Alergija vaistams

  0

  Alergija vaistams yra organizmo imuninės sistemos pernelyg stipri reakcija į vaistą, kuris daugumai žmonių yra nekenksmingas. Ši būklė gali pasireikšti įvairiomis formomis, nuo lengvų odos išbėrimų iki gyvybei pavojingos anafilaksijos. Alerginės reakcijos į vaistus gali atsirasti bet kuriame gyvenimo etape ir gali būti sukeltos tiek receptinių, tiek nereceptinių vaistų. Dažniausiai pasitaikančios alergijos vaistams yra susijusios su antibiotikais, ypač penicilino grupe, taip pat su nesteroidiniais priešuždegiminiais vaistais (NVS), sulfa vaistais, chemoterapiniais vaistais ir kai kuriais vakcinų komponentais.

  Alerginės reakcijos gali pasireikšti skirtingai: kai kurie žmonės gali patirti niežulį, bėrimą ar odos paraudimą, kiti – sunkesnes problemas, pvz., kvėpavimo sunkumus, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimą, kurie gali sukelti kvėpavimo takų užsikimšimą. Sunkiausia alerginė reakcija – anafilaksija, kuri yra skubi medicinos pagalbos reikalaujanti būklė, pasireiškianti staigiu kraujospūdžio kritimu, greitu širdies plakimu ir gali sukelti šoką.

  Alergijos vaistams diagnozavimas apima išsamų paciento medicininės istorijos tyrimą, alergijos testus ir, kartais, provokacinius testus su atsargumu. Gydymas priklauso nuo alergijos sunkumo ir apima alergeno (vaisto) vengimą, antihistamininių vaistų vartojimą lengvesnėms reakcijoms šalinti ir adrenalino injekcijas esant anafilaksijai. Svarbu, kad asmenys, kuriems žinoma alergija tam tikram vaistui, informuotų apie tai sveikatos priežiūros specialistus prieš pradedant bet kokį gydymą.

  Simptomai

  Alergija vaistams gali sukelti įvairius simptomus, kurie priklauso nuo alerginės reakcijos sunkumo ir asmenų individualių savybių. Čia pateikiami dažniausi alergijos vaistams simptomai:

  • Odos reakcijos: Dažniausiai pasitaikantys simptomai, įskaitant odos išbėrimą, niežėjimą, urtikariją (pūslelinę) ar eksantemą (plačiai paplitusį odos bėrimą).
  • Kvėpavimo takų simptomai: Įskaitant čiaudulį, nosies gleivinės patinimą, nosies užgulimą, kosulį, dusulį ar astmos priepuolius, ypač tiems, kas jau serga astma.
  • Virškinimo sistemos simptomai: Pykinimas, vėmimas, viduriavimas ir pilvo skausmas gali būti susiję su alergija vaistams.
  • Angioedema: Tai gilesnių odos sluoksnių ir poodinio audinio patinimas, dažniausiai veido, lūpų, akių vokų, ausų, gerklės, liežuvio, rankų ar pėdų srityje. Angioedema gali sukelti kvėpavimo takų obstrukciją ir yra skubi medicinos pagalba reikalaujanti būklė.
  • Anafilaksija: Tai gyvybei pavojinga sisteminė reakcija, kuri gali apimti stiprų alerginį šoką, staigų kraujospūdžio kritimą, sąmonės netekimą ir sunkią kvėpavimo takų obstrukciją. Anafilaksija reikalauja nedelsiant skirti adrenalino ir hospitalizacijos.

  Svarbu atkreipti dėmesį, kad alerginė reakcija į vaistus gali atsirasti net ir po to, kai vaistas vartojamas be jokių problemų. Jei pasireiškia bet kuris iš šių simptomų po vaisto vartojimo, būtina nedelsiant kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.

  Priežastys

  Alergija vaistams atsiranda, kai imuninė sistema klaidingai atpažįsta vaistą kaip pavojingą medžiagą ir reaguoja prieš jį. Tai nėra tas pats kaip vaisto nepageidaujamas poveikis ar toksiškumas, kuris yra vaisto farmakologinio veikimo dalis. Alerginės reakcijos į vaistus gali būti sukeltos įvairių vaistų, tačiau kai kurie iš jų sukelia alergijas dažniau. Štai keletas pagrindinių priežasčių:

  • Genetinė predispozicija: Kai kurie žmonės turi genetinę polinkį į alergijas, įskaitant alergiją vaistams. Jei šeimoje yra žmonių, sergančių alergijomis, didesnė tikimybė, kad jūs taip pat galite turėti alergiją.
  • Pakartotinis poveikis: Alerginė reakcija dažnai neatsiranda pirmą kartą vartojant vaistą. Imuninė sistema turi „susipažinti” su alergenu, o vėlesnis poveikis gali sukelti alerginę reakciją.
  • Tam tikri vaistai: Alergijos dažniausiai susijusios su konkrečiais vaistais, įskaitant antibiotikus (ypač penicilinus), nesteroidinius priešuždegiminius vaistus (NVS), sulfa vaistus, kai kuriuos vaistus nuo kraujo krešėjimo ir chemoterapinius medikamentus.
  • Vaisto sudėtis: Kartais alergiją gali sukelti ne pats veikliosios medžiagos, bet pagalbinės medžiagos, pvz., konservantai ar dažai.
  • Kryžminė reakcija: Alergija vienam vaistui gali sukelti alergiją kitam vaistui, kuris turi panašią chemiją arba veikimo mechanizmą.

  Nors alergija vaistams gali atsirasti bet kokio amžiaus žmonėms, tam tikri veiksniai, pvz., ankstesnės alerginės reakcijos, gali padidinti riziką. Svarbu žinoti savo alergijos istoriją ir informuoti sveikatos priežiūros specialistus apie bet kokias ankstesnes alergines reakcijas prieš vartojant naujus vaistus.

  Rizikos veiksniai

  Alergija vaistams gali ištikti bet kurį asmenį, tačiau tam tikri veiksniai gali padidinti riziką susirgti šia būkle. Štai keletas pagrindinių rizikos veiksnių:

  • Genetinė predispozicija: Asmenys, kurių artimi giminaičiai patyrė alergines reakcijas į vaistus, turi didesnę tikimybę patirti alergiją vaistams.
  • Ankstesnės alerginės reakcijos: Asmenys, kurie anksčiau patyrė alergines reakcijas į tam tikrus vaistus, yra linkę į alergijas ir ateityje, ypač vartojant tas pačias arba chemiškai panašias medžiagas.
  • Daugybės vaistų vartojimas: Didelis vaistų skaičius gali didinti alergijos vaistams riziką, nes tai padidina kontaktą su įvairiomis galimomis alergeninėmis medžiagomis.
  • Tam tikri vaistai: Yra žinoma, kad kai kurie vaistai, pvz., penicilinas ir kiti antibiotikai, nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai (NVS) ir sulfa vaistai, dažniau sukelia alergines reakcijas.
  • Dažnas ir ilgalaikis vaistų vartojimas: Ilgalaikis ar dažnas tam tikrų vaistų vartojimas gali padidinti imuninės sistemos jautrumą ir sukelti alerginę reakciją.
  • Tam tikros sveikatos būklės: Žmonės, sergantys tam tikromis lėtinėmis ligomis, pvz., HIV ar autoimuninėmis ligomis, gali būti labiau linkę į alergijas vaistams dėl savo pažeidžiamos imuninės sistemos.

  Svarbu atkreipti dėmesį į šiuos rizikos veiksnius ir informuoti gydytoją apie bet kokias ankstesnes alergines reakcijas ar šeimos istoriją susijusią su alergijomis prieš vartojant naujus vaistus. Tai padeda sumažinti alergijos vaistams riziką ir užtikrina saugesnį gydymo procesą.

  Komplikacijos

  Alergija vaistams, nepaisant to, kad dažniausiai sukelia lengvesnes reakcijas, gali turėti ir rimtų, gyvybei pavojingų komplikacijų. Čia pateikiamos pagrindinės komplikacijos, kurios gali atsirasti dėl alergijos vaistams:

  • Anafilaksija: Tai staigi, stipri alerginė reakcija, kuri gali kelti grėsmę gyvybei. Anafilaksija gali sukelti kvėpavimo takų susiaurėjimą, staigų kraujospūdžio kritimą, širdies ritmo sutrikimus ir net sąmonės netekimą. Reikalauja nedelsiant skirti adrenalino ir skubios medicinos pagalbos.
  • Stevens-Johnsono sindromas (SJS) ir toksinė epidermolizė (TEN): Tai retos, bet sunkios odos reakcijos, kurios sukelia odos ir gleivinės sluoksnių nekrozę ir atsiskyrimą. Gali sukelti didelę odos pažeidimą, infekcijas ir ilgalaikius sveikatos sutrikimus.
  • Serumo ligos sindromas: Tai imuninės sistemos reakcija, kuri paprastai pasireiškia 1-2 savaites po vaisto vartojimo ir gali apimti karščiavimą, sąnarių skausmus, išbėrimus ir limfmazgių patinimą.
  • Daugiaformė eritema (DRESS sindromas): Tai sunki alerginė reakcija, pasireiškianti odos išbėrimais, karščiavimu, padidėjusiais kepenų fermentais ir kitais organų pažeidimais.
  • Kvėpavimo takų komplikacijos: Alerginės reakcijos gali sukelti bronchų spazmus, kurie sukelia astmos priepuolius arba dusulį, ypač tiems, kas jau serga kvėpavimo takų ligomis.

  Šios komplikacijos reikalauja nedelsiant kreiptis į gydytoją arba skubios medicinos pagalbos. Prevencija ir ankstyvas alerginės reakcijos į vaistus atpažinimas gali padėti išvengti rimtų sveikatos sutrikimų.

  Kada kreiptis į gydytoją

  Kreiptis į gydytoją dėl alergijos vaistams reikėtų nedelsiant, jei pastebite bet kokius alerginės reakcijos simptomus po vaisto vartojimo. Ypač svarbu greitai reaguoti, jei pasireiškia šie požymiai:

  • Dusulys ar sunkumai kvėpuojant: Tai gali būti kvėpavimo takų obstrukcijos požymis, kuris yra skubios medicinos pagalbos reikalaujantis atvejis.
  • Angioedema: Veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimas, kuris gali apsunkinti kvėpavimą.
  • Stiprus odos išbėrimas, niežėjimas ar deginimo pojūtis: Ypač jei simptomai greitai plinta arba yra sunkūs.
  • Anafilaksija: Staigus alerginės reakcijos pablogėjimas, įskaitant greitą širdies plakimą, šoką, sąmonės netekimą, staigų kraujospūdžio kritimą. Anafilaksija yra gyvybei pavojinga būklė, reikalaujanti nedelsiant skirti adrenalino ir skubios medicinos pagalbos.
  • Bendras silpnumas, galvos svaigimas ar sąmonės netekimas: Tai gali rodyti rimtą alerginę reakciją ar kraujospūdžio kritimą.
  • Vėmimas, sunkus pilvo skausmas ar viduriavimas: Virškinimo sistemos reakcijos taip pat gali signalizuoti apie alergiją.

  Nors kai kurie alergijos vaistams simptomai gali būti lengvi ir praeiti savaime, svarbu stebėti savo būklę ir kreiptis į gydytoją arba skubios pagalbos tarnybas, jei simptomai tampa sunkūs arba gyvybei pavojingi. Informuokite gydytoją apie bet kokius vartojamus vaistus, įskaitant receptinius, nereceptinius ir augalinės kilmės produktus, kad būtų galima nustatyti alergiją sukėlusį vaistą ir parengti saugų gydymo planą.

  Prevencija

  Prevencija alergijos vaistams atveju yra svarbi, siekiant išvengti galimų alerginių reakcijų ir užtikrinti saugų vaistų vartojimą. Štai keletas pagrindinių prevencijos principų:

  • Informuokite sveikatos priežiūros specialistus: Svarbu informuoti gydytojus, odontologus ir kitus sveikatos priežiūros specialistus apie bet kokias žinomas alergijas vaistams, net jei jos atrodo nereikšmingos. Tai apima ir alergijas maistui ar aplinkos alergenus, nes gali būti kryžminės reakcijos.
  • Dėvėkite alergijos žymeklį: Alergijos vaistams žymeklis arba apyrankė gali išgelbėti gyvybę ekstremaliose situacijose, kai patys negalite informuoti apie savo alergiją.
  • Skaitykite vaistų etiketes: Prieš vartodami bet kokį vaistą, įskaitant nereceptinius ir augalinius preparatus, atidžiai skaitykite etiketes ir informacinį lapelį, kad išvengtumėte medžiagų, kurios gali sukelti alerginę reakciją.
  • Vengti žinomų alergenų: Jei žinote, kad esate alergiškas tam tikram vaistui, visada informuokite apie tai sveikatos priežiūros teikėjus ir vengti jo vartojimo.
  • Pasitarkite prieš vartodami naujus vaistus: Jei turite alergijos istoriją, pasitarkite su gydytoju prieš pradedant vartoti naujus vaistus, įskaitant nereceptinius vaistus, vitaminus ar maisto papildus.
  • Atlikite alergijos testus: Jei esate nežinomos alergijos vaistams rizikos grupėje, gydytojas gali rekomenduoti atlikti alergijos testus, kad nustatytų galimus alergenus.

  Nors visiškai išvengti alergijos vaistams gali būti neįmanoma, šios prevencijos priemonės gali padėti sumažinti alerginių reakcijų riziką ir užtikrinti, kad vaistų vartojimas būtų saugus.

  Dažniausiai užduodami klausimai

  Kas yra alergija vaistams?

  Alergija vaistams yra imuninės sistemos perreakcija į vaistą, kuris daugumai žmonių yra nekenksmingas. Tai gali sukelti įvairių simptomų, pradedant lengvais odos išbėrimais ir baigiant gyvybei pavojinga anafilaksija.

  Kokie yra dažniausi alergijos vaistams simptomai?

  Dažniausi simptomai apima odos išbėrimą, niežėjimą, urtikariją, angioedemą (veido, lūpų, liežuvio, gerklės patinimą), kvėpavimo sutrikimus, virškinimo sistemos sutrikimus (pykinimą, vėmimą, viduriavimą), ir, retais atvejais, anafilaksiją.

  Kokie vaistai dažniausiai sukelia alergines reakcijas?

  Alergines reakcijas dažniausiai sukelia antibiotikai, ypač penicilino grupės vaistai, nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai (NVS), sulfa vaistai, chemoterapiniai vaistai ir kai kurie vaistai, naudojami anestezijai.

  Kaip gydoma alergija vaistams?

  Gydymas priklauso nuo alergijos sunkumo. Lengvesnėms reakcijoms gali būti skiriami antihistamininiai vaistai, kortikosteroidai, o sunkioms reakcijoms, pvz., anafilaksijai, būtinas skubus adrenalino injekcijos ir skubios medicinos pagalbos iškvietimas. Alergeno (vaisto) vengimas yra būtinas.

  Ar galima išvengti alergijos vaistams?

  Visiškai išvengti alergijos vaistams gali būti sunku, tačiau galima sumažinti riziką informuojant sveikatos priežiūros specialistus apie bet kokias žinomas alergijas, atsargiai vartojant naujus vaistus ir vengiant žinomų alergenų. Alergijos žymeklio dėvėjimas taip pat gali padėti įspėti apie jūsų būklę ekstremaliose situacijose.

  LEAVE A REPLY

  įveskite savo komentarą!
  įveskite savo vardą čia