Kriptorchizmas

  0

  Kriptorchizmas yra būklė, kuomet vienas arba abu sėklidės nepakyla į sėklidžių maišelį (moskvas) iki vaiko gimimo ar netrukus po jo. Tai yra viena iš dažniausių genitalijų anomalijų naujagimiams berniukams ir gali pasireikšti vienoje ar abiejose pusėse. Dažniausiai kriptorchizmas nustatomas per pirmuosius naujagimio gyvenimo mėnesius. Nors kai kuriais atvejais sėklidės gali nusileisti savaime per pirmuosius gyvenimo metus, kartais reikalinga medicininė intervencija.

  Kriptorchizmo priežastys gali būti įvairios ir ne visada aiškios. Manoma, kad tam įtakos turi genetiniai veiksniai, nėštumo metu patirtos problemos, ankstyvas gimdymas arba tam tikros nėštumo metu patirtos sveikatos problemos. Kriptorchizmo atveju svarbu ankstyva diagnozė ir tinkamas gydymas, nes neįsileidusios sėklidės gali sukelti tolesnes sveikatos problemas, tokias kaip nevaisingumas ar didesnė sėklidžių vėžio rizika vėlesniame amžiuje.

  Gydymas paprastai apima hormoninę terapiją ar chirurginę intervenciją, priklausomai nuo atvejo ir sėklidžių padėties. Chirurginis sėklidžių nuleidimas į moskvas, žinomas kaip orchidopexy, yra dažniausiai rekomenduojamas gydymo būdas, kai sėklidės savaime neįsileidžia iki pirmųjų vaiko gyvenimo metų pabaigos.

  Ankstyvas kriptorchizmo nustatymas ir gydymas yra svarbūs norint išvengti galimų komplikacijų ir užtikrinti gerą reprodukcinę sveikatą ateityje.

  Simptomai

  Kriptorchizmas yra būklė, kai viena arba abu sėklidės neįsileidžia į sėklidžių maišelį. Ši būklė dažniausiai pastebima iš karto po gimimo. Pagrindinis simptomas – vienos ar abiejų sėklidžių nebuvimas sėklidžių maišelyje. Kiti simptomai ar požymiai, susiję su kriptorchizmu, paprastai yra labiau susiję su galimomis komplikacijomis arba būklės pasekmėmis, nei su pačia būkle. Šie simptomai gali apimti:

  • Sėklidžių maišelio asimetriją. Jei viena sėklidė yra įsileidusi į sėklidžių maišelį, o kita ne, sėklidžių maišelis gali atrodyti asimetriškas.
  • Mažesnį sėklidžių maišelio dydį. Jei abu sėklidės neįsileidžia, sėklidžių maišelis gali būti mažesnis nei įprasta.
  • Palpacijos metu nustatomas tuštumas. Gydytojas ar tėvai, švelniai palpuodami sėklidžių maišelį, gali nepajusti sėklidės ar jų.

  Svarbu pabrėžti, kad daugeliu atvejų kriptorchizmas neturi akivaizdžių simptomų, išskyrus sėklidžių nebuvimą sėklidžių maišelyje, ir paprastai nesukelia skausmo ar diskomforto kūdikiui. Jeigu sėklidės neįsileidžia savaime per pirmuosius gyvenimo metus, gali prireikti medicininės intervencijos, kad būtų išvengta galimų vėlesnių sveikatos problemų.

  Priežastys

  Kriptorchizmo priežastys gali būti įvairios ir ne visada aiškiai nustatomos. Tai būklė, kai viena arba abu sėklidės nepakyla į sėklidžių maišelį (moskvas). Šios būklės atsiradimui gali įtakos turėti keli veiksniai:

  • Genetiniai veiksniai. Kai kuriais atvejais kriptorchizmas gali būti paveldimas, o genetiniai sutrikimai gali padidinti jo atsiradimo riziką.
  • Hormonų trūkumas. Sėklidžių nusileidimas į moskvą yra hormonų kontroliuojamas procesas. Hormonų, tokių kaip gonadotropinų ir testosterono, trūkumas ar disbalansas gali sutrikdyti šį procesą.
  • Nėštumo metu patirtos problemos. Tam tikros nėštumo metu motinos patirtos problemos, pavyzdžiui, rūkymas, alkoholio vartojimas ar tam tikrų vaistų vartojimas, gali didinti kriptorchizmo riziką.
  • Ankstyvas gimdymas. Prematurei gimę kūdikiai turi didesnę riziką patirti kriptorchizmą, nes sėklidžių nusileidimo procesas gali būti nebaigtas iki gimimo momento.
  • Vystymosi sutrikimai. Kūdikio vystymosi sutrikimai, ypač susiję su apatinių pilvo sienelių ar sėklidžių vystymusi, gali trukdyti normaliam sėklidžių nusileidimui.

  Nors kriptorchizmo tikslūs mechanizmai dar nėra visiškai suprasti, šie veiksniai yra laikomi svarbiais rizikos veiksnių aspektais. Ankstyva diagnozė ir gydymas gali padėti išvengti galimų komplikacijų, tokių kaip nevaisingumas ar didesnė sėklidžių vėžio rizika.

  Rizikos veiksniai

  Kriptorchizmo rizikos veiksniai apima įvairias aplinkybes ir sąlygas, kurios gali padidinti tikimybę, kad kūdikis susidurs su šia būkle, kai viena ar abu sėklidės nepakyla į sėklidžių maišelį. Šie veiksniai apima:

  • Ankstyvas gimdymas. Prematurei gimę kūdikiai yra labiau linkę turėti kriptorchizmą, nes jų sėklidės gali neturėti pakankamai laiko nusileisti į sėklidžių maišelį iki gimimo.
  • Mažas gimimo svoris. Kūdikiai, gimę su mažu svoriu, taip pat turi didesnę kriptorchizmo riziką.
  • Šeimos istorija. Jei šeimoje buvo atvejų su kriptorchizmu, ypač artimi giminaičiai (pvz., tėvas ar brolis), tai gali padidinti riziką.
  • Motinos sveikatos problemos nėštumo metu. Tam tikros motinos sveikatos būklės nėštumo metu, pavyzdžiui, diabetas ar vartojimas tam tikrų medikamentų, gali didinti kriptorchizmo atsiradimo tikimybę.
  • Aplinkos veiksniai. Tam tikri aplinkos veiksniai, įskaitant motinos vartojamas cheminės medžiagas arba gyvenimo būdo pasirinkimus, pvz., rūkymą nėštumo metu, gali turėti įtakos kriptorchizmo rizikai.
  • Genetiniai sutrikimai. Kai kurie genetiniai sutrikimai ir sindromai, pvz., Dauno sindromas, gali būti susiję su didesne kriptorchizmo rizika.

  Svarbu pažymėti, kad, nepaisant šių rizikos veiksnių, kriptorchizmas gali atsirasti ir be jokių aiškių priežasčių. Ankstyvas nustatymas ir gydymas, ypač per pirmuosius gyvenimo metus, gali padėti išvengti galimų ilgalaikių komplikacijų, tokių kaip nevaisingumas ar didesnė sėklidžių vėžio rizika vėlesniame amžiuje.

  Komplikacijos

  Kriptorchizmas, būklė, kai viena ar abu sėklidės nepakyla į sėklidžių maišelį, gali sukelti keletą komplikacijų, jei nėra tinkamai gydomas. Šios komplikacijos apima:

  • Nevaisingumą. Ilgalaikis sėklidžių buvimas kūno viduje gali pakenkti jų funkcijai, mažinant spermos gamybą ir kokybę. Tai ypač aktualu, jei abiejose pusėse yra kriptorchizmas.
  • Padidėjusią sėklidžių vėžio riziką. Nors sėklidžių vėžys yra retas, kriptorchizmo atveju šios rizikos tikimybė yra didesnė. Ankstyvas gydymas gali sumažinti, bet visiškai nepanaikina šios rizikos.
  • Sėklidžių sužalojimo riziką. Sėklidės, esančios pilvo ertmėje arba liesoje, yra labiau pažeidžiamos traumoms.
  • Sėklidžių sukimo riziką. Tai skubi medicininė būklė, kai sėklidė pasisuka aplink savo ašį, sutrikdydama kraujo tiekimą. Kriptorchizmas gali padidinti sėklidžių sukimo riziką.
  • Psichologines problemas. Nesutvarkytas kriptorchizmas gali turėti įtakos vaiko savivertei ir psichologinei gerovei, ypač brendimo metu.

  Ankstyvas kriptorchizmo nustatymas ir gydymas, dažniausiai chirurginis sėklidžių nuleidimas į sėklidžių maišelį, gali sumažinti šių komplikacijų riziką. Svarbu kuo anksčiau kreiptis į gydytoją, kad būtų galima nustatyti optimalų gydymo planą.

  Kada kreiptis į gydytoją

  Kriptorchizmas yra būklė, kai vienas ar abu sėklidžiai nepakyla į sėklidžių maišelį. Tai gali sukelti vaisingumo problemas ir padidinti sėklidžių vėžio riziką ateityje. Svarbu kreiptis į gydytoją, jei pastebėsite šiuos požymius:

  • Nežengiantis sėklidė – jeigu pastebite, kad vaiko sėklidės nėra jaučiamos sėklidžių maišelyje, ypač po pirmųjų gyvenimo metų.
  • Sėklidžių dydžio skirtumai – viena sėklidė yra žymiai didesnė ar mažesnė už kitą.
  • Pokyčiai sėklidžių padėtyje – jeigu sėklidė, kuri anksčiau buvo sėklidžių maišelyje, staiga dingsta (gali būti, kad ji pakilo atgal į pilvo ertmę).
  • Skausmas ar diskomfortas – bet koks skausmas ar diskomfortas sėklidžių srityje, ypač jeigu jis atsiranda staiga.
  • Nespecifiniai simptomai – bet kokie pilvo ar dubens srities skausmai, kurie gali būti susiję su nepakilusia sėklide.

  Gydytojas atliks fizinį patikrinimą ir, prireikus, papildomus tyrimus (pvz., ultragarsą), kad nustatytų sėklidžių būklę ir padėtį. Gydytojo rekomendacija priklausys nuo amžiaus, sėklidžių padėties ir kitų susijusių rizikų.

  Vaikams, kurių sėklidės nežengia natūraliai, gydytojas gali siūlyti palaukti iki tam tikro amžiaus, prieš siūlydamas operaciją, nes sėklidės gali nusileisti savaime iki tam tikro amžiaus. Jei sėklidės nenusileidžia, dažniausiai rekomenduojama chirurginė intervencija.

  Bet kokiu atveju, ankstyvas kreipimasis į gydytoją yra svarbus, kad būtų užkirstas kelias galimoms komplikacijoms ir užtikrintas sveikas vystymasis.

  Prevencija

  Kriptorchizmo prevencija yra sudėtinga, nes šios būklės atsiradimą lemia daugybė įvairių veiksnių, įskaitant genetiką, nėštumo meto komplikacijas ir ankstyvą gimimą. Vis dėlto yra keletas rekomendacijų, kurios gali padėti sumažinti kriptorchizmo riziką arba palengvinti jo pasekmes:

  • Sveika nėštumo eiga: Svarbu rūpintis sveikata nėštumo metu, vengti kenksmingų medžiagų, tokių kaip alkoholis, tabakas ir kai kurie vaistai, kurie gali turėti įtakos vaisiaus vystymuisi.
  • Tinkama mityba nėštumo metu: Subalansuota mityba, turtinga būtinų maistinių medžiagų, gali padėti užtikrinti sveiką vystymąsi, įskaitant lytinių organų vystymąsi.
  • Reguliarus nėštumo stebėjimas: Reguliariai lankantis pas gydytoją nėštumo metu galima anksti nustatyti galimas problemas ir imtis veiksmų jų išvengimui ar sumažinimui.
  • Vengimas priešlaikinio gimdymo: Nors kartais priešlaikinis gimdymas yra neišvengiamas, rūpinimasis savo sveikata ir reguliarios konsultacijos su gydytoju gali padėti sumažinti priešlaikinio gimdymo riziką.
  • Ankstyvas kūdikio sveikatos tikrinimas: Po gimimo svarbu, kad gydytojas atliktų kūdikio sveikatos patikrinimą, įskaitant sėklidžių tikrinimą, kad galėtų anksti nustatyti ir imtis veiksmų dėl bet kokių anomalijų.

  Nors visiškai išvengti kriptorchizmo gali būti neįmanoma, šie veiksmai gali padėti sumažinti tam tikrų rizikos veiksnių poveikį ir užtikrinti sveiką kūdikio vystymąsi. Jeigu pastebite bet kokius nukrypimus, svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją.

  Dažniausiai užduodami klausimai

  Kas yra kriptorchizmas?

  Kriptorchizmas yra būklė, kai viena ar abi sėklidės nepakyla į sėklidžių maišelį. Tai gali būti vienašališka arba dvišališka. Dažniausiai pasitaiko naujagimių berniukų.

  Ar kriptorchizmas savaime išnyksta?

  Daugeliu atvejų, ypač kūdikiams, sėklidės nusileidžia į sėklidžių maišelį per pirmuosius gyvenimo metus. Jei sėklidės neišsitiesia iki pirmųjų gyvenimo metų, gali prireikti medikamentinio ar chirurginio gydymo.

  Kokios yra kriptorchizmo pasekmės?

  Ilgalaikės kriptorchizmo pasekmės gali apimti vaisingumo problemas ir didesnę sėklidžių vėžio riziką. Taip pat gali kilti sėklidžių torsijos (pasukimo) ir sukelto skausmo rizika.

  Kaip gydomas kriptorchizmas?

  Gydymo metodai priklauso nuo vaiko amžiaus, sėklidžių padėties ir kitų veiksnių. Gydymas gali apimti hormonų terapiją arba operaciją (orchidopexy), kurios metu sėklidė yra perkeliama į sėklidžių maišelį ir tvirtinama, kad ji nebegalėtų grįžti atgal.

  Kada turėčiau kreiptis į gydytoją?

  Jei pastebėjote, kad jūsų vaiko sėklidės nėra jaučiamos sėklidžių maišelyje arba jei viena sėklidė yra žymiai mažesnė už kitą, turėtumėte kreiptis į gydytoją. Ankstyvas kreipimasis gali padėti išvengti galimų komplikacijų ir užtikrinti geriausią galimą gydymo baigtį.

  LEAVE A REPLY

  įveskite savo komentarą!
  įveskite savo vardą čia