Braškės : Mityba, nauda sveikatai

  Braškės : Mityba, nauda sveikatai
  Braškės Mityba, nauda sveikatai

  Braškės yra populiarios, saldžiai rūgščios uogos, priklausančios rožių šeimai. Jos yra labai vertinamos dėl savo ryškios raudonos spalvos, minkšto minkštimo ir charakteringo aromato. Braškės yra vienos iš labiausiai mėgstamų vasaros uogų visame pasaulyje ir yra naudojamos įvairiuose patiekaluose nuo desertų iki salotų.

  Braškės yra ne tik skanios, bet ir labai maistingos; jos yra turtingos vitaminu C, manganu, folatais ir yra geras skaidulų šaltinis. Jos taip pat turi įvairių antioksidantų, įskaitant antocianinus, kurie suteikia joms raudoną spalvą ir turi sveikatą stiprinančių savybių.

  Braškių auginimas yra plačiai paplitęs visame pasaulyje, o dėl šiuolaikinių auginimo metodų jos dažnai yra prieinamos visus metus. Vis dėlto, geriausios braškės yra auginamos ir renkamos vietiniuose soduose per jų natūralų augimo sezoną, kuris dažniausiai yra pavasario pabaigoje ir vasaros pradžioje.

  Braškių nauda sveikatai

  Braškės yra ne tik skanios, bet ir turi keletą svarbių naudingų savybių sveikatai:

  • Turtingos vitaminu C: Braškės yra puikus vitamino C šaltinis, kuris stiprina imuninę sistemą, padeda odos sveikatai ir yra svarbus kolageno sintezei. Vitaminas C taip pat veikia kaip antioksidantas, padedantis apsaugoti ląsteles nuo pažeidimų.
  • Suteikia antioksidantus: Braškėse yra antioksidantų, įskaitant antocianinus ir ellagic acid, kurie gali padėti kovoti su laisvaisiais radikalais ir mažinti uždegimą.
  • Geros širdies sveikatai: Tyrimai rodo, kad braškių vartojimas gali padėti mažinti širdies ligų riziką, mažinant kraujospūdį ir gerinant cholesterolio profilį.
  • Reguliuoja cukraus kiekį kraujyje: Nors braškės yra saldžios, jos turi žemą glikemijos indeksą, o tai reiškia, kad jos nekelia staigaus cukraus kiekio kraujyje šuolio.
  • Skaidulos skatina virškinimą: Braškės yra geras skaidulų šaltinis, kuris yra svarbus sveikam virškinimui ir gali padėti užkirsti kelią vidurių užkietėjimui.
  • Mažai kalorijų, bet sotūs: Jos yra mažai kalorijų turintis maistas, todėl tinka įtraukti į svorio kontroles planus.
  • Uždegimo mažinimas: Dėl savo antiuždegiminių savybių, braškės gali padėti mažinti uždegimo simptomus organizme, kurie yra susiję su įvairiomis lėtinėmis ligomis.
  • Akių sveikatai: Braškėse esančios maistinės medžiagos, pvz., vitaminas C, gali padėti užkirsti kelią akių sveikatos problemoms, tokioms kaip katarakta.

  Svarbu prisiminti, kad nors braškės yra naudingos sveikatai, jos turėtų būti vartojamos kaip dalis subalansuotos mitybos. Be to, kai kurie žmonės gali būti alergiški braškėms, todėl reikėtų atsižvelgti į individualius sveikatos aspektus.

  Maistinė vertė

  Braškės yra žinomos dėl savo maistingumo ir sveikatą stiprinančių savybių. Štai išsami lentelė, rodanti braškių maistinę vertę 100 gramų produkto atžvilgiu:

  Maistinės medžiagosKiekis 100g braškių
  Energija (kalorijos)Apytiksliai 32 kcal
  VanduoApytiksliai 91 g
  Baltymai0.7 g
  Riebalai0.3 g
  Angliavandeniai7.7 g
  iš kurių cukrų4.9 g
  Skaidulos2 g
  Vitaminas C58.8 mg
  Manganas0.386 mg
  Folatas (Vitaminas B9)24 µg
  Kalio153 mg
  Magnis13 mg
  Kalcis16 mg
  Geležis0.41 mg

   

  Ši lentelė pateikia bendrą vaizdą apie braškių maistinę vertę. Braškės yra puikus vitamino C šaltinis ir turi geras skaidulų, folato bei keleto būtinųjų mineralų, tokių kaip kalio ir manganas, kiekis. Jos yra mažai kalorijų turinčios, todėl tinka įtraukti į sveiką mitybos planą.

  Braškių maistingumas ir skonis daro jas puikiu pasirinkimu įvairioms sveikiems užkandžiams, desertams ar kaip garnyras įvairiems patiekalams. Vis dėlto, kaip ir visi maisto produktai, jos turėtų būti vartojamos saikingai ir kaip dalis subalansuotos mitybos.

  Papildant informaciją apie braškių maistinę vertę, verta paminėti keletą svarbių aspektų:

  • Antioksidantai: Be vitamino C, braškės taip pat turi kitų antioksidantų, tokių kaip kvercetinas ir kaempferolis, kurie padeda mažinti oksidacinį stresą ir gali turėti priešuždegiminių savybių.
  • Širdies sveikata: Braškės gali padėti mažinti širdies ligų riziką dėl jų gebėjimo mažinti uždegimą ir pagerinti kraujo lipidų profilį.
  • Vėžio prevencija: Kai kurie tyrimai rodo, kad braškių vartojimas gali būti susijęs su sumažėjusia tam tikrų rūšių vėžio rizika, dėl jų antioksidantinių savybių ir gebėjimo veikti kaip priešvėžiniai agentai.
  • Glikemijos indeksas (GI): Braškės turi žemą glikemijos indeksą, o tai reiškia, kad jos lėtai kelia cukraus kiekį kraujyje, todėl yra tinkamas pasirinkimas žmonėms, stebintiems savo cukraus kiekį kraujyje.
  • Odos sveikata: Dėl didelio vitamino C kiekio, braškės gali prisidėti prie geresnės odos sveikatos, padėdamos formuoti kolageną ir mažinti odos senėjimo požymius.
  • Svorio kontrolė: Dėl mažo kalorijų kiekio ir didelio skaidulų turinio, braškės yra puikus pasirinkimas tiems, kurie stengiasi kontroliuoti savo svorį.
  • Uždegimo mažinimas: Braškės turi uždegimą mažinančių savybių, kurios gali būti naudingos kovojant su įvairiomis lėtinėmis ligomis.

  Vis dėlto, svarbu vartoti braškes kaip dalį subalansuotos ir įvairios mitybos, siekiant pilnai pasinaudoti jų teikiamomis sveikatos naudomis. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į individualų toleravimą ir alergijas.

  Liofilizuotos braškės nauda sveikatai

  Liofilizuotos braškės, taip pat žinomos kaip šaltyje džiovintos braškės, išlaiko daugelį originalių šviežių braškių maistinių ir sveikatinių savybių, o kartais netgi gali būti koncentruotesnės kai kurių maistinių medžiagų atžvilgiu. Štai keletas naudingų liofilizuotų braškių savybių:

  • Išsaugotos maistinės medžiagos: Liofilizavimas išsaugo daugelį vitaminų ir mineralų, tokių kaip vitaminas C ir manganas. Šis procesas taip pat išsaugo braškių antioksidantus, tokius kaip antocianinai.
  • Ilgalaikis tinkamumas vartoti: Liofilizuotos braškės turi ilgesnį galiojimo laiką nei šviežios braškės, nes džiovinimo procesas mažina drėgmę, kuri yra pagrindinė gedimo ir pelėsio formavimosi priežastis.
  • Patogumas: Liofilizuotos braškės yra lengvai transportuojamos ir saugomos, todėl jos yra patogus pasirinkimas kelionėse ar kaip greitas užkandis.
  • Skonio koncentracija: Džiovinimo procesas koncentruoja braškių skonį, suteikdamas stipresnį ir intensyvesnį braškių skonį.
  • Mažai kalorijų: Panašiai kaip ir šviežios braškės, liofilizuotose braškėse yra mažai kalorijų turintis užkandis, tinkamas įtraukti į sveikos mitybos planą.
  • Skaidulos: Nors dalis skaidulų gali būti prarandama džiovinimo procese, liofilizuotos braškės vis tiek išlieka geras skaidulų šaltinis.
  • Be pridėtinio cukraus: Daugelyje atvejų liofilizuotos braškės neturi pridėtinio cukraus, kas daro jas tinkamu pasirinkimu siekiantiems vengti per didelio cukraus vartojimo.

  Liofilizuotos braškės yra puikus būdas mėgautis braškių skoniu ir maistinėmis savybėmis bet kuriuo metų laiku. Tačiau svarbu nepamiršti, kad jos turėtų būti vartojamos kaip dalis subalansuotos mitybos.

  Liofilizuotos braškės maistinė vertė

  Liofilizuotų braškių maistinė vertė skiriasi nuo šviežių braškių dėl šaltyje džiovinimo proceso, kuris išsaugo daugumą maistinių medžiagų, bet pašalina didžiąją dalį vandens. Dėl to maistinės medžiagos yra koncentruotesnės. Štai išsami lentelė, rodanti liofilizuotų braškių maistinę vertę 100 gramų produkto atžvilgiu:

  Maistinės medžiagosKiekis 100g liofilizuotų braškių
  Energija (kalorijos)Apytiksliai 320 kcal
  VanduoLabai mažai
  BaltymaiApytiksliai 7.6 g
  RiebalaiApytiksliai 3.7 g
  AngliavandeniaiApytiksliai 60.5 g
  iš kurių cukrųApytiksliai 52 g
  SkaidulosApytiksliai 15.1 g
  Vitaminas CApytiksliai 585 mg
  GeležisApytiksliai 6.3 mg
  KalcisApytiksliai 128 mg
  KalioApytiksliai 1580 mg

   

  Svarbu atkreipti dėmesį, kad liofilizuotos braškės turi žymiai didesnį kalorijų ir cukrų kiekį už šviežias braškes, kadangi šis procesas koncentruoja natūralius cukrus ir kitas maistines medžiagas. Tačiau jos taip pat yra turtingos skaidulomis ir vitaminu C.

  Liofilizuotos braškės yra puikus pasirinkimas kaip energingas užkandis arba kaip ingredientas įvairiuose patiekaluose, suteikiant stiprų braškių skonį ir maistines naudas be poreikio rūpintis greitu produktų gedimu. Tačiau, kaip ir bet kuris maisto produktas, jas reikėtų vartoti saikingai ir kaip dalį subalansuotos mitybos.

  Braškių veislės

  Braškių veislių yra įvairių, kiekviena iš jų turi savo unikalų skonį, dydį, spalvą ir augimo charakteristikas. Štai keletas populiarių braškių veislių:

  Albion braškių veislė
  Nuotrauka priklauso: veseys.com

  ‘Albion’: Tai yra vėlyvo derliaus veislė, žinoma dėl savo didelių, saldžių ir labai aromatingų uogų. Ji tinka ilgalaikiam laikymui ir transportavimui.

  Honeoye braškių veislės
  Nuotrauka priklauso : maplesnmore.com

  ‘Honeoye’: Tai ankstyvos derliaus veislė, kilusi iš Naujojo Jorko. Jos uogos yra vidutinio dydžio, saldžios ir šiek tiek rūgščios.

  Chandler braškių veislės
  Nuotrauka priklauso: strawberryplants.org

  ‘Chandler’: Ši veislė yra populiarus pasirinkimas sodo mėgėjams. ‘Chandler’ uogos yra didelės, saldžios ir puikiai tinka šviežio vartojimo.

  Elsanta braškių veislės
  Nuotrauka priklauso : james-mcintyre.co.uk

  ‘Elsanta’: Tai yra labai populiari veislė Europoje, gerai žinoma dėl savo tvirtumo ir puikios skonio savybių. ‘Elsanta’ uogos yra didelės ir labai saldžios.

  Sequoia Braškių veislės
  Nuotrauka priklauso : starkbros.com

  ‘Sequoia’: Tai visą sezoną deranti veislė, kuri yra populiari dėl savo didelių ir labai saldžių uogų.

  Earliglow Braškių veislės
  Nuotrauka priklauso : gurneys.com

  ‘Earliglow’: Tai viena iš ankstyviausių veislių, gerai žinoma dėl savo intensyvaus skonio. ‘Earliglow’ braškės yra vidutinio dydžio ir labai aromatingos.

  Ozark Beauty braškių veislės
  Nuotrauka priklauso : starkbros.com

  ‘Ozark Beauty’: Tai yra viena iš populiariausių perpetinių (visą sezoną derančių) braškių veislių, žinoma dėl savo saldžių ir vidutinio dydžio uogų.

  Mara des Bois Braškių veislės
  Mara des Bois Braškių veislės

  ‘Mara des Bois’: Ši prancūziška veislė yra žinoma dėl savo unikalaus, intensyvaus ir šiek tiek muskuso skonio. Jos uogos yra mažesnės, bet labai aromatingos.

  Kiekviena braškių veislė turi savo specifinius auginimo reikalavimus, įskaitant klimatą, dirvožemį ir priežiūrą, todėl svarbu pasirinkti tinkamą veislę atsižvelgiant į vietos augimo sąlygas. Be to, skirtingos veislės gali būti geriau pritaikytos šviežiam valgymui, perdirbimui ar ilgalaikiam laikymui.

  Pabaigai

  Baigiant temą apie braškes, verta pabrėžti jų universalumą ir naudą. Braškės ne tik praturtina mūsų mitybą skoniu ir spalva, bet ir teikia įvairias sveikatos naudas dėl jų maistinių medžiagų, įskaitant vitaminą C, antioksidantus, skaidulas ir mažą kalorijų kiekį. Jos yra puikus pasirinkimas tiek šviežioms užkandžiams, tiek įvairiems patiekalams, nuo desertų iki salotų.

  Ivairios braškių veislės suteikia galimybę rinktis iš plačios uogų įvairovės, atsižvelgiant į skonį, aromatą ir augimo sąlygas. Nuo ankstyvos derliaus ‘Honeoye’ iki visą sezoną derančios ‘Sequoia’, kiekviena veislė turi savo unikalius bruožus.

  Atsiminkite, kad, nepaisant jų sveikatos naudos, svarbu įtraukti braškes į subalansuotą mitybą. Be to, reikėtų būti atsargiems dėl alergijų ir pirkdami pasirinkti kokybiškas, gerai nuplautas braškes, kad būtų išvengta pesticidų ir kitų teršalų. Braškės neabejotinai yra vienas iš maloniausių gamtos siūlomų gardėsių, džiuginantis tiek skoniu, tiek sveikatos privalumais.

  Dažniausiai užduodami klausimai

  Ar braškės yra sveika?

  Taip, braškės yra labai sveika. Jos yra turtingos vitamino C, antioksidantų ir skaidulų šaltinis. Braškės padeda stiprinti imuninę sistemą, mažina uždegimą ir turi teigiamą poveikį širdies sveikatai.

  Kaip laikyti braškes, kad jos ilgiau išliktų šviežios?

  Braškes geriausia laikyti šaldytuve, padėtas vienu sluoksniu ant popierinio rankšluosčio, kad būtų kur sugerti drėgme. Rekomenduojama jas plauti tik prieš valgant, kad išvengtumėte pelėsio susidarymo.

  Ar braškes reikia nuplauti prieš valgant?

  Taip, braškes reikia kruopščiai nuplauti po tekančiu vandeniu prieš valgant, kad būtų pašalinti pesticidai ir kiti teršalai. Tačiau geriausia jas plauti tik prieš pat vartojimą, kad išvengtumėte greito gedimo.

  Kada yra braškių sezonas?

  Braškių sezonas Lietuvoje paprastai prasideda birželio pradžioje ir tęsiasi iki liepos pabaigos. Šis laikotarpis gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo orų sąlygų kiekvienais metais. Birželio mėnuo yra laikomas pagrindiniu braškių sezono mėnesiu, kuomet braškės yra patčios skaniausios ir gaiviausios.

  Ar galima užšaldyti braškes?

  Taip, braškes galima užšaldyti. Prieš užšaldant, jas reikia nuplauti, nuvalyti ir pašalinti kotus. Užšaldytos braškės puikiai tinka kokteiliams, desertams ar kaip ledas gėrimams vėsinti. Atminkite, kad užšaldytos braškės gali prarasti dalį savo tekstūros, tačiau išlaikys daugumą skonio ir maistinių savybių.

  1 KOMENTARAS

  LEAVE A REPLY

  įveskite savo komentarą!
  įveskite savo vardą čia