Pernelyg didelis menstruacinis kraujavimas

13 Min. skaitymas

Pernelyg didelis menstruacinis kraujavimas, medicinoje vadinamas menoragija, yra būklė, kuomet moteris menstruacijų metu praranda daugiau kraujo nei įprasta ir tai tęsiasi ilgiau nei įprastinius 4-7 dienas. Tai gali turėti įvairių priežasčių ir paveikti moterų gyvenimo kokybę, sukeldama tokius simptomus kaip padidėjęs nuovargis, anemija dėl geležies stokos, sumažėjęs fizinis bei emocinis veiksmingumas.

Menoragija gali būti sukelta hormoninių disbalansų, kurie trukdo normaliam endometriumo (gimdos gleivinės) atsiskyrimui, gimdos fibromų ar polipų, endometriozės, gimdos anomalijų, kraujo krešėjimo sutrikimų, vartojant tam tikrus vaistus, pavyzdžiui, kraujo atskiedėjus, ar dėl kitų sveikatos būklių.

Diagnozė dažniausiai remiasi pacientės nurodytais simptomais, ginekologiniu tyrimu, ultragarsu ar kitais vaizdavimo metodais, taip pat papildomais kraujo tyrimais, siekiant išsiaiškinti galimas priežastis. Kartais gali būti atliekami invaziniai tyrimai, pavyzdžiui, histeroskopija ar endometriumo biopsija, siekiant detaliau įvertinti gimdos būklę.

Gydymo strategijos yra įvairios ir priklauso nuo kraujavimo priežasties, pacientės amžiaus, noro turėti vaikų ateityje ir kitų individualių veiksnių. Gydymas gali apimti hormoninius kontraceptikus, vaistus, reguliuojančius kraujo krešėjimą, gimdos viduje esančius prietaisus (IUD), kurie išskiria progestiną, arba chirurgines procedūras.

Menoragija yra dažna ginekologinė problema, su kuria susiduria daugelis moterų, ir svarbu neignoruoti šios būklės, kad būtų išvengta rimtesnių sveikatos problemų.

Simptomai

Pernelyg didelis menstruacinis kraujavimas, arba menoragija, gali pasireikšti įvairiais simptomais, kurie trukdo moterims kasdieniame gyvenime. Pagrindiniai simptomai apima:

  • Gausus kraujavimas: Menstruacijos, kurios trunka ilgiau nei 7 dienas, arba per dieną reikia keisti higieninius įklotus ar tamponus kas valandą ar dar dažniau.
  • Dideli kraujo krešuliai: Menstruacijų metu pastebimi didesni nei 2,5 cm skersmens kraujo krešuliai.
  • Naktinis kraujavimas: Būtinybė keisti apsaugos priemones naktį.
  • Papildomų higienos priemonių naudojimas: Poreikis naudoti kelias higienos priemones vienu metu (pvz., įklotą ir tamponą) siekiant užtikrinti apsaugą nuo nutekėjimo.
  • Kraujavimo poveikis kasdieniam gyvenimui: Kraujavimas, kuris trukdo įprastai veiklai, darbui, mokyklai ar socialiniams įsipareigojimams.
  • Simptomai, susiję su kraujo netekimu: Nuovargis, silpnumas, galvos svaigimas ar netgi sincope, kurie gali būti anemijos požymiai dėl geležies stokos.
  • Skausmas: Menstruacijų metu gali pasireikšti stipresni pilvo ar apatinės nugaros dalies skausmai.

Jei patiriate šiuos simptomus, ypač jei jie trukdo jūsų kasdieniniam gyvenimui ar sveikatai, svarbu kreiptis į gydytoją. Pernelyg didelis menstruacinis kraujavimas gali būti valdomas ar gydomas, kai tiksliai nustatoma jo priežastis. Ankstyvas kreipimasis į specialistą padeda išvengti galimų komplikacijų, tokių kaip geležies stokos anemija.

Priežastys

Pernelyg didelis menstruacinis kraujavimas (menoragija) yra būklė, kuomet moteris patiria itin gausius ar ilgai trunkančius menstruacijų kraujavimus. Tai gali turėti įvairių priežasčių ir būti susiję su įvairiais sveikatos sutrikimais.

Viena iš dažniausių priežasčių yra hormonų disbalansas. Estrogeno ir progesterono pusiausvyros sutrikimas gali sukelti per didelį gimdos gleivinės augimą, o tai vėliau sukelia gausius kraujavimus. Taip pat gali kilti problemų dėl gimdos miomų – nevėžinių navikų gimdoje, kurie gali sukelti gausų kraujavimą.

Endometriozė, liga, kurios metu gimdos gleivinės ląstelės auga už gimdos ribų, taip pat gali sukelti pernelyg didelį kraujavimą. Kitos priežastys apima gimdos polipus, kurie yra gimdos gleivinės augimai, ir gali sukelti gausius ar nereguliarius kraujavimus.

Skydliaukės funkcijos sutrikimai taip pat gali turėti įtakos menstruaciniam ciklui ir sukelti pernelyg didelį kraujavimą. Be to, tam tikri vaistai, įskaitant antikoaguliantus ir tam tikrus nesteroidinius uždegimą mažinančius vaistus, gali padidinti kraujavimo riziką.

Reprodukcinės sistemos uždegiminės ligos, pavyzdžiui, pelvioperitonitas (dubens organų uždegimas), taip pat gali būti pernelyg didelio kraujavimo priežastis. Kartais priežastis gali būti ir labiau rimtos būklės, pavyzdžiui, gimdos vėžys ar endometriumo hiperplazija – būklė, kurioje gimdos gleivinė tampa pernelyg stora.

Pernelyg didelis menstruacinis kraujavimas taip pat gali būti susijęs su kraujo krešėjimo sutrikimais, kurie trukdo normaliam kraujo krešėjimui, dėl to kraujavimas tampa gausus ir ilgai trunkantis.

Svarbu atkreipti dėmesį į šią būklę ir kreiptis į gydytoją, nes pernelyg didelis kraujavimas gali sukelti geležies trūkumo anemiją ir kitus sveikatos sutrikimus, taip pat pabloginti gyvenimo kokybę. Gydytojas gali atlikti išsamų tyrimą, įvertinti priežastis ir paskirti tinkamą gydymą.

Rizikos veiksniai

Pernelyg didelis menstruacinis kraujavimas, arba menoragija, gali būti susijęs su įvairiais rizikos veiksniais, kurie prisideda prie šios būklės atsiradimo. Šie veiksniai apima tiek gyvenimo būdo aspektus, tiek sveikatos sutrikimus.

Amžius yra vienas iš svarbiausių veiksnių. Moterys priešmenopauzinėje amžiaus grupėje arba paauglystėje, kai ciklas dar nėra visiškai įsivyravęs, dažniau patiria pernelyg didelį kraujavimą. Hormonų pusiausvyros sutrikimai, kurie gali būti susiję su amžiumi, taip pat prisideda prie šios būklės.

Hormonų disbalansas yra dar vienas svarbus veiksnys. Estrogeno ir progesterono pusiausvyros sutrikimas gali lemti pernelyg didelį gimdos gleivinės augimą, dėl kurio ir padidėja kraujavimas menstruacijų metu.

Reprodukcinės sistemos patologijos, tokios kaip gimdos miomos, polipai arba endometriozė, taip pat yra žinomi rizikos veiksniai. Šios būklės gali tiesiogiai veikti kraujavimo pobūdį, padarydami jį gausų ir neprognozuojamą.

Skydliaukės sutrikimai, įskaitant hipotirozę, gali turėti įtakos menstruacijų ciklui ir sukelti pernelyg didelį kraujavimą, nes skydliaukės hormonai yra svarbūs reguliuojant menstruacinį ciklą.

Kraujo krešėjimo sutrikimai, tokie kaip von Willebrando liga arba kitos kraujavimo sutrikimų būklės, taip pat gali didinti pernelyg didelio kraujavimo riziką.

Gyvenimo būdo veiksniai, pavyzdžiui, antsvoris ar nutukimas, gali turėti įtakos estrogeno kiekiui organizme ir taip padidinti menoragijos riziką. Be to, tam tikri vaistai, įskaitant antikoaguliantus ir nesteroidinius uždegimą mažinančius vaistus, gali padidinti kraujavimo intensyvumą.

Stresas ir emocinė įtampa taip pat gali turėti neigiamą poveikį menstruaciniam ciklui ir sukelti pernelyg didelį kraujavimą, nes hormonų gamyba yra glaudžiai susijusi su bendra organizmo būkle.

Svarbu atpažinti šiuos rizikos veiksnius ir, jei įmanoma, juos kontroliuoti arba mažinti, taip sumažinant menoragijos atsiradimo tikimybę.

Komplikacijos

Pernelyg didelis menstruacinis kraujavimas, arba menoragija, gali sukelti kelias rimtas komplikacijas, turinčias poveikį moters sveikatai ir gyvenimo kokybei.

Viena iš dažniausių komplikacijų yra geležies trūkumo anemija. Dėl gausaus kraujavimo organizmas gali netekti daugiau geležies, nei sugeba atkurti per maistą. Anemija pasireiškia nuovargiu, blyškumu, širdies plakimu ir koncentracijos sutrikimais, dėl kurių gali smarkiai nukentėti moters darbingumas ir gyvenimo kokybė.

Pernelyg didelis kraujavimas taip pat gali sukelti psichologinį diskomfortą ir socialinę izoliaciją. Moterys, patiriančios šią būklę, gali jausti nerimą dėl nenumatyto kraujavimo ir būtinybės nuolat naudoti higienos priemones, kas gali riboti jų socialinę ir profesinę veiklą.

Komplikacijos gali būti susijusios ir su pagrindine menoragijos priežastimi. Pavyzdžiui, jei pernelyg didelis kraujavimas yra dėl gimdos miomų ar polipų, tai gali lemti nevaisingumą ar kitas reprodukcinės sistemos problemas. Be to, nepaisant retumo, bet kokios nepaaiškinamos ir nekontroliuojamos kraujavimo priežastys visada kelia susirūpinimą dėl galimų rimtų sveikatos sutrikimų, įskaitant onkologines ligas.

Ilgalaikis pernelyg didelis menstruacinis kraujavimas be tinkamo gydymo gali sukelti ir kitas sveikatos problemas, pavyzdžiui, padidėjusį kraujo netekimo riziką operacijų ar traumų atveju, nes organizmas gali būti mažiau pasirengęs susitvarkyti su papildomu kraujo netekimu.

Todėl labai svarbu kreiptis į gydytoją, jei pastebėjote pernelyg didelį menstruacinį kraujavimą, kad būtų išvengta galimų komplikacijų ir būklės pablogėjimo.

Kada kreiptis į gydytoją

Kreiptis į gydytoją dėl pernelyg didelio menstruacinio kraujavimo (menoragijos) reikėtų, kai pastebimi tam tikri simptomai arba situacijos, kurios gali rodyti rimtesnių sveikatos problemų buvimą. Svarbu neignoruoti šių signalų ir laiku pasitarti su specialistu.

  • Gausus kraujavimas: jeigu tenka keisti higienos priemones kas valandą ar dažniau kelias valandas iš eilės.
  • Ilgai trunkantis kraujavimas: jeigu menstruacijos trunka ilgiau nei 7 dienas.
  • Kraujo krešuliai: jeigu pastebimi dideli kraujo krešuliai (didesni nei 2,5 cm).
  • Naktinis kraujavimas: jeigu dėl kraujavimo tenka keltis naktį keisti higienos priemones.
  • Sunkumai kasdienėje veikloje: jeigu kraujavimas trukdo įprastai kasdieninei veiklai, darbui ar mokslams.
  • Papildomi simptomai: jeigu kraujavimą lydi stiprus skausmas, nuovargis, silpnumas ar dusulys, kurie gali būti geležies trūkumo ar anemijos požymiai.
  • Netikėti pokyčiai: jeigu staiga pasikeitė menstruacinio kraujavimo pobūdis, gausumas ar trukmė.
  • Nėštumas: jeigu įtariate nėštumą ir patiriate gausų kraujavimą, nedelsiant kreipkitės į gydytoją, nes tai gali būti rimtos būklės požymis.
  • Nevaisingumas: jeigu turite problemų pastoti ir tuo pačiu metu patiriate pernelyg didelį menstruacinį kraujavimą.

Laiku kreipimasis į gydytoją yra svarbus siekiant nustatyti pernelyg didelio kraujavimo priežastį ir pradėti tinkamą gydymą. Gydymo metodai gali apimti hormonų terapiją, vaistus kraujavimui mažinti, ar net chirurginę intervenciją, priklausomai nuo priežasties ir individualių paciento poreikių. Neignoruokite savo kūno signalų ir rūpinkitės savo sveikata.

Prevencija

Prevencija pernelyg didelio menstruacinio kraujavimo atveju gali būti sudėtinga, nes dažnai šios būklės priežastis yra susijusi su įvairiais sveikatos sutrikimais arba hormonų pusiausvyros pokyčiais. Tačiau yra keletas bendrų rekomendacijų, kurios gali padėti sumažinti riziką ar bent jau palengvinti simptomus:

  • Subalansuota mityba: Įtraukite į savo racioną daugiau geležies turinčių produktų, pavyzdžiui, raudoną mėsą, žuvį, paukštieną, ankštinius augalus, tamsiai žaliuosius lapinius daržoves, siekiant išvengti geležies trūkumo anemijos. Taip pat svarbu vartoti pakankamai vitaminų ir mineralų, ypač vitamino C, kuris padeda geležiai geriau įsisavinti.
  • Sveikas gyvenimo būdas: Fizinis aktyvumas ir sveikas svoris gali padėti išlaikyti hormonų pusiausvyrą. Reguliarus mankštinimasis ir svorio kontrolė yra svarbūs veiksniai.
  • Streso valdymas: Stresas gali turėti įtakos hormonų pusiausvyrai, todėl rasti efektyvias streso mažinimo ir valdymo strategijas yra svarbu.
  • Reguliarūs sveikatos patikrinimai: Reguliariai lankytis pas gydytoją ir atlikti ginekologinius patikrinimus, ypač jei pastebėjote bet kokius nereguliarius menstruacinius ciklus ar kitus įspėjamuosius simptomus.
  • Nevartoti tam tikrų vaistų be gydytojo rekomendacijos: Kai kurie vaistai, pvz., nesteroidiniai uždegimą mažinantys vaistai, gali padidinti kraujavimą. Svarbu vartoti juos tik pagal poreikį ir gydytojo nurodymus.
  • Hormonų terapija: Kai kuriems atvejams, kai pernelyg didelis kraujavimas susijęs su hormonų disbalansu, gydytojas gali rekomenduoti hormonų terapiją arba kontraceptines priemones siekiant reguliuoti menstruacinį ciklą.

Atminkite, kad nors kai kurie prevencijos būdai gali padėti sumažinti simptomų sunkumą ar dažnumą, visada svarbu kreiptis į gydytoją individualiai įvertinti jūsų sveikatos būklę ir gauti asmenines rekomendacijas.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kas yra laikoma pernelyg dideliu menstruacinio kraujavimo kiekiu?

Pernelyg didelis menstruacinis kraujavimas ar menoragija paprastai apibūdinama, kai menstruacijų kraujavimas trunka ilgiau nei 7 dienas arba kai kraujo netekimas per menstruacinį ciklą viršija 80 ml. Praktikoje tai reiškia, kad reikia keisti įklotus ar tamponus kas 1-2 valandas arba jei naudojate dvigubą apsaugą (tamponą ir įklotą) ir vis tiek jaučiate nesaugumą.

Kokie pagrindiniai pernelyg didelio menstruacinio kraujavimo simptomai?

Pagrindiniai simptomai apima gausų kraujavimą, kurio metu tenka dažnai keisti higienos priemones, naktinį kraujavimą, kuris verčia kelias kartas naktį keisti higienos priemones, didelius kraujo krešulius, ilgai trunkantį kraujavimą (daugiau nei 7 dienas) ir per menstruacijas patiriamą stiprų skausmą.

Kokios yra pernelyg didelio menstruacinio kraujavimo priežastys?

Pernelyg didelis kraujavimas gali būti sukeltas hormonų disbalanso, gimdos patologijų, pavyzdžiui, miomų, polipų, endometriozės, kraujo krešėjimo sutrikimų, skydliaukės ligų, tam tikrų vaistų šalutinio poveikio ar kitų sveikatos sutrikimų.

Kaip gydomas pernelyg didelis menstruacinis kraujavimas?

Gydymo metodai priklauso nuo kraujavimo priežasties ir gali apimti hormonų terapiją (pvz., kontraceptines tabletes), vaistus kraujavimui mažinti, chirurgines procedūras, pavyzdžiui, endometrijos ablacija ar miomektomija, ir kraujo krešėjimo gerinimo priemones. Svarbu pasitarti su gydytoju dėl individualiai tinkamiausio gydymo plano.

Kada būtina kreiptis į gydytoją dėl pernelyg didelio menstruacinio kraujavimo?

Kreiptis į gydytoją reikia, jei pastebite gausų kraujavimą (tenka keisti higienos priemones kas 1-2 valandas), kraujavimas trunka ilgiau nei 7 dienas, jaučiate stiprų skausmą, kuris trukdo įprastai veiklai, ar jei kraujavimas keičia jūsų įprastą gyvenimo ritmą. Taip pat svarbu konsultuotis su gydytoju, jei kraujavimas staiga tampa gausus arba keičiasi kraujavimo modelis.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Palikite komentarą