Rabarbaras : Mityba, nauda sveikatai

  0
  Rabarbaras : Mityba, nauda sveikatai
  Rabarbaras Mityba, nauda sveikatai

  Rabarbaras yra augalas, dažnai priskiriamas daržovėms dėl jo stiebų, kurie yra naudojami maisto gamyboje. Rabarbaro stiebai yra ilgi, storokai, su ryškiai raudona arba žalsvai raudona spalva, nors yra ir veislių su visiškai žaliais stiebais. Šie stiebai turi kartoką, rūgštų skonį, todėl dažniausiai yra naudojami kartu su cukrumi ar kitais saldikliais. Rabarbaras ypač populiarus pyragų, kompotų, uogienių ir desertų gamyboje.

  Nors dažniausiai vartojami tik rabarbaro stiebai, augalo lapai yra toksiški ir valgomi nėra. Rabarbaro lapai turi oksalo rūgšties, kuri yra žalinga žmonėms didesniais kiekiais.

  Be to, rabarbaras yra vertinamas dėl jo maistinių savybių. Jis yra geras skaidulų, vitamino K, kalcio ir kitų mineralų šaltinis. Rabarbaro sezonas paprastai prasideda pavasario pabaigoje ir tęsiasi iki ankstyvos vasaros.

  Rabarbaro nauda sveikatai

  Rabarbaras yra vertingas maisto produktas, turintis keletą teigiamų poveikių sveikatai:

  • Skaidulų šaltinis: Rabarbaras yra geras skaidulų šaltinis, kuris padeda gerinti virškinimo sistemos veiklą, skatina žarnyno judrumą ir gali padėti užkirsti kelią vidurių užkietėjimui.
  • Mažai kalorijų: Jis yra mažai kalorijų turintis maistas, tad tinka žmonėms, kurie stengiasi kontroliuoti savo svorį ar mitybą.
  • Antioksidantų turtingumas: Rabarbaras yra turtingas antioksidantais, įskaitant antocianinus, kurie suteikia jam ryškią spalvą. Šie antioksidantai gali padėti mažinti uždegimą ir kovoti su laisvaisiais radikalais.
  • Vitaminas K: Rabarbaras yra geras vitamino K šaltinis, kuris yra svarbus normaliam kraujo krešėjimui ir kaulų sveikatai.
  • Kalcio šaltinis: Nors rabarbaras turi kalcio, jo pasisavinimas gali būti ribotas dėl oksalo rūgšties. Vis dėlto, jis gali prisidėti prie įvairesnės ir subalansuotos mitybos.
  • Geri mineralai: Rabarbare yra įvairių mineralų, įskaitant kalį, magnį ir manganą, kurie yra svarbūs sveikai mitybai.
  • Cholesterolio lygio kontrolė: Kai kurie tyrimai rodo, kad rabarbaras gali padėti mažinti blogojo (LDL) cholesterolio lygį, dėl savo skaidulų turinio.

  Nepaisant šių naudingų savybių, svarbu atminti, kad rabarbaro lapai yra toksiški dėl aukšto oksalo rūgšties kiekio ir neturi būti vartojami. Be to, rekomenduojama rabarbarą vartoti saikingai, ypač žmonėms, turintiems problemų su inkstais ar turintiems kitų sveikatos sutrikimų, susijusių su oksalo rūgštimi.

  Maistinė vertė

  Rabarbaro maistinė vertė yra įdomi dėl jo unikalaus maistinių medžiagų ir kalorijų santykio. Štai detalizuota lentelė, rodanti rabarbaro maistinę vertę 100 gramų produkto atžvilgiu:

  Maistinės medžiagosKiekis 100g rabarbaro
  Energija (kalorijos)Apytiksliai 21 kcal
  VanduoApytiksliai 93.61 g
  Baltymai0.90 g
  Riebalai0.30 g
  Angliavandeniai4.54 g
  iš kurių cukrų1.10 g
  Skaidulos1.8 g
  Vitaminas C8 mg
  Vitaminas K29.3 µg
  Kalio288 mg
  Kalcis86 mg
  Geležis0.22 mg
  Magnis12 mg
  Fosforas14 mg
  Natris4 mg

   

  Ši lentelė pateikia bendrą vaizdą apie rabarbaro maistinę vertę. Rabarbaras yra puikus vitamino K, kalio ir kalcio šaltinis, taip pat turi nedidelį kiekį vitamino C ir skaidulų. Jo mažas kalorijų kiekis daro rabarbarą tinkamu pasirinkimu žmonėms, kurie stengiasi išlaikyti arba sumažinti savo svorį.

  Nors rabarbaras yra naudingas sveikatai, reikia atsiminti, kad jo lapai yra toksiški ir neturi būti valgomi. Be to, dėl oksalo rūgšties kiekio rabarbare, žmonėms, turintiems tam tikrų sveikatos problemų, pvz., inkstų akmenų arba tam tikrų tipų inkstų problemų, gali tekti apriboti jo vartojimą.

  Galima pridėti kelis svarbius aspektus apie rabarbaro maistinę vertę:

  • Antioksidantai: Nors rabarbaro maistinėje vertėje nėra tiesiogiai paminėti specifiniai antioksidantai, svarbu pabrėžti, kad jis yra turtingas fenolinių junginių, įskaitant antocianinus ir proantocianidinus. Šie junginiai gali padėti mažinti uždegimą ir apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės žalos.
  • Oksalo rūgštis: Rabarbaras turi aukštą oksalo rūgšties kiekį, ypač jo lapuose. Oksalo rūgštis gali prisidėti prie inkstų akmenų susidarymo žmonėms, kurie yra tam tikslui linkę. Todėl rabarbarą reikėtų vartoti saikingai, ypač asmenims su inkstų problemomis.
  • Mažai natrio: Rabarbaras turi labai mažai natrio, todėl jis yra tinkamas maisto produktas žmonėms, kurie stengiasi sumažinti natrio vartojimą savo mityboje.
  • Vitaminų ir mineralų įvairovė: Nors rabarbaras yra žinomas dėl savo vitamino K ir kalio kiekio, jis taip pat suteikia kitų svarbių maistinių medžiagų, įskaitant B grupės vitaminus ir mikroelementus, tokius kaip cinkas ir varis, nors jų kiekiai nėra labai dideli.
  • Poveikis metabolizmui: Rabarbaras gali turėti teigiamą poveikį metabolizmui, dėl savo maistinių skaidulų, kurios padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir skatina sveiką virškinimą.

  Reikėtų nepamiršti, kad nors rabarbaras turi įvairių naudingų maistinių medžiagų, jis neturėtų būti vartojamas dideliais kiekiais dėl oksalo rūgšties kiekio. Taip pat svarbu atminti, kad rabarbaro lapai yra toksiški ir neturi būti valgomi.

  Pabaigai

  Baigiant diskusiją apie rabarbaro maistinę vertę, svarbu pabrėžti šio augalo unikalumą kaip maisto šaltinio. Rabarbaras yra ne tik mažai kalorijų turintis, bet ir turtingas skaidulų, vitaminų, mineralų bei antioksidantų šaltinis. Tai daro jį puikiu pasirinkimu įvairiems patiekalams ir sveikai mitybai.

  Nors rabarbaras gali būti naudingas sveikatai, svarbu vartoti jį saikingai dėl aukšto oksalo rūgšties kiekio, ypač žmonėms su tam tikromis sveikatos problemomis. Be to, visada reikėtų vengti rabarbaro lapų, kurie yra toksiški.

  Rabarbaras yra puikus pavyzdys, kaip gamta gali siūlyti skanų ir sveiką maistą, kuris praturtina mūsų mitybą ir padeda palaikyti sveiką gyvenimo būdą. Jis gali būti naudojamas įvairiuose receptuose, pradedant tradiciniais pyragais ir baigiant moderniais salotų ar gėrimų receptais, suteikiant jų skoniui rūgščią ir gaivią nata.

  Dažniausiai užduodami klausimai

  Ar rabarbaras yra vaisius ar daržovė?

  Rabarbaras yra laikomas daržove dėl jo naudojimo maisto gamyboje. Nors dažniausiai naudojami tik rabarbaro stiebai, kurie dažnai naudojami desertuose, pagal botanikos apibrėžimą jis yra daržovė.

  Ar rabarbaro lapai yra valgomi?

  Ne, rabarbaro lapai nėra valgomi ir yra laikomi toksiškais dėl jų aukšto oksalo rūgšties kiekio. Vartojimas gali sukelti rimtus sveikatos sutrikimus.

  Kaip reikėtų ruošti rabarbarą valgymui?

  Rabarbarą reikėtų gerai nuplauti, pašalinti lapus ir stiebo galus. Stiebai gali būti pjaustomi į gabalėlius ir virti ar kepti su cukrumi ar kitais saldikliais, kad būtų sušvelnintas jų natūralus kartumas.

  Kada yra rabarbaro sezonas?

  Rabarbaro sezonas prasideda pavasario pabaigoje ir tęsiasi iki ankstyvos vasaros. Tai vienas iš pirmųjų pavasario derlių, dažnai pasirodantis dar prieš kitas daržoves.

  Ar rabarbaras yra sveika?

  Taip, rabarbaras yra sveikas maisto produktas, turintis daug skaidulų, vitamino K, kalcio ir antioksidantų. Jis taip pat yra mažai kalorijų, todėl tinka svorio kontrolės ir subalansuotos mitybos planams. Tačiau dėl aukšto oksalo rūgšties kiekio reikėtų vengti didelių rabarbaro kiekių, ypač asmenims, turintiems tam tikrų sveikatos problemų.

  LEAVE A REPLY

  įveskite savo komentarą!
  įveskite savo vardą čia