Gvajava: egzotiškas vaisius iš tropikų

7 Min. skaitymas
Gvajava egzotiškas vaisius iš tropikų

Gvajava yra populiarus tropikų medis. Jis plačiai auginamas dėl skanių ir maistingų vaisių, kurie techniškai priskiriami uogoms. Gvajavose yra mažai riebalų, bet daug skaidulų, vitaminų ir antioksidantų. Nors gvajavos nauda sveikatai yra įvairi, labiausiai žinomas yra jos gebėjimas sumažinti cukraus kiekį kraujyje. Štai kodėl gvajavos lapų ekstraktas nuo amžių buvo naudojamas kaip tradicinis vaistas nuo diabeto. Be to, su gvajavomis nesusijusios didelės rizikos, todėl jas galima saugiai ir sveikai įtraukti į savo mitybą.

Gvajavos vaisius gali būti įvairių formų ir dydžių, tačiau dažniausiai jis yra mažas ar vidutinis, apvalus ar kiaušinio formos. Jo oda gali būti žalia arba geltona, o minkštimas – nuo balto iki rausvo arba raudono, priklausomai nuo veislės. Gvajavoje taip pat yra daug mažų, kietų sėklų.

Gvajava yra tropinis vaisius, kilęs iš Centrinės ir Pietų Amerikos, tačiau šiuo metu auginamas ir kitose tropikų bei subtropikų srityse visame pasaulyje. Mokslinis šio vaisiaus pavadinimas yra „Psidium guajava“. Gvajava yra žinoma dėl savo unikalaus skonio, aromato ir sveikatinimo savybių.

Kadangi gvajavos auginamos įvairiose šalyse, tų regionų žmonės joms davė skirtingus vietinius pavadinimus. Kai kurie iš šių pavadinimų apima:

Gvajaba (ispanų k.)

Goeajaaba (olandų k.)

Gouyave (prancūzų k.)

Goiaba (portugalų k.)

farangas (tajų k.)

Amarūdas (indėnų)

Kokios maistinės medžiagos yra gvajavose?

Gvajava yra itin maistingas vaisius, turtingas įvairiomis maistinėmis medžiagomis, vitaminų ir mineralų. Štai pagrindinės gvajavų sudedamosios dalys:

Štai gvajavose esančių maistinių medžiagų ir jų svarbos organizmui lentelė:

Maistinės MedžiagosSvarba
Vitaminas CImuninės sistemos stiprinimas, odos ir jungiamojo audinio sveikata
Vitaminas AAkims, odai ir imuninei sistemai
B grupės vitaminaiPadeda panaudoti angliavandenius, baltymus ir riebalus
KalisŠirdies sveikatai ir kraujospūdžio reguliavimui
MagnisRaumenų ir nervų funkcijai, energijos gamybai
FosforasKaulų ir dantų sveikatai, energijos metabolizmui
Skaidulinės medžiagosPadeda virškinimui, sveikai žarnyno mikroflorai
LikopenasMažina vėžio ir širdies ligų riziką
PolifenoliaiApsaugo ląsteles nuo oksidacinio streso, mažina uždegimą
KalorijosMažai kalorijų, tinka sveikos mitybos planui

Ši lentelė parodo, kad gvajavos yra ne tik skanūs, bet ir labai naudingi sveikatai.

Dėl šių maistinių medžiagų gvajavos yra vertinamos kaip sveikas maisto pasirinkimas, teigiamai veikiantis įvairius sveikatos aspektus. Tačiau, kaip ir su bet kuriuo maisto produktu, svarbu gvajavas vartoti saikingai ir įtraukti į subalansuotą mitybą.

Štai 100 gramų žalių gvajavos vaisių maistinė vertė:

Maistinės MedžiagosKiekis 100g gvajavos
Kalorijos68 kcal
Vanduo~80 g
Baltymai2.6 g
Riebalai1 g
Angliavandeniai14 g
Skaidulinės medžiagos5.4 g
Cukrus9 g
Vitaminas C228 mg
Vitaminas A624 IU
Kalio kiekis417 mg

Ši lentelė parodo, kad gvajavos yra maistingas ir sveikas pasirinkimas, turintis gausų vitaminų ir mineralų kiekį.

Kokia yra gvajava nauda sveikatai

Gvajavos nauda sveikatai yra įvairi ir reikšminga dėl šio vaisiaus turtingos maistinės sudėties. Štai keletas gvajavos teikiamų sveikatos privalumų:

Imuninės sistemos stiprinimas: Dėl didelio vitamino C kiekio, gvajavos padeda stiprinti imuninę sistemą, kovoti su infekcijomis ir skatina greitesnį žaizdų gijimą.

Širdies sveikata: Gvajavos gali teigiamai veikti širdies sveikatą, sumažindamos kraujospūdį ir cholesterolio lygį. Kalis gvajavose padeda reguliuoti kraujospūdį, o skaidulinės medžiagos mažina blogojo cholesterolio kiekį.

Vėžio prevencija: Antioksidantai, tokie kaip likopenas ir polifenoliai, esantys gvajavose, gali padėti mažinti kai kurių rūšių vėžio riziką, nes jie neutralizuoja laisvuosius radikalus organizme.

Virškinimo sveikata: Dėl didelio skaidulų kiekio gvajavos padeda reguliuoti virškinimo sistemą, mažina vidurių užkietėjimo riziką ir gali padėti kontroliuoti žarnyno sveikatą.

Akių sveikata: Vitaminas A gvajavose yra svarbus akims, padeda išlaikyti normalų regėjimą ir gali apsaugoti nuo naktinio aklumo bei kitų regos sutrikimų.

Odos sveikata: Vitaminas C ir kiti antioksidantai gvajavose teigiamai veikia odos sveikatą, skatina kolageno gamybą ir gali apsaugoti nuo ankstyvo senėjimo požymių.

Diabeto kontrolė: Gvajavos gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, dėl jų mažo glikemijos indekso ir skaidulų, kurios lėtina cukraus įsisavinimą.

Svorio valdymas: Mažas kalorijų kiekis ir daug skaidulų turinti gvajavapadeda ilgiau jausti sotumą, todėl jos gali būti naudingos svorio metimo planuose.

Dėl šių savybių gvajavos yra vertingas maisto produktas, teikiantis daug naudos sveikatai. Vis dėlto, kaip ir bet kurį maisto produktą, gvajavas reikėtų vartoti saikingai ir įtraukti į subalansuotą mitybos planą.

Koks yra gvajavos šalutinis poveikis?

Nors gvajavos yra sveikas ir maistingas vaisius, kai kuriais atvejais jos gali sukelti šalutinį poveikį ar neigiamas reakcijas. Šie atvejai yra reti ir dažniausiai susiję su per dideliu gvajavų vartojimu ar individualiu netoleravimu. Štai keletas galimų gvajavos šalutinių poveikių:

Virškinimo problemos: Nors gvajavos yra geras skaidulų šaltinis, per didelis jų vartojimas gali sukelti virškinimo sutrikimus, pavyzdžiui, pilvo pūtimą, dujų susidarymą ar viduriavimą. Tai ypač galima pastebėti žmonėms, kurie nėra įpratę prie didelio skaidulų kiekio savo mityboje.

Alerginės reakcijos: Kai kurie žmonės gali būti alergiški gvajavoms ar jų sudedamosioms dalims. Alerginės reakcijos gali apimti odos bėrimą, niežėjimą, edemą, virškinimo sutrikimus ar kvėpavimo problemas.

Vaistų sąveika: Gvajavos gali sąveikauti su tam tikrais vaistais, ypač tie, kurie veikia cukraus kiekį kraujyje ar kraujospūdį, nes gvajavos gali turėti poveikį šiems parametrams. Žmonėms, vartojantiems tokius vaistus, rekomenduojama pasitarti su gydytoju.

Diabetas: Nors gvajavos gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, žmonėms, sergantiems diabetu, reikėtų atidžiai stebėti cukraus kiekį, vartojant šiuos vaisius, nes jie turi natūralių cukrų.

Nepakankamas vaikų duomenų kiekis: Kadangi nėra pakankamai duomenų apie gvajavų poveikį vaikams, rekomenduojama būti atsargiems, suteikiant gvajavas mažiems vaikams.

Kaip ir su bet kuriuo maisto produktu, gvajavas reikėtų vartoti saikingai, ypač jei turite tam tikrų sveikatos problemų ar vartojate vaistus. Jei pastebite neįprastus simptomus ar reakcijas po gvajavų vartojimo, kreipkitės į gydytoją.

Pasidalinkite šiuo straipsniu
Palikite komentarą