

    Pabaigai

    Pastarnokas, dažnai apleistas arba pamirštas šakniavaisis, iš tiesų yra vertingas sveikatai ir turėtų gauti daugiau dėmesio mūsų virtuvėse. Šis šakniavaisis išsiskiria savo unikaliu skoniu, kuris yra švelniai saldus ir kartu pikantiškas, suteikdamas patiekalams sodrumo ir gilumo. Jo tekstūra yra panaši į morkas ar saldžiąsias bulves, todėl pastarnokas yra puikus pasirinkimas tiek virtiems, tiek keptiems patiekalams.

    Maistinės pastarnoko savybės yra įspūdingos. Jis yra mažai kaloringas, bet turtingas skaidulų, vitamino C, kalcio, kalio ir geležies šaltinis. Šios maistinės medžiagos padeda stiprinti imuninę sistemą, palaikyti sveiką virškinimą, reguliuoti kraujospūdį ir užtikrinti geresnę kraujodarą. Be to, pastarnokas yra geras antioksidantų šaltinis, kuris gali padėti kovoti su laisvaisiais radikalais ir sumažinti uždegimo bei lėtinių ligų riziką.

    Kulinarijoje pastarnokas gali būti naudojamas įvairiai. Jis puikiai tinka tiek europietiškai, tiek Azijos virtuvei. Galima jį virti, kepti, troškinti arba naudoti sriubose ir troškiniuose. Pastarnokas yra puikus ingredientas žiemos sriubose ir yra labai skanus, kai yra kepamas su kitomis šakninių daržovių, pavyzdžiui, morkomis ir saldžiosiomis bulvėmis, nes tai pabrėžia jo natūralų saldumą.

    Nors pastarnokas yra labai naudingas, svarbu atsiminti apie potencialius šalutinius poveikius ir įtraukti jį į mitybą atsakingai, ypač jei yra tam tikrų sveikatos būklių ar alergijų. Vis dėlto, jo maistinės ir sveikatinimo savybės, kartu su skoniu ir universaliu panaudojimu, daro pastarnoką vertingu ir skanu pasirinkimu bet kuriai mitybai.

    Dažniausiai užduodami klausimai

    Kas yra pastarnokas?

    Pastarnokas (lot. Pastinaca sativa) yra šakniavaisis, priklausantis salotinių (Apiaceae) šeimai. Jis yra panašus į morką, bet turi baltesnę minkštąją dalį ir saldžią, riešutinę skonį.

    Kaip paruošti pastarnoką?

    Pastarnoką galima virti, kepti, troškinti ar netgi žalią naudoti salotose. Prieš ruošiant jį rekomenduojama gerai nuplauti ir, jei reikia, nulupti. Jis puikiai tinka įvairiems patiekalams – nuo sriubų ir troškinių iki šalutinių patiekalų ir net desertų.

    Kokie yra pastarnoko maistiniai privalumai?

    Pastarnokas yra turtingas skaidulomis, vitaminu C, kai kuriomis B grupės vitaminais ir mineralais, pavyzdžiui, kalio ir magnio. Jis taip pat yra mažai kaloringas, todėl tinka įtraukti į sveikos mitybos racioną.

    Ar pastarnokas tinka vegetarams ir veganams?

    Taip, pastarnokas yra puikus pasirinkimas vegetarams ir veganams. Jis yra natūralus, augalinis maistas, be jokių gyvūninės kilmės sudedamųjų dalių.

    Kaip laikyti pastarnokus?

    Pastarnokus reikėtų laikyti vėsioje, sausoje vietoje, pavyzdžiui, šaldytuve arba rūsyje. Jei juos laikysite šaldytuve, geriausia įvynioti į popierinį maišelį arba laikyti sandariose pakuotėse, kad išlaikytų šviežumą ir neprarastų drėgmės.

    LEAVE A REPLY

    įveskite savo komentarą!
    įveskite savo vardą čia