Diabetinė koma
Diabetinė koma yra rimta, gyvybei pavojinga būklė, kurią sukelia ekstremalus cukraus (gliukozės) kiekio kraujyje disbalansas. Ji gali pasireikšti tiek 1, tiek 2 tipo cukriniu diabetu...
Diabetinė koma yra rimta, gyvybei pavojinga būklė, kurią sukelia ekstremalus cukraus (gliukozės) kiekio kraujyje disbalansas. Ji gali pasireikšti tiek 1, tiek 2 tipo cukriniu diabetu sergantiems asmenims ir paprastai yra trijų tipų: diabetinė ketoacidozė, hiperglikeminė hiperosmolinė būklė ir hipoglikeminė koma.
- Diabetinė ketoacidozė dažniausiai pasitaiko 1 tipo cukriniu diabetu sergantiesiems. Ji atsiranda, kai organizme trūksta insulino, dėl ko pradeda kaupiasi ketoniniai kūnai, sukeliantys kraujo rūgštinimą. Simptomai apima stiprų troškulį, dažną šlapinimąsi, vėmimą, pilvo skausmą, kvėpavimo sutrikimus ir sąmonės pokyčius.
- Hiperglikeminė hiperosmolinė būklė yra labiau būdinga 2 tipo cukriniu diabetu sergantiems žmonėms. Ji išsivysto dėl labai aukšto cukraus kiekio kraujyje, sukelianti dehidrataciją, kraujo tirštėjimą ir elektrolitų disbalansą. Simptomai panašūs į diabetinės ketoacidozės, bet ketoninių kūnų nėra.
- Hipoglikeminė koma atsiranda, kai cukraus kiekis kraujyje krenta žemiau normalaus lygio, dažnai dėl per didelės insulino dozės ar nepakankamo maisto suvartojimo. Simptomai apima drebulį, prakaitavimą, sumišimą, traukulius ir sąmonės netekimą.
Diabetinės komos prevencija yra kruopštus diabeto valdymas, reguliarus cukraus kiekio kraujyje matavimas ir gydytojo nurodymų sekimas. Ankstyvas simptomų atpažinimas ir greita medicininė intervencija yra gyvybiškai svarbūs, siekiant išvengti komos vystymosi ir su ja susijusių komplikacijų.