Kompulsinis persivalgymas

0

Kompulsinis persivalgymas yra valgymo sutrikimas, pasižymintis periodiškais persivalgymo priepuoliais, per kuriuos asmuo suvartoja didžiulius maisto kiekius trumpame laiko tarpelyje ir jaučia mažai arba visiškai nejaučia kontrolės jausmo per šiuos epizodus. Skirtingai nuo bulimijos, kompulsinio persivalgymo atvejais asmenys nepasitelkia kompensacinių elgesių, pavyzdžiui, savęs badymo, vėmimo ar per didelio fizinio krūvio, siekdami neutralizuoti suvartotos maisto kalorijas.

Šis sutrikimas dažnai siejamas su dideliu emociniu diskomfortu, įskaitant gėdą, kaltę ar depresiją po persivalgymo epizodų. Kompulsinis persivalgymas gali turėti rimtų pasekmių sveikatai, įskaitant antsvorį, nutukimą, širdies ligas, diabetą ir kitas sveikatos problemas. Sutrikimas veikia tiek vyrams, tiek moterims ir gali atsirasti bet kuriame amžiuje, nors dažniausiai prasideda paauglystėje ar jaunystėje.

Kompulsinio persivalgymo priežastys yra įvairialypės ir apima psichologinius, biologinius bei socialinius veiksnius. Emocinis stresas, žemas savęs vertinimas, depresija ar ankstesnės traumos gali skatinti sutrikimo vystymąsi. Svarbu atpažinti simptomus ir kreiptis pagalbos, nes tinkamas gydymas, įskaitant psichoterapiją, medikamentinį gydymą ir mitybos konsultacijas, gali padėti žmonėms susigrąžinti sveiką santykį su maistu ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Simptomai

Kompulsinio persivalgymo simptomai apima kelias būdingas charakteristikas, kurios gali neigiamai paveikti asmenų gyvenimą:

  • Periodiški persivalgymo epizodai: Suvartojama didelė maisto kiekio per labai trumpą laiką, paprastai mažiau nei per dvi valandas, ir asmuo jaučia mažai arba visiškai nejaučia kontrolės per šiuos epizodus.
  • Valgymas iki nepatogaus sotumo jausmo: Persivalgoma net ir tada, kai nėra fiziologinio alkio jausmo, dažnai tęsiama valgyti net pasiekus fizinį diskomfortą ar skausmą.
  • Slaptas valgymas: Dėl gėdos ar kaltės jausmo dėl persivalgymo epizodų asmuo gali slėpti savo valgymo įpročius, valgydamas vienas ar paslėptose vietose.
  • Emocinis diskomfortas: Persivalgymo epizodai dažnai yra susiję su neigiamomis emocijomis, pavyzdžiui, stresu, liūdesiu, nuoboduliu ar vienatve, ir yra naudojami kaip būdas susidoroti su šiomis emocijomis.
  • Kaltės ir gėdos jausmai: Po persivalgymo epizodų asmuo dažnai patiria didelę kaltę ir gėdą, kartais lydimą pažadų sau nebekartoti panašios elgsenos.
  • Svorio svyravimai: Nors ne visi kompulsiniai persivalgėjai turi antsvorio ar nutukimą, dažni persivalgymo epizodai gali lemti svorio prieaugį ir susijusias sveikatos problemas.
  • Nesugebėjimas sustoti: Nepaisant noro mesti ar sumažinti valgymo epizodus, asmuo jaučia, kad negali kontroliuoti savo valgymo įpročių.

Šie simptomai gali rodyti kompulsinio persivalgymo sutrikimą, ir svarbu kreiptis pagalbos, jei pastebite juos savo ar artimo žmogaus elgsenoje.

Priežastys

Kompulsinio persivalgymo sutrikimą gali lemti įvairūs veiksniai, kurie paprastai apima psichologinius, biologinius ir socialinius aspektus:

  • Psichologinės priežastys: Didelis stresas, žemas savęs vertinimas, depresija ir nerimas yra dažni kompulsinio persivalgymo veiksniai. Traumos ar emocinis nepatogumas taip pat gali skatinti ieškoti malonumo ir paguodos maiste.
  • Biologiniai veiksniai: Moksliniai tyrimai rodo, kad tam tikri smegenų chemijos ypatumai, genetika ir hormonų disbalansas gali turėti įtakos persivalgymo sutrikimui. Pavyzdžiui, dopamino sistema, kuri yra susijusi su malonumo ir atlygio pojūčiais, gali veikti kitaip asmenims, kenčiantiems nuo šio sutrikimo.
  • Socialiniai ir aplinkos veiksniai: Šeimos valgymo įpročiai, kultūrinės ir socialinės normos dėl maisto ir kūno įvaizdžio bei socialinis spaudimas gali turėti įtakos persivalgymo sutrikimui. Socialinė izoliacija arba santykiai su artimaisiais, kuriuose maistas naudojamas kaip emocinis kompensatorius, taip pat gali skatinti sutrikimą.
  • Mitybos įpročiai: Nereguliarus valgymas, griežtos dietos ar badavimas gali sukelti persivalgymo priepuolius, kai asmuo galiausiai lūžta ir persivalgo.

Supratimas apie šias priežastis yra svarbus siekiant efektyviai spręsti kompulsinio persivalgymo problemą ir sukurti veiksmingas gydymo bei prevencijos strategijas. Ankstyvas sutrikimo atpažinimas ir įsikišimas gali padėti išvengti ilgalaikių sveikatos problemų ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Rizikos veiksniai

Kompulsinio persivalgymo sutrikimo rizikos veiksniai apima įvairias asmenines, psichologines ir socialines aplinkybes:

  • Psichologinės būklės: Depresija, nerimas, žemas savęs vertinimas ir kiti psichologiniai sutrikimai padidina riziką susirgti kompulsiniu persivalgymu.
  • Emocinis diskomfortas: Sunkumai tvarkant neigiamas emocijas, pavyzdžiui, vienatvę, nuobodulį, stresą ar įtampą, gali skatinti persivalgymo priepuolius kaip būdą susidoroti su jausmais.
  • Šeimos istorija: Šeimos narių istorija, susijusi su valgymo sutrikimais ar kitomis psichikos sveikatos problemomis, gali didinti riziką.
  • Dietų laikymasis ir svorio svyravimai: Dažnas dietų laikymasis, svorio svyravimai ir nepasitenkinimas savo kūno vaizdu gali skatinti persivalgymo epizodus.
  • Socialiniai veiksniai: Socialinis spaudimas atitikti tam tikrus kūno įvaizdžio standartus, patyčios ar kritika dėl svorio, taip pat socialinė izoliacija gali padidinti riziką susirgti kompulsiniu persivalgymu.
  • Gyvenimo įvykiai: Trauminiai įvykiai, dideli gyvenimo pokyčiai ar stresą keliančios situacijos gali sukelti ar paaštrinti persivalgymo sutrikimą.
  • Genetiniai veiksniai: Tyrimai rodo, kad genetika gali turėti tam tikrą vaidmenį vystantis kompulsiniam persivalgymui, ypač jei šeimoje yra kitų valgymo sutrikimų atvejų.

Supratimas apie šiuos rizikos veiksnius yra svarbus, siekiant anksti atpažinti sutrikimą ir imtis prevencinių bei intervencinių priemonių.

Komplikacijos

Kompulsinio persivalgymo sutrikimas gali turėti įvairių neigiamų pasekmių ir komplikacijų, tiek fizinės, tiek psichologinės prigimties:

  • Antsvoris ir nutukimas: Dėl dažnų didelio kalorijų kiekio suvartojimo epizodų gali išsivystyti antsvoris ar nutukimas, kurie savo ruožtu didina širdies ligų, diabeto tipo 2, aukšto kraujo spaudimo ir tam tikrų rūšių vėžio riziką.
  • Širdies ir kraujagyslių problemos: Aukštas cholesterolio lygis, hipertenzija ir širdies ligos yra dažnesnės tarp asmenų, sergančių kompulsiniu persivalgymu.
  • Virškinimo sistemos sutrikimai: Dažni persivalgymo epizodai gali sukelti skrandžio pūtimą, rėmuo, virškinimo sutrikimus ir kitas virškinimo trakto problemas.
  • Psichologinės komplikacijos: Depresija, nerimas, žemas savęs vertinimas ir socialinė izoliacija yra dažni kompulsinio persivalgymo lydintys sutrikimai. Taip pat gali atsirasti savižudybinės mintys ir elgesys.
  • Miego sutrikimai: Nutukimas ir per didelis kūno svoris gali sukelti miego apnėją ir kitus miego sutrikimus, dėl kurių blogėja bendra sveikata ir gyvenimo kokybė.
  • Gyvenimo kokybės sumažėjimas: Asmeninis nepasitenkinimas, sveikatos problemos ir padidėjęs stresas dėl kompulsinio persivalgymo gali žymiai sumažinti gyvenimo kokybę.

Atsižvelgiant į šias komplikacijas, labai svarbu anksti atpažinti ir gydyti kompulsinį persivalgymo sutrikimą, siekiant sumažinti neigiamą poveikį sveikatai ir gerinti asmenų gyvenimo kokybę.

Kada kreiptis į gydytoją

Kreiptis į gydytoją dėl kompulsinio persivalgymo reikėtų, jei pastebite šiuos požymius ar jausite, kad jie trukdo jūsų kasdieniniam gyvenimui:

  • Dažni persivalgymo epizodai: Jeigu reguliariai patiriate valgymo priepuolius, per kuriuos suvalgote daugiau maisto, nei įprasta per labai trumpą laiką, ir jaučiate, kad negalite sustoti.
  • Kontrolės stoka: Jaučiate, kad negalite kontroliuoti savo valgymo įpročių ar kiekių, ypač per persivalgymo epizodus.
  • Emocinis diskomfortas: Valgymas tampa pagrindiniu būdu susidoroti su neigiamomis emocijomis, pavyzdžiui, stresu, liūdesiu ar nuoboduliu.
  • Slaptas valgymas: Slėpiate savo valgymo įpročius dėl gėdos ar kaltės jausmų, dažnai valgote vienas ar paslėptose vietose.
  • Svorio svyravimai: Pastebite didelius svorio svyravimus, kurie susiję su persivalgymo epizodais.
  • Neigiamas poveikis gyvenimo kokybei: Jūsų valgymo įpročiai trukdo darbui, mokslams, santykiams su šeima ir draugais arba asmeninei sveikatai.
  • Jaučiate, kad negalite su tuo susitvarkyti vienas: Kai pastangos kontroliuoti valgymo įpročius nepavyksta ir jaučiate, kad reikia profesionalios pagalbos.

Laiku kreipiantis dėl pagalbos, galima gauti reikiamą gydymą ir paramą. Gydytojas ar psichikos sveikatos specialistas gali įvertinti jūsų būklę ir pasiūlyti tinkamiausią gydymo planą, kuris gali apimti psichoterapiją, mitybos konsultacijas ir, esant reikalui, medikamentinį gydymą.

Prevencija

Prevencija yra svarbi kompulsinio persivalgymo sutrikimo valdymo dalis, padedanti mažinti sutrikimo atsiradimo ar progresavimo riziką. Nors visiškai išvengti sutrikimo gali būti sudėtinga, yra keletas veiksmų, kurie gali padėti sumažinti jo atsiradimo tikimybę:

  • Emocinio atsparumo stiprinimas: Mokymasis tvarkyti stresą, nerimą ir kitas neigiamas emocijas per sveikas strategijas, pavyzdžiui, per fizinį aktyvumą, atsipalaidavimo technikas ar hobius, gali sumažinti poreikį „užgesinti” neigiamas emocijas maistu.
  • Sveikų mitybos įpročių formavimas: Reguliarus ir subalansuotas valgymas, vengiant ilgų badavimo periodų, padeda išvengti persivalgymo priepuolių.
  • Savęs vertinimo stiprinimas: Darbas su savo savęs vertinimu ir kūno įvaizdžio priėmimu gali padėti sumažinti valgymo sutrikimų riziką.
  • Socialinė parama: Bendravimas su šeima ir draugais, dalyvavimas bendruomenės veikloje gali suteikti emocinę paramą ir mažinti izoliacijos jausmą.
  • Psichologinis švietimas: Supratimas apie valgymo sutrikimus, jų priežastis ir pasekmes padeda geriau atpažinti ankstyvus simptomus ir ieškoti pagalbos.
  • Profesionali pagalba: Jei pastebite, kad valgymas tampa pagrindine jūsų susidoroti su problemomis strategija, svarbu kreiptis pagalbos pas psichologą ar kitą sveikatos priežiūros specialistą.

Nors šios prevencinės strategijos negarantuoja visiškos apsaugos nuo kompulsinio persivalgymo, jos gali žymiai sumažinti sutrikimo atsiradimo ar progresavimo riziką ir padėti palaikyti sveiką santykį su maistu.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kas yra kompulsinis persivalgymas?

Kompulsinis persivalgymas yra valgymo sutrikimas, kurį charakterizuoja pasikartojantys persivalgymo epizodai be kompensacinių elgesių, pavyzdžiui, vėmimo ar pernelyg intensyvaus fizinio krūvio. Asmuo jaučia, kad neturi kontrolės per valgymo procesą per šiuos epizodus.

Kokie pagrindiniai kompulsinio persivalgymo simptomai?

Pagrindiniai simptomai apima dažnus persivalgymo epizodus, valgymą iki nepatogaus sotumo jausmo, valgymą, kai nėra alkio, stiprų kaltės ar gėdos jausmą po valgymo ir jausmą, kad negalima kontroliuoti savo valgymo įpročių.

Kuo skiriasi kompulsinis persivalgymas nuo bulimijos?

Pagrindinis skirtumas tarp kompulsinio persivalgymo ir bulimijos yra tas, kad kompulsinio persivalgymo atveju asmuo netaiko kompensacinių elgesių, pavyzdžiui, vėmimo, badavimo ar per didelio fizinio krūvio, siekiant atsikratyti suvartotų kalorijų.

Kaip gydomas kompulsinis persivalgymas?

Gydymas dažniausiai apima psichoterapiją, pavyzdžiui, kognityvinę elgesio terapiją, kartais kartu su medikamentais, pavyzdžiui, antidepresantais, siekiant sumažinti pagrindinius depresijos ar nerimo simptomus, bei mitybos konsultacijas.

Ką daryti, jei manau, kad kenčiu nuo kompulsinio persivalgymo?

Svarbu kreiptis pagalbos pas sveikatos priežiūros specialistą, tokią kaip gydytojas ar psichologas, kuris gali įvertinti jūsų simptomus ir pasiūlyti tinkamą gydymo planą. Taip pat galima ieškoti paramos grupių ar organizacijų, teikiančių pagalbą asmenims, sergantiems valgymo sutrikimais.

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia