Diabetinė retinopatija

  Diabetinė retinopatija yra viena iš rimčiausių cukrinio diabeto sukeliamų komplikacijų, veikianti akis. Tai būklė, kurioje pažeidžiami retina (tinklainės) kraujagyslės, esančios akies dugne. Diabetinė retinopatija gali progresuoti ir sukelti regėjimo pablogėjimą ar net aklumą. Ji dažniausiai pasireiškia žmonėms, ilgą laiką sergantiems 1 arba 2 tipo cukriniu diabetu, ir jos rizika didėja, kuo ilgesnis diabeto trukmės laikotarpis ir kuo mažiau kontroliuojamas cukraus kiekis kraujyje.

  Diabetinės retinopatijos vystymasis yra suskirstytas į dvi pagrindines fazes: nepralaidi retinopatija, kurioje kraujagyslės tampa silpnos ir pradeda tekėti skystis į retiną, ir proliferacinė retinopatija, pažengusios stadijos būklė, kurioje dėl deguonies trūkumo akyje pradeda formuotis naujos, bet silpnos kraujagyslės. Šios naujai susidariusios kraujagyslės yra labai trapios ir gali lengvai plyšti, sukeldamos kraujavimą į akies vidų ir galiausiai – randų susidarymą, kuris gali sukelti tinklainės atsiskyrimą.

  Prevencija ir ankstyvas gydymas yra labai svarbūs: reguliarus cukraus kiekio kraujyje ir kraujospūdžio kontroliavimas, taip pat reguliarūs akių patikrinimai gali padėti nustatyti ir gydyti diabetinę retinopatiją prieš ji sukels rimtus regėjimo sutrikimus. Gydyti diabetinę retinopatiją galima įvairiais būdais, įskaitant lazerinę chirurgiją, injekcijas į akį ir vitrektomiją, priklausomai nuo ligos stadijos ir simptomų.

  Simptomai

  Diabetinė retinopatija pradiniuose etapuose dažnai nepasireiškia jokiais simptomais arba jų pasireiškimas yra labai nežymus. Tačiau, liga progresuojant, gali pasireikšti šie simptomai:

  • Neryškus matymas: Laikinas ar nuolatinis matymo pablogėjimas.
  • Plaukiojantys taškai ar juostos regėjimo lauke (musės): Tai gali būti kraujavimo į stiklakūnį požymis.
  • Matymo lauko praradimas: Staigus ar palaipsnis matymo lauko sumažėjimas.
  • Spalvų matymo pokyčiai: Spalvų suvokimo sutrikimai.
  • Tamsūs ar tuščių vietų atsiradimas regėjimo lauke: Tai gali signalizuoti apie rimtesnį retinos pažeidimą.
  • Regėjimo sutrikimai naktį: Sunkumai matant mažą šviesos intensyvumą.

  Svarbu pabrėžti, kad diabetinė retinopatija gali progresuoti ir be akivaizdžių simptomų, todėl reguliarūs akių patikrinimai yra būtini, siekiant anksti nustatyti ir gydyti bet kokius pažeidimus. Ankstyva diagnostika ir gydymas gali padėti išvengti arba sulėtinti regėjimo praradimą. Asmenims, sergantiems cukriniu diabetu, rekomenduojama bent kartą per metus atlikti išsamų akių patikrinimą su akies dugno fotografavimu.

  Priežastys

  Diabetinė retinopatija yra sudėtinga akies liga, atsirandanti dėl cukrinio diabeto. Pagrindinės šios būklės priežastys yra susijusios su ilgalaikiu aukštu cukraus (gliukozės) kiekiu kraujyje, kuris daro žalą tinklainės (retinos) smulkiosioms kraujagyslėms. Šios kraujagyslės tampa silpnos, pradeda tekėti arba užsikemša, trukdydamos normaliam kraujo tiekimui į tinklainę. Tai gali sukelti tinklainės pažeidimus, randų susidarymą ir netgi regėjimo praradimą. Diabetinės retinopatijos priežastys yra:

  • Hiperglikemija: Ilgalaikis aukštas cukraus kiekis kraujyje yra pagrindinė priežastis, lemianti retinos kraujagyslių pažeidimą.
  • Aukštas kraujospūdis: Didelis kraujospūdis kartu su diabetu dar labiau didina kraujagyslių pažeidimo riziką.
  • Kraujagyslių pažeidimai: Diabetas gali sukelti kraujagyslių pažeidimus visame kūne, įskaitant akis.
  • Hiperlipidemija: Padidėjęs cholesterolio ir trigliceridų kiekis kraujyje taip pat gali prisidėti prie retinos kraujagyslių pažeidimo.
  • Rūkymas: Rūkymas padidina širdies ir kraujagyslių ligų riziką ir gali pabloginti diabetinės retinopatijos eigą.
  • Diabeto trukmė: Kuo ilgiau asmuo serga cukriniu diabetu, tuo didesnė diabetinės retinopatijos rizika.

  Prevencija ir ankstyva intervencija, įskaitant griežtą cukraus kiekio kraujyje ir kraujospūdžio kontrolę, yra esminiai veiksniai, siekiant sumažinti diabetinės retinopatijos riziką arba sulėtinti jos progresavimą.

  Rizikos veiksniai

  Diabetinė retinopatija yra būklė, kuriai itin didelę įtaką daro cukrinis diabetas ir kiti susiję rizikos veiksniai. Žinant šiuos veiksnius, galima geriau suprasti, kaip mažinti ligos progresavimo riziką. Pagrindiniai diabetinės retinopatijos rizikos veiksniai yra:

  • Cukrinio diabeto trukmė: Kuo ilgesnis diabeto trukmės laikotarpis, tuo didesnė diabetinės retinopatijos išsivystymo rizika. Beveik visi 1 tipo diabetu ir dauguma 2 tipo diabetu sergančių asmenų ilgainiui susiduria su tam tikros formos retinopatija.
  • Nekontroliuojamas cukraus kiekis kraujyje: Ilgalaikė hiperglikemija (aukštas cukraus kiekis kraujyje) yra pagrindinis veiksnys, skatinantis retinopatijos progresavimą.
  • Aukštas kraujospūdis: Hipertenzija padidina kraujagyslių pažeidimo akies tinklainėje riziką, todėl svarbu ją efektyviai kontroliuoti.
  • Hiperlipidemija: Padidėjęs cholesterolio ir trigliceridų kiekis kraujyje gali prisidėti prie retinos kraujagyslių pažeidimo.
  • Rūkymas: Rūkymas yra žinomas rizikos veiksnys, kuris ne tik didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką, bet ir gali pabloginti diabetinės retinopatijos eigą.
  • Nėštumas: Moterys, sergančios cukriniu diabetu ir esančios nėščios, patiria didesnę diabetinės retinopatijos progresavimo riziką.

  Kontroliuojant šiuos veiksnius – reguliariai tikrinant cukraus kiekį kraujyje, palaikant sveiką kraujospūdžio lygį, vengiant rūkymo ir palaikant sveiką gyvenimo būdą – galima žymiai sumažinti diabetinės retinopatijos progresavimo riziką.

  Komplikacijos

  Diabetinė retinopatija, progresuojanti be tinkamo gydymo, gali sukelti rimtas komplikacijas, turinčias ilgalaikį poveikį regėjimui ir gyvenimo kokybei. Šios komplikacijos apima:

  • Vitreoragija: Tai yra kraujavimas į stiklakūnį, skaidrų gelio pavidalo medžiagą, užpildančią akies vidų. Kraujavimas gali sukelti „musių” ar tamsių dėmių matymą regėjimo lauke.
  • Diabetinė makulopatija: Tai yra būklė, kai pažeidžiama makula – akies tinklainės dalis, atsakinga už aštrų centrinį matymą. Tai gali sukelti regėjimo pablogėjimą ir sunkumus atliekant smulkias užduotis, pvz., skaitymą ar vairavimą.
  • Tinklainės atsiskyrimas: Naujai susiformavusios kraujagyslės ir randų audinys gali traukti tinklainę nuo jos pagrindo, sukeldamos tinklainės atsiskyrimą, kuris yra rimta būklė, galinti sukelti regėjimo praradimą.
  • Neovaskuliarinis glaukoma: Naujai susiformavusios kraujagyslės taip pat gali augti ant akies priekinės dalies ir blokuoti skysčių nutekėjimą, sukeldamos akių spaudimo padidėjimą (glaukomą), kas gali pakenkti akies nervui ir sukelti regėjimo praradimą.
  • Aklumas: Pažengusi diabetinė retinopatija yra viena iš pagrindinių aklumo priežasčių darbingo amžiaus asmenims.

  Norint išvengti šių komplikacijų, būtina reguliariai tikrintis regėjimą, ypač jei sergate cukriniu diabetu, laikytis gydymo plano, kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, kraujospūdį ir cholesterolio lygį. Ankstyva diagnostika ir laiku pradėtas gydymas gali padėti išvengti regėjimo praradimo.

  Kada kreiptis į gydytoją

  Kreiptis į gydytoją dėl diabetinės retinopatijos reikia nedelsiant, pastebėjus bet kokius regėjimo pokyčius ar kitus įspėjamuosius simptomus. Ypač svarbu reguliariai lankytis pas akių gydytoją (oftalmologą), jei esate cukrinio diabeto pacientas, net jei regėjimo pokyčių nepastebite. Štai kada ypač svarbu kreiptis į gydytoją:

  • Neryškus matymas: Jei pastebite, kad Jūsų matymas tampa neryškus arba kinta kitu būdu, net jei tai atrodo laikina būklė.
  • „Musės” regėjimo lauke: Plaukiojančios dėmės ar tamsūs taškai (musės) regėjimo lauke gali būti kraujavimo į stiklakūnį požymis.
  • Regėjimo lauko praradimas: Bet koks staigus ar palaipsnis regėjimo lauko praradimas yra rimtas įspėjamasis ženklas.
  • Matymo sutrikimai tamsoje: Sunkumai matant naktį arba esant silpnai apšviestose vietose.
  • Spalvų suvokimo pokyčiai: Jei pastebite, kad spalvas matote kitaip nei įprastai.

  Reguliarios akių patikros rekomenduojamos visiems cukrinio diabeto pacientams: 1 tipo diabetu sergantiems asmenims – kasmet nuo diabeto diagnozės momento, 2 tipo diabetu sergantiems asmenims – iš karto po diagnozės nustatymo ir vėliau kasmet, nes diabetinė retinopatija gali progresuoti net ir nejaučiant jokių simptomų. Ankstyva diabetinės retinopatijos diagnostika ir gydymas gali padėti išvengti regėjimo praradimo.

  Prevencija

  Prevencija yra labai svarbi siekiant užkirsti kelią diabetinės retinopatijos vystymuisi ar jos progresavimui. Nors visiškai išvengti diabetinės retinopatijos gali būti sunku, ypač jei sergate cukriniu diabetu, yra keletas veiksmų, kurie gali padėti sumažinti riziką ir palaikyti gerą regėjimą:

  • Kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje: Reguliariai tikrinkite cukraus kiekį kraujyje ir laikykitės gydytojo rekomenduojamo gydymo plano, kad išlaikytumėte kuo stabilesnį gliukozės lygį.
  • Valdyti kraujospūdį ir cholesterolio kiekį: Aukštas kraujospūdis ir cholesterolio kiekis gali padidinti diabetinės retinopatijos riziką, todėl svarbu juos kontroliuoti.
  • Racionali mityba: Subalansuota dieta, turtinga vaisiais, daržovėmis ir mažai sočiųjų riebalų bei cukraus, padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, kraujospūdį ir svorį.
  • Reguliarus fizinis aktyvumas: Fizinis aktyvumas padeda kontroliuoti cukrinį diabetą ir sumažinti diabetinės retinopatijos riziką. Siekite bent 150 minučių vidutinio intensyvumo fizinio aktyvumo per savaitę.
  • Nerūkyti: Rūkymas didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką ir gali pabloginti diabetinės retinopatijos eigą.
  • Reguliarūs akių patikrinimai: Net jei regėjimas yra geras, svarbu kasmet atlikti išsamius akių patikrinimus su akies dugno fotografavimu, kad būtų galima anksti nustatyti ir gydyti bet kokius pokyčius.

  Laikantis šių prevencijos rekomendacijų, galima sumažinti diabetinės retinopatijos atsiradimo ir progresavimo riziką, taip pat išvengti regėjimo praradimo.

  Dažniausiai užduodami klausimai

  Kas yra diabetinė retinopatija?

  Diabetinė retinopatija yra akies tinklainės pažeidimas, kurį sukelia cukrinis diabetas. Ilgalaikis aukštas cukraus kiekis kraujyje gali pakenkti tinklainės kraujagyslėms, sukeldamas jų nutekėjimą, užsikimšimą ar naujų, nepakankamai stiprių kraujagyslių augimą.

  Kokie simptomai būdingi diabetinei retinopatijai?

  Pradiniame etape diabetinė retinopatija gali būti be simptomų. Progresuojant ligai, gali pasireikšti neryškus matymas, „musių” ar tamsių dėmių matymas regėjimo lauke, regėjimo lauko praradimas, spalvų suvokimo pokyčiai ir sunkumai matant naktį.

  Kaip gydoma diabetinė retinopatija?

  Gydymo metodai priklauso nuo retinopatijos stadijos. Ankstyvose stadijose svarbiausia yra cukraus kiekio kraujyje ir kraujospūdžio kontrolė. Pažengusiose stadijose gali būti taikoma lazerio terapija, injekcijos į akį (anti-VEGF terapija) arba stiklakūnio chirurgija (vitrektomija), siekiant užkirsti kelią tolesnei regėjimo praradimui.

  Kaip galima išvengti diabetinės retinopatijos?

  Pagrindinis prevencijos būdas yra griežta cukraus kiekio kraujyje kontrolė, sveikos gyvensenos palaikymas, reguliarus fizinis aktyvumas, sveika mityba, rūkymo atsisakymas ir kraujospūdžio bei cholesterolio kiekio kontrolė. Be to, labai svarbūs yra reguliarūs akių patikrinimai.

  Ar diabetinė retinopatija gali sukelti aklumą?

  Taip, diabetinė retinopatija yra viena iš pagrindinių aklumo priežasčių darbingo amžiaus žmonėms. Tačiau ankstyva diagnozė ir tinkamas gydymas, kartu su efektyvia cukraus kiekio kraujyje kontrolė, gali žymiai sumažinti aklumo riziką.

  LEAVE A REPLY

  įveskite savo komentarą!
  įveskite savo vardą čia