Bartolino cista

0

Įžanga

Bartolino cista yra gana dažna moterų lyties organų būklė, atsirandanti dėl Bartolino liaukų užsikimšimo. Šios liaukos yra abiejose makšties įėjimo pusėse ir gamina lubrikantą, padedantį sudrėkinti makštį. Kai liaukų kanalai užsikemša, susidaro cista – pūslė, pripildyta skystio.

Daugumoje atvejų Bartolino cistos yra nedidelės ir besimptomės. Tačiau kartais cista gali uždeginti ir sukelti skausmą, patinimą, diskomfortą ar netgi infekciją, vadinamą Bartolino abscesu. Absceso atveju būklė gali tapti skausminga ir reikalauti skubaus medicininio įsikišimo.

Bartolino cistos priežastis dažniausiai yra neaiški, tačiau manoma, kad jos gali atsirasti dėl infekcijos, uždegiminio proceso ar fizinio užsikimšimo. Jos gali pasireikšti bet kokio amžiaus moterims, tačiau dažniausiai pasitaiko reprodukcinio amžiaus moterims.

Diagnozė paprastai nustatoma ginekologinio tyrimo metu ir, prireikus, atliekant papildomus tyrimus, pvz., ultragarso ar mėginių paėmimą. Gydymas priklauso nuo simptomų sunkumo ir gali apimti konservatyvias priemones, pvz., sėdimojo vonios ar antibiotikų vartojimą, ir invazinius gydymo būdus, pvz., cistos drenavimą ar chirurginę pašalinimą.

Nors Bartolino cistos dažniausiai nėra rimtos, svarbu kreiptis į gydytoją, jei patiriate bet kokius simptomus ar turite abejonių dėl savo sveikatos. Ankstyvas gydymas gali padėti išvengti komplikacijų ir užtikrinti geresnę gyvenimo kokybę.

Simptomai

Bartolino cista dažniausiai yra besimptominė, tačiau tam tikrais atvejais gali sukelti šiuos simptomus:

  • Patinimas ar guzas makšties įėjimo srityje: Cista gali pasireikšti kaip minkštas patinimas vienoje ar abiejose makšties pusėse, ties įėjimu.
  • Skausmas ar diskomfortas: Skausmas gali būti jaučiamas sėdint, vaikštant, lytinio akto metu ar netgi ramybės būsenoje, priklausomai nuo cistos dydžio ir vietos.
  • Paraudimas ar odos įšiltimas paveiktoje srityje: Tai gali būti uždegimo požymis.
  • Kartais gali atsirasti pūliai ar kitos išskyros: Jei cista užsikrečia ir susiformuoja abscesas.
  • Karščiavimas ir bendras negalavimas: Tai dažniau būdinga absceso atveju, kai infekcija sukelia sisteminę organizmo reakciją.

Svarbu pabrėžti, kad ne visos Bartolino cistos sukelia simptomus, ir daugelis moterų net nežino, jog turi cistą, kol ji nepatiria uždegimo ar infekcijos. Jei patiriate bet kokius iš šių simptomų, ypač jei jie yra intensyvūs ar ilgai trunkantys, svarbu kreiptis į gydytoją. Ankstyva diagnozė ir tinkamas gydymas gali užkirsti kelią galimoms komplikacijoms ir užtikrinti gerą sveikatos būklę.

Priežastys

Bartolino cista atsiranda, kai Bartolino liauka, esanti ties makšties įėjimu, užsikemša. Šios liaukos pagrindinė funkcija yra tepti makšties įėjimą sekreto, tačiau kartais dėl įvairių priežasčių jos kanalas gali užsikimšti. Pagrindinės Bartolino cistos atsiradimo priežastys yra:

  • Infekcijos: Lytiškai plintančios infekcijos arba kitos bakterinės infekcijos gali sukelti liaukos kanalo uždegimą ir užkimšimą.
  • Trauma ar sužalojimas: Makšties įėjimo trauma, pavyzdžiui, dėl lytinių santykių arba sporto, gali sukelti liaukos kanalo pažeidimą ir užkimšimą.
  • Riebalų ar limfos kaupimasis: Liaukos kanale gali kauptis riebalai ar limfa, dėl ko jis gali užsikimšti.
  • Epitelio ataugos: Kartais kanalo viduje gali augti epitelio ląstelės, kurios neleidžia normaliai išsiskirti sekretui.
  • Uždegiminės būklės: Įvairios uždegiminės lyties organų būklės gali padidinti Bartolino cistos atsiradimo riziką.

Nors dauguma Bartolino cistų yra besimptominės ir nekelia grėsmės sveikatai, kartais jos gali užsikrėsti ir virsti abscesu, kuris reikalauja medicininio įsikišimo. Jei pastebite patinimą, diskomfortą ar skausmą makšties srityje, ypač jei simptomai yra intensyvūs ar ilgai trunkantys, svarbu kreiptis į gydytoją dėl diagnozės ir gydymo.

Rizikos veiksniai

Bartolino cistos atsiradimui yra keli rizikos veiksniai, kurie padidina tikimybę susidurti su šia būkle:

  • Jaunas ar vidutinio amžiaus moteris: Bartolino cistos dažniausiai pasitaiko reprodukcinio amžiaus moterims, ypač tarp 20 ir 40 metų.
  • Lytiškai plintančios infekcijos istorija: Moterys, kurios anksčiau sirgo lytiškai plintančiomis infekcijomis, gali turėti didesnę riziką susidurti su Bartolino cistomis dėl galimų uždegimų liaukos srityje.
  • Dažni makšties uždegimai: Makšties uždegimai gali prisidėti prie liaukų kanalų užsikimšimo.
  • Trauma ar sužalojimas: Bet koks fizinis sužalojimas makšties srityje gali sukelti liaukos kanalo pažeidimą ir vėlesnį užsikimšimą.
  • Higienos praktikos: Nors tiesioginio ryšio tarp higienos praktikų ir Bartolino cistų nėra, netinkama intymiosios higienos priežiūra gali padidinti infekcijų riziką, dėl kurios gali atsirasti cistos.

Svarbu pažymėti, kad ne visos moterys, turinčios šiuos rizikos veiksnius, susidurs su Bartolino cistomis. Tačiau, esant vienam ar keliems iš šių veiksnių, rekomenduojama atkreipti dėmesį į savo sveikatą ir reguliariai lankytis pas ginekologą. Ankstyvas simptomų pastebėjimas ir tinkamas gydymas gali padėti išvengti komplikacijų ir užtikrinti gerą sveikatą.

Komplikacijos

Nors daugelis Bartolino cistų yra besimptominės ir nekelia didelio pavojaus, kai kuriais atvejais jos gali sukelti komplikacijas:

  • Infekcija ir abscesų susidarymas: Jei Bartolino cista užsikrečia, ji gali virsti abscesu – pūlingu uždegimu. Tai sukelia intensyvų skausmą, patinimą, odos paraudimą ir karščiavimą.
  • Skausmingi simptomai: Didelės ar uždegusios cistos gali sukelti skausmą ir diskomfortą, ypač sėdint, vaikštant ar lytinio akto metu.
  • Pasikartojantis cistos atsiradimas: Net po gydymo, yra tikimybė, kad cista gali atsirasti vėl.
  • Pablogėjusi seksualinė funkcija ir diskomfortas: Dėl skausmo ir diskomforto gali būti sunku mėgautis seksualiniu aktyvumu.
  • Chirurginio įsikišimo komplikacijos: Retais atvejais, po cistos pašalinimo operacijos, gali atsirasti infekcijos, kraujavimas ar randų audinio susidarymas.

Svarbu laiku kreiptis į gydytoją, jei patiriate Bartolino cistos simptomus arba jei jaučiate, kad jūsų būklė blogėja. Ankstyvas gydymas gali padėti išvengti komplikacijų ir užtikrinti sveikesnį atsigavimą.

Kada kreiptis į gydytoją

Kreiptis į gydytoją dėl Bartolino cistos reikėtų šiais atvejais:

  • Patinimas ar guzas prie makšties įėjimo: Jei pastebite patinimą, guzą ar kitokius pokyčius prie makšties įėjimo, net jei jie nesukelia diskomforto.
  • Skausmas ar diskomfortas: Ypač jei skausmas trukdo kasdieninėje veikloje, lytinio akto metu arba sėdint.
  • Uždegimo požymiai: Tokių kaip odos paraudimas, įšiltimas paveiktoje srityje, karščiavimas ar bendras negalavimas.
  • Pūliai ar kitokie išskyros: Bet kokie nenormalūs išskyros iš makšties gali būti infekcijos požymis.
  • Jeigu cista greitai didėja ar keičia savo išvaizdą: Greitas dydžio pokytis ar išvaizdos pasikeitimas gali reikalauti skubios medicininės pagalbos.
  • Pasikartojantis ar ilgalaikis diskomfortas: Net jei simptomai yra lengvi, bet pasikartoja ar išlieka ilgą laiką, svarbu kreiptis į gydytoją.
  • Jei patiriate simptomus po gydymo: Jei simptomai tęsiasi arba pasikartoja po gydymo, tai gali reikšti, kad reikalingas papildomas arba intensyvesnis gydymas.

Nors daugelis Bartolino cistų yra neskausmingos ir gali išnykti savaime, bet kokie nenormalūs ar nerimą keliantys simptomai turėtų būti aptarti su gydytoju. Ankstyvas gydymas gali padėti išvengti komplikacijų ir užtikrinti tinkamą sveikatą.

Prevencija

Prevencija yra svarbus aspektas siekiant sumažinti Bartolino cistos atsiradimo riziką. Nors neįmanoma visiškai išvengti šios būklės, kai kurie veiksmai gali padėti mažinti jos atsiradimo tikimybę:

  • Palaikykite tinkamą higieną: Reguliarus ir švelnus makšties srities valymas gali padėti išvengti bakterijų kaupimosi ir liaukų užsikimšimo.
  • Venkite dirginančių medžiagų: Vengti agresyvių higienos produktų, muilų ar vonių priedų, kurie gali sudirginti makšties sritį.
  • Saugokitės lytiniu keliu plintančių infekcijų: Saugus seksas, įskaitant prezervatyvų naudojimą, gali sumažinti infekcijų, kurios gali sukelti cistas, riziką.
  • Dėmesys makšties sveikatai: Atkreipkite dėmesį į bet kokius pokyčius ar nenormalumus makšties srityje ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei turite kokių nors abejonių ar simptomų.
  • Reguliarūs ginekologiniai patikrinimai: Tai padeda anksti nustatyti bet kokius negalavimus ir užkirsti kelią jų progresavimui.
  • Dėvėkite erdvius, kvėpuojančius apatinius drabužius: Sintetiniai ar pernelyg aptempti apatiniai drabužiai gali sukelti drėgmės kaupimąsi ir bakterijų vystymąsi makšties srityje.

Atminkite, kad nors šios prevencijos priemonės gali sumažinti Bartolino cistos atsiradimo riziką, visada svarbu stebėti savo sveikatą ir kreiptis į gydytoją, jei kyla abejonių ar pasireiškia simptomai. Ankstyvas nustatymas ir tinkamas gydymas yra raktas į sveiką ir be problemų lytinį gyvenimą.

Dažniausiai užduodami klausimai

Bartolino cistos gali sukelti daug klausimų tiems, kurie su jomis susiduria. Štai penki dažniausiai užduodami klausimai apie šią būklę:

Kas yra Bartolino cista?

Bartolino cista yra skysčio kaupimasis Bartolino liaukoje, kuri yra abiejose makšties įėjimo pusėse. Cistos susidaro, kai liaukos kanalas užsikimša.

Kokie simptomai būdingi Bartolino cistai?

Daugelis Bartolino cistų yra besimptominės, tačiau uždegusios ar užsikrėtusios cistos gali sukelti patinimą, skausmą, diskomfortą makšties srityje, odos paraudimą ir karščiavimą.

Kaip gydomos Bartolino cistos?

Nedidelės ir neskausmingos cistos dažnai neprivalo būti gydomos. Jei cista sukelia diskomfortą ar uždegimą, gali būti naudojamos sėdimosios vonios, antibiotikai ar chirurginis cistos pašalinimas.

Ar Bartolino cista gali virsti vėžiu?

Bartolino cistos retai yra susijusios su vėžiu. Tačiau bet kokios nenormalios masės makšties srityje turėtų būti įvertintos gydytojo.

Kaip galima išvengti Bartolino cistų atsiradimo?

Nors nėra garantuoto būdo visiškai išvengti Bartolino cistų, tinkama higiena, saugus seksas, dėvėti kvėpuojantys apatiniai drabužiai ir reguliarūs ginekologiniai patikrinimai gali padėti sumažinti jų atsiradimo riziką.

Svarbu atsiminti, kad jei turite klausimų ar abejonių dėl Bartolino cistos, turėtumėte kreiptis į gydytoją, kuris galės suteikti profesionalią pagalbą ir patarimus.

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia