PradžiaSveikataAkių sveikataDvejinimasis akyse: viskas, ką reikia žinoti

Dvejinimasis akyse: viskas, ką reikia žinoti

Dvejinimasis akyse atsiranda, kai žmogus mato dvigubą vaizdą, kuriame turėtų būti tik vienas. Du vaizdai gali būti vienas šalia kito, vienas ant kito arba abu. Tai gali įvykti dėl daugelio priežasčių, įskaitant diabetą ir galvos smūgį.

Dvejinimasis akyse gali paveikti pusiausvyrą, judėjimą ir skaitymo gebėjimą.

Binokulinis dvigubas regėjimas atsiranda tik tada, kai abi akys yra atviros. Jei žmogus užmerkia vieną akį, dvejinimasis akyse išnyks, nes tai atsiranda dėl to, kad kiekviena akis mato šiek tiek skirtingai.

Monokulinis dvigubas regėjimas gali atsirasti, kai dvejinimasis akyse atsiranda dėl vienos akies problemos.

Dvigubo regėjimo gydymas priklauso nuo priežasties ir tipo. Gydymas gali apimti akių pratimus, specialiai sukurtus akinius ir chirurgiją.

Šiame straipsnyje aptariamos dvigubo regėjimo priežastys, diagnozė ir gydymas.

Greiti faktai apie dvigubą regėjimą

Štai keletas pagrindinių dalykų apie dvigubą regėjimą:

  • Dvigubas regėjimas arba diplopija gali atsirasti dėl įvairių pagrindinių sąlygų.
  • Diplopija gali paveikti tik vieną akį arba abi.
  • Vaikystės prisimerkimas arba akių pasukimas kartais gali pasikartoti ir sukelti dvigubą regėjimą.
  • Alkoholis ar pramoginiai narkotikai gali sukelti laikiną dvigubą regėjimą.
  • Gydymas gali apimti chirurgiją, akių pratimus ar korekcinius lęšius.

Dvejinimasis akyse apibrėžimas

Dvejinimasis akyse arba diplopija yra akių problema, dėl kurios žmogus mato du atskirus to paties objekto vaizdus.

Vienas iš vaizdų yra silpnesnis ir vadinamas „vaiduoklio atvaizdu“. Žmonės dažnai klaidina diplopiją su neryškiu matymu.

Diplopija gali paveikti vieną arba abi akis. Esant monokuliarinei diplopijai, dvigubas vaizdas išlieka, net jei kita akis yra užmerkta. To priežastis dažnai yra akyje ir mažai tikėtina dėl neurologinės problemos.

Žmogus, turintis žiūroninę diplopiją, mato du vaizdus tik tada, kai abi akys yra atmerktos. Tai gali sukelti rimtesnės sąlygos. Diplopija gali būti horizontali, vertikali arba abi (įstrižainės).

Kiekvienais metais dėl diplopijos Jungtinėse Valstijose sveikatos priežiūros specialistai apsilanko maždaug 850 000 kartų. Maždaug 95 % yra ambulatoriškai ir nerimti, o apie 16 % gali kelti pavojų gyvybei.

Kaip atrodo dvigubas vaizdas?

Tai, ką mato diplopija sergantis asmuo, priklauso nuo jo tipo.

  • Horizontalus: dvigubas vaizdas rodomas vienas šalia kito.
  • Vertikalus: vienas vaizdas rodomas ant kito.
  • Įstrižainė: vaizdai yra horizontaliai ir vertikaliai perkelti vienas nuo kito.


Gali būti lengvai pastebimas blogas išlyginimas, sukeliantis dvigubą regėjimą. Tačiau kartais tai gali būti neaiški ir gali pasirodyti, kai žmonės juda akimis tam tikra kryptimi.

Žmogus gali turėti dvigubą regėjimą ir to nežinoti. Smegenys nepaiso vaizdų iš vienos akies (slopinimas), kad pašalintų nesutampančius vaizdus.

Dvejinimasis akyse priežastys

Kiekviena akis kuria savo aplinkos vaizdą. Smegenys sujungia kiekvienos akies vaizdus ir suvokia juos kaip vieną aiškų vaizdą. Akys turi dirbti kartu, kad sukurtų gylio suvokimą.

Viskas, kas sutrikdo šį procesą, gali sukelti diplopiją. Tai gali būti nervų ar raumenų pažeidimas.

Tam tikros ligos gali susilpninti akis judančius raumenis ir sukelti dvigubą regėjimą. Pažeidus akis judinančius raumenis arba akių judesius kontroliuojančius nervus, gali susidaryti dvigubas vaizdas.

Tam tikrų akies dalių, tokių kaip lęšiukas ar ragena, pažeidimas taip pat gali sukelti diplopiją.

Binokulinio dvigubo regėjimo priežastys

Dažna binokulinio dvigubo matymo priežastis yra prisimerkimas arba žvairumas.

Ši būklė atsiranda, kai akys nėra tinkamai išdėstytos. Žvairumas yra gana dažnas vaikams. Tačiau ši sąlyga ne visada sukelia dvigubą regėjimą.

Dėl žvairumo akys atrodo šiek tiek skirtingomis kryptimis.

Ši būklė gali atsirasti dėl to, kad pažeista akis turi šiuos sunkumus:

  • jie yra paralyžiuoti arba silpni
  • jų judėjimas yra ribotas
  • jie yra per stiprūs arba pernelyg aktyvūs
  • nervai, valdantys akių raumenis, turi anomalijų

Kartais žmonėms, kurie vaikystėje buvo prisimerkę, vėlesniame gyvenime gali atsirasti prisimerkimas. Kai kuriais atvejais prisimerkimo gydymas taip pat gali sukelti dvigubą regėjimą. Taip atsitinka todėl, kad smegenys slopino signalus iš vienos akies, siekdamos išvengti dvigubo regėjimo.

Kitos sąlygos, galinčios sukelti dvigubą regėjimą, yra šios:

  • Skydliaukės disfunkcija: Skydliaukė yra kakle ir gamina hormoną, vadinamą tiroksinu. Skydliaukės funkcijos pokyčiai gali paveikti išorinius raumenis, kurie kontroliuoja akį. Tai apima Greivso oftalmopatiją, kai akys gali išsikišti, nes už akies kaupiasi riebalai ir audiniai.
  • Insultas arba trumpalaikis išemijos priepuolis: Insulto ar trumpalaikio išemijos priepuolio metu kraujas nepasiekia smegenų dėl kraujagyslių užsikimšimo. Tai gali paveikti kraujagysles, tiekiančias smegenis, arba nervus, kontroliuojančius akių raumenis, ir sukelti dvigubą regėjimą.
  • Aneurizma: Aneurizma yra kraujagyslės išsipūtimas ir gali spausti akies raumens nervą.
  • Konvergencijos nepakankamumas: esant tokiai būklei, akys netinkamai veikia kartu. Priežastis nežinoma, bet manoma, kad neuromuskulinis gebėjimas (nervų raumenų funkcijos kontrolė) yra nenormalus.
  • Diabetas: Diabetas gali paveikti kraujagysles, kurios aprūpina tinklainę akies gale. Tai taip pat gali paveikti nervus, kurie kontroliuoja akių raumenų judesius.
  • Myasthenia gravis: Myasthenia gravis gali sukelti raumenų silpnumą, įskaitant tuos, kurie kontroliuoja akis.
  • Smegenų navikai ir vėžys: auglys arba augimas už akies gali trukdyti laisvai judėti arba pažeisti regos nervą.
  • Išsėtinė sklerozė (MS): IS pažeidžia centrinę nervų sistemą, įskaitant akių nervus.
  • Juoda akis: sužalojus aplink akį gali kauptis kraujas ir skystis. Tai gali sukelti spaudimą pačiai akiai arba aplinkui esantiems raumenims ir nervams, todėl akis pajuodus.
  • Galvos sužalojimas: fizinis smegenų, nervų, raumenų ar akiduobės pažeidimas gali apriboti akies ir jos raumenų judėjimą.

Monokuliarinio dvigubo regėjimo priežastys

Jei pastebimas dvigubas regėjimas, kai viena akis yra uždengta, o kita – ne, akių specialistai tai vadina monokuliniu dvigubu matymu.

Monokulinis dvejinimasis akyse yra mažiau paplitęs nei binokulinis dvejinimasis akyse.

Šios sąlygos gali sukelti monokulinį dvigubą regėjimą arba atvirkščiai:

Astigmatizmas: ragena arba skaidrus sluoksnis akies priekyje yra netaisyklingos formos. Esant astigmatizmui, ragenos paviršiuje yra dvi kreivės, panašios į futbolo kamuolį, o ne idealiai apvalios kaip krepšinio kamuoliukas.
Sausos akys: Esant sausoms akims, akis neišskiria pakankamai ašarų arba per greitai išsausėja.
Keratokonusas: tai degeneracinė akių būklė, dėl kurios ragena tampa plona ir kūgio formos.
Tinklainės anomalijos: pavyzdžiui, geltonosios dėmės degeneracijos atveju asmens regėjimo lauko centras lėtai išnyksta, o kartais atsiranda patinimas, dėl kurio gali atsirasti dvigubas regėjimas viena akimi.
Katarakta: katarakta pasireiškia daugiau nei pusei visų JAV žmonių, vyresnių nei 80 metų amžiaus. Kartais tai gali sukelti dvigubą regėjimą viena akimi.

Laikinas dvigubas regėjimas

Dvigubas regėjimas kartais gali būti laikinas. Kartais tai gali sukelti apsinuodijimas alkoholiu ir vaistai, tokie kaip benzodiazepinai, opioidai ar tam tikri vaistai nuo traukulių. Galvos sužalojimai, tokie kaip smegenų sukrėtimai, taip pat gali sukelti laikiną dvigubą regėjimą.

Jei esate ypač pavargę arba įtemptos akys, gali laikinai atsirasti dvigubas regėjimas. Jei teisingas regėjimas greitai neatsistato, kuo greičiau kreipkitės į gydytoją.

Dvigubo regėjimo diagnozė

Akių specialistui gali būti sudėtinga diagnozuoti dvigubą regėjimą, nes yra daug galimų priežasčių.

Amerikos oftalmologijos akademija teigia, kad pirmasis specialisto žingsnis yra paklausti, ar dvejinimasis akyse yra monokulinis ar žiūronas.

Jei dvejinimasis akyse yra monokulinis, greičiausiai problema yra akyje, o ne nervuose. Tikėtina, kad tai bus mažiau rimta.

Diagnozė vaikams

Vaikai ne visada gali išreikšti tai, ką mato, o tai gali apsunkinti diagnozę.

Fiziniai dvigubo regėjimo požymiai yra šie:

  • prisimerkęs ar susiaurėjęs akis, kad pamatytų
  • uždengę vieną akį ranka
  • neįprastu būdu sukant galvą
  • žiūrėti į objektus iš šono, o ne į priekį

Dvigubo matymo gydymas

Dvigubo regėjimo gydymas paprastai priklausys nuo pagrindinės priežasties.

Monokuliarinio dvigubo regėjimo gydymas

Gydymas skiriasi priklausomai nuo to, kas sukelia monokulinį dvigubą regėjimą, įskaitant:

Astigmatizmas: korekciniai akiniai ar kontaktiniai lęšiai dažnai gali neutralizuoti kreivumą ir pakoreguoti patenkančios šviesos patekimą į akį.

Lazerio chirurgija: Šis gydymas apima ragenos pertvarkymą lazeriu.

Katarakta: Chirurgija paprastai yra geriausias pasirinkimas. Chirurginė procedūra pašalina drumstumą ir dvigubo regėjimo priežastį. Komplikacijos yra infekcija, skausmas ir galbūt nuolatinis neryškus ar dvejinimasis akyse, tačiau greitas gydymas paprastai gali juos išspręsti.

Sausos akys: jei akys neišskiria pakankamai ašarų arba per greitai išdžiūsta, jos gali užsidegti ir skaudėti. Dėl to gali atsirasti dvigubas regėjimas. Dažnai ašarų pakaitalų akių lašų receptas palengvins simptomus.

Binokulinio dvigubo regėjimo gydymas

Priklausomai nuo priežasties, binokulinio regėjimo gydymas skiriasi. Gydymas apima:

  • nešioja akinius
  • akių pratimai
  • nešiojantis nepermatomus kontaktinius lęšius
  • užsidėjęs akių pleistrą
  • akies raumenų operacija, siekiant pakoreguoti jų padėtį


Tam tikrų tipų diplopijos atveju botulino toksinas (Botox) gali būti švirkščiamas į akių raumenis, todėl jie lieka atsipalaidavę.

Tačiau žmonės turėtų išlikti atsargūs dėl gydymo Botox, nes yra tam tikrų kontraindikacijų. 2019 m. atliktame tyrime kontraindikacijos apėmė neuromuskulinius sutrikimus, tokius kaip myasthenia gravis ir amiotrofinė šoninė sklerozė (ALS).

Prizmė, įdėta į akinius, taip pat gali padėti iš naujo suderinti kiekvienos akies vaizdus. Prizmės gali būti priklijuojamos (laikinai) arba visam laikui įtrinamos į lęšius. Priklijuojamos prizmės paprastai yra skirtos laikinai diplopijai arba bandant skirtingų stiprumų prizmes prieš įsigyjant nuolatinę.

Akių pratimai

Pratimai negali išgydyti daugelio būklių, sukeliančių dvigubą regėjimą. Tačiau kai kurie pratimai gali padėti esant konvergencijos nepakankamumui.

2017 m. atliktas tyrimas parodė, kad regėjimo terapija pagerino regėjimo problemas, įskaitant konvergencijos nepakankamumą, žmonėms, turintiems regėjimo problemų, kurias sukėlė smegenų sukrėtimas.

Regėjimo terapija – tai vizualinė programa, kurią skiria optometristai. Tai apima akių pratimus, kuriais siekiama lavinti arba tobulinti asmens regėjimo įgūdžius, pavyzdžiui:

Sklandi konvergencija

  1. Sutelkite dėmesį į išsamų taikinį, galbūt ploną lazdelę ar nedidelį tekstą žurnale.
  2. Laikykite objektą ištiestos rankos atstumu ir akių lygyje.
  3. Siekite, kad vaizdas kuo ilgiau išliktų kaip vienas vaizdas.
  4. Lėtai ir tolygiai perkelkite taikinį link nosies.
  5. Kai vienas vaizdas tampa dviem vaizdais, akys nustoja veikti kartu. Daug dėmesio skirkite šių vaizdų sujungimui. Kai jie prisijungs, pritraukite taikinį arčiau nosies.
  6. Kai negalite vėl sujungti vaizdų, grąžinkite ranką į pradinę padėtį ir pradėkite pratimą iš naujo.
  7. Įprastas konvergencijos diapazonas yra 10 centimetrų (cm) atstumu nuo nosies. Siekite, kad vaizdas liktų kaip vienas vaizdas iki 10 cm žymos.
  8. Ortoptas gali pateikti įrankį, vadinamą taškine kortele, kad padėtų atlikti šiuos veiksmus.

Peršokti konvergenciją

  1. Pasirinkite panašų tikslą kaip ir sklandžioje konvergencijos pratyboje.
  2. Pradėkite taikinį 20 cm atstumu nuo nosies.
  3. Žiūrėkite į taikinį 5–6 sekundes.
  4. Perjunkite į fiksuotą objektą, esantį maždaug 3 metrų (m) atstumu, 2–3 sekundes.
  5. Perjunkite regėjimą į arčiau esantį tikslą.
  6. Žmogus gali tai kartoti, palaipsniui judindamas taikinį arčiau, kol galės sutelkti dėmesį į objektą, kai jis yra 10 cm atstumu be dvigubo regėjimo.

Šių pratimų veiksmingumas daugiausia apsiriboja konvergencijos nepakankamumo gydymu. Jei simptomai nepagerėja, asmuo turi apsilankyti pas gydytoją tolesniam tyrimui.

Dažnai užduodami klausimai

Toliau pateikiami atsakymai į kai kuriuos klausimus, kuriuos žmonės dažnai užduoda apie dvigubą regėjimą.

Ar turėčiau kreiptis į neurologą dėl dvigubo regėjimo?


Asmuo, kuriam staiga atsiranda dvigubas regėjimas, turėtų kreiptis į savo sveikatos priežiūros specialistą. Jei sveikatos priežiūros specialistas negali nustatyti dvigubo regėjimo priežasties, jis gali nukreipti asmenį pas neurologą tolesniam tyrimui ir tyrimams.

Ar dvigubas regėjimas – raudona vėliava?

Neurooftalmologai (gydytojai, sprendžiantys su nervų sistema susijusias regėjimo problemas) teigia, kad staigus dvigubo regėjimo pasireiškimas yra vienas iš trijų raudonos vėliavos simptomų, rodančių, kad asmenį gali prireikti įvertinti neurooftalmologo.

Kiti du raudonos vėliavos simptomai yra galvos skausmas, lydimas regėjimo praradimo ir regėjimo praradimo, kai nebuvo pašalintos kitos akių priežastys.

Koks trūkumas sukelia dvigubą regėjimą?


Vitamino B12 trūkumas gali sukelti regėjimo problemų, tokių kaip dvigubas regėjimas. Kiti vitaminų trūkumai, galintys sukelti dvigubą regėjimą, yra vitaminas C ir vitaminas D.

Santrauka


Diplopija yra akių liga, kuri gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Tai gali būti laikina, bet taip pat gali signalizuoti apie rimtesnę būklę.

Diplopijos gydymas priklauso nuo jos priežasties. Akių gydytojas gali rekomenduoti tinkamiausią gydymą, nuodugniai įvertinęs asmens diplopiją.

Naujausi straipsniai

Sveika mityba: maistas, kuris maitina ir gydo

ĮvadasSveika mityba (sveikas valgymas)Sveika mityba – tai daugiau nei tiesiog maisto vartojimas. Tai apgalvotas...

Kaip teisinga mityba gali padėti jums lengviau atremti liga

Tinkama mityba yra vienas iš pagrindinių sveikos gyvensenos aspektų, turintis tiesioginį poveikį mūsų bendrai...

4 patiekalai, kurie padės stiprinti jūsų imunitetą

Sveika ir stipri imuninė sistema yra mūsų kūno gynybos linija prieš infekcijas, virusus ir...

Kraujo spaudimas: Gyvybės srautas jūsų arterijose

Kas yra kraujo spaudimas?Kraujospūdis yra jėga, kurią kraujas veikia arterijų sieneles, cirkuliuodamas per kūną. Arterijos...

Panašios naujienos

Sveika mityba: maistas, kuris maitina ir gydo

ĮvadasSveika mityba (sveikas valgymas)Sveika mityba – tai daugiau nei tiesiog maisto vartojimas. Tai apgalvotas...

Kaip teisinga mityba gali padėti jums lengviau atremti liga

Tinkama mityba yra vienas iš pagrindinių sveikos gyvensenos aspektų, turintis tiesioginį poveikį mūsų bendrai...

4 patiekalai, kurie padės stiprinti jūsų imunitetą

Sveika ir stipri imuninė sistema yra mūsų kūno gynybos linija prieš infekcijas, virusus ir...